avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 437 soluții astăzi
Forum Activitate ramona_furtuna

Activitate ramona_furtuna

Răspuns la discuția Prelungire CIC dupa o luna pauza
Multumesc de raspunsuri. Probabil ca stie, dar pentru cazul cand nu, sa le spun despre varianta aceasta.
tudorvaleriu a scris:

1. Decizia de prelungire a suspendarii CIM se poate face si acum si va scrie in ea ca "se prelungeste suspendarea CIM pana la data de... " (cand implineste copilul 3 ani).

2. Cu o copie dupa decizia de prelungire a suspendarii CIM si cu o copie dupa certificatul de handicap mergeti la Primarie (unde ati depus actele pentru CCC) si solicitati prelungirea CCC pana la 3 ani.





Din pacate prelungirea trebuia facuta doar pana la data expirarii certificatului de handicap, data care nu corespunde cu implinirea a 3 ani. Se pare ca este pana la implinirea celor 3 ani, dar atata timp cat este valabil certificatul.
Răspuns la discuția Prelungire CIC dupa o luna pauza
Multumes pentru raspuns. Dar firma cum trebuie sa procedeze pentru a face modificarea?
Buna ziua, sunt intr-o situatie ciudata si as vrea sa ma ajutati cu un raspuns. Am intrat in CIC pe 23 dec 2010, pe care l-am prelungit cu inca un an prin decizia de acordare grad handicap (aceasta decizie a fost valabila pana pe 23.10.2013). Pe 15 iulie 2013 am nascut al doilea copil iar pana acum am beneficiat pentru ambii copii de alocatie si indemnizatie. Am mers sa prelungesc CIC astazi si mi s-a spus ca de la drepturile salariale ca figurez in cic pana pe 1 noiembrie 2013 desi angajatorul imi prelungise suspendarea pana pe 23.dec 2013. Intrebarile ar fi:
1. cum procedez pentru a beneficia de indemnizatie in continuare, faptul ca apar fara nici un fel de document de pe 1 nov pana acum va fi o problema?
2. acordarea cic pentru grad de handicap nu se face pana la implinirea varstei de 3 ani?
Multumesc mult.
Buna seara,
am o fetita de 1 an si 10 luni si am obtinut certificatul de incadrare in grad de handicap mediu. Am fost la locul de munca pentru cerere de prelungire ccc si decizie. Problema este ca nu stiu cu ce data sa intocmeasca decizia. Eu ar trebui sa ma intorc la munca pe 23 decembrie, dar gradul l-am obtinut in data de 23 octombrie. Decizia de prelungire va fi cu data de 23 decembrie dar intocmita acum sau trebuie sa astept pana in decembrie? Sau decizia va fi cu noiembrie si voi pierde o luna jumatate. Multumesc