avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 775 soluții astăzi
Forum Activitate maya0102

Activitate maya0102

Răspuns la discuția Concediu crestere copil
Va multumesc foarte mult pentru raspuns!
Buna ziua. Am si eu o nelamurire. Sunt insarcinata si data la care ar trebui sa nasc este 05 iulie 2015. Eu sunt angajata din martie 2014. Beneficiez de indemnizatie crestere copil sau trebuie sa am neaparat 12 luni vechime pe cartea de munca inainte sa raman insarcinata? Va rog frumos, daca ma puteti ajuta cu o lamurire. Multumesc!
Buna ziua. Din nou apelez la amabilitatea dvs de a ma ajuta cu o nelamurire. Intrebarea mea este: pot incheia un contract de munca din urma cu 3 luni? Momentan nu mai muncesc si m-ar interesa sa mi se inregistreze un CM din urma ca apoi sa imi platesc impozitul din mana. Intentionez sa raman gravida si vreau sa obtin indemnizatia pentru crestere copil insa din pacate din luna august am ramas fara loc de munca. Se poate acest lucru? Va multumesc!
Răspuns la discuția executare silita
Si daca totusi ei nu divorteaza ? Fara partaj s-ar putea recurge la confiscarea casei chiar daca pe titlul de proprietate apar doua persoane din care doar o singura persoana are datorie la banca? Si daca nu reusesc sa obtina casa, la ce alte metode s-ar putea recurge? Multumesc!
Buna seara, am si eu nevoie de ajutorul dvs. Astazi unchiul meu a primit o somatie prin care este avertizat ca daca in termen de o zi de la primirea ei nu achita suma datorata plus cheltuielile de judecata si penalitati, se va proceda la executare silita, conform legii. Ca sa fiu mai precisa, el are un imprumut la banca pe care l-a obtinut girand cu o masina care azi nu o mai detine. Are o garsoniera caruia ii este proprietar atat el cat si sotia (este despartit de sotie si urmeaza sa divorteze). Este posibil sa ii puna sechestru pe casa chiar daca este pe numele amandurora si inca nu au divortat si nu s-a facut niciun partaj? Va rog frumos daca imi puteti raspunde v-as fi recunoscatoare. Multumesc!