avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1079 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters269846

Activitate ContSters269846

Răspuns la discuția Executare silita bunuri comune
iam facut proprire pe salariu pe conturi si pe bunuri mobile dar recuperez doar o treime din salar iar in conturi nu are nimic
si ce partaj se poate face daca suntem amindoi despartiti de citiva ani executarea e pentru o restanta din neplata pensiei
Răspuns la discuția Executare silita bunuri comune
fostul sot e in executare silita masina e trecuta pe numele actualei sotii adica e recasatorit si isi iau bunuri doar pe numele sotiei actuale la fel si conturile le are pe numele actualei soti ,intrebarea este pot recupera si din ce este pe numele ei din moment ce poatra numele sotului dupa casatorie
buna ziua,se poate face executare pe o masina cumparata pe numele sotiei actuale care ii poarta numele fostului sot care are executare pe bunuri mobile si daca poate sa atace executarea silita pe motiv ca nu a fost in tara
multumesc
DIN ROMINIA IN GERMANIA SI APOI IN ALTA TARA,MULTUMESC
buna seara am primit de la sefa o exursie de o saptamina in strainatate cu familia as vrea sa merg cu copii si as vrea sa stiu ce acte imi trebuie si cum sa le fac corect dat fiind faptul ca sunt divortata de 8 ani si copii imi sunt incredintati mie spre crestere si educare.....am sunat fostul sot si nu vrea sa accepte ,nici nu stiu daca e cazul??sunt recasatorita si muncesc in germ dar de acolo plecam in alta tara....cum pot face rapid ,simplu si corect,,,,multumesc pt cei ce ma ajuta
are proces de micsorare a pensiei neterminat iar cu restanta era hotarit sa dea 20eur lunar acum nu intelege de ce se baga executare silita
problema e ca nu are mereu de munca daca munceste 2 saptamini normal ca nu are 1800 si in decurs de un an 2 luni nu munceste deloc pe timp de vara sau de craciun si paste ,nu e ca nu vrea sa plateasca in fine am inteles....
domn x munceste in strainatate,are proprire pe salariu pensie alimentara la 2 copii ,firma ii retine 30% din venit dat fiind faptu ca nu luna de luna are acelasi venit nu a platit suma integral doar 30% , din restanta 20 euro lunar,*restanta fiind citeva luni pina la finalizarea procesului:"doamna il da la politie de 2 ori pentru abandon de familie care se solutioneaza cu nepunere in urmarire penala ,iar culmea ca firma primeste o executare silita in care trebuie sa plateasca restanta pensia de intretinere si cheltuieli de executare sau de nu executarea este si imobiliara dat fiind faptu ca a cistigat casa la partaj ,nu sa stiut nimic de demersurile ei deci ce cai de atac sau aparare ar avea domnul ,mentionind ca el platea lunar ,nu suna intreaga ca nu avea de unde sa dea 600 de euro daca salariul era de 500 eur sau de 1000,firma retinind doar 30% din venit iar restanta hotarita la 20 eur lunar nu toata deodata....va rog o solutie desi nu prea vad ,,,,multumesc
ar avea vreun cistig daca ar face contestatie