avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 666 soluții astăzi
Forum Activitate timofteandreius

Activitate timofteandreius

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Mulțumesc frumos de informație.Mama minorului va incerca pentru inceput (daca tatăl refuza sa ii facă buletinul) sa ii facă o sesizare la poliție în care sa precizeze că minorul nu poate fi înscris la școala din aceasta cauza.Poate așa îi va veni mintea la cap.

gi-jane2 a scris:

Nu, locuinta copilului e la tata, nu i se poate face buletin la bunica.
Probabil ca veti ajunge in instanta daca individul ni vrea sa ii faca buletin.



Buna dimineața.Un mic ajutor va rog daca se poate.Doi părinți divorțați din anul 2012 cu doi copii(unul de 11 ani altul de 16 ani)au custodie comună cu precizarea că domiciliul copiilor a rămas la tata(jud.Iasi)pentru că în acel moment avea casa și condiții ptr copii.Minorul de 16 ani in prezent nu are buletin și nu poate fi înscris la școală din aceasta cauza( tatăl nu este interesat de acest aspect).Mama dorește să îi facă buletin și să o i-a in spatiu pe minora la adresa mamei ei în același jud.Iasi practic cine o ia in spatiu este bunica minorului de 16 ani.
Întrebarea este poate sa se duca la poliție sa îi facă buletinul minorului fara sa fie prezent tatăl sau fara acordul tatălui minorului?
Mulțumesc și o zi buna.
Cred ca deja ne dezbracam de caracter domnule care oi fi dacă oi fi.Ai dreptate nici eu nu sport prostii și nesimțiții cu tupeu și dacă eram smecher nu avea ce sa îmi facă proprietarul.Din imagini nu se vede absolut nicio zgarietura în urma actiunii piticului.Deci dacă vroiam puteam sa ma pun contra și spuneam ca nu avem dovezi de prejudiciu dar nu am făcut asta și nici nu o voi face.Plătesc ce este de.plătit.
Numai oameni deștepți pe aici care își dau cu părerea ba educație, ba nesimtit, ba prosti.Pai dacă vreți sa o ardem smechereste un copil de 9 ani nu știe cat de grava a fost acțiunea lui,și când îl lăsați 30 min. nesupravegheat cu alți copii sa se joace poate fi influențat sau poate influenta pe alți copii sa facă unele lucruri.Voi ați fost ușa de biserica legați de calorifer citind în continuu cărți.
Mi se pare.mie sau dacă v-am respectat și vorbit frumos sunt luat de fraier?
Am rugamintea sa va opriți ideile voastre alea smechere și sa ajutați alte persoane cu informații pe acest site.Domnu cu dorința de judecata crede-ma ca nu exista probe decât ca s-a urcat pe masina și atât. Curiosule dacă vrei te țin la curent cum au evoluat lucrurile poate mori de curiozitate.
O zi buna!!!!

3UGA a scris:

Deci o ardem cu gdpr in loc sa vedem adevarata problema: copilul s-a urcat oe masina si n-avea ce sa caute acolo.
Zgarieturile respective poate ies cu polish sau o mica reparatie la atelierul de cartier, dar la cum puneti problema, sper sa se duca in reprezentanta sa fie vopsita de rudele indeparate a lui Van Goch iar apoi sa va dea in judecata.
Eu nu pot suporta prostii si nesimtitii, mai precis pe cei lipsiti de empatie si respect fata de bunurile altuia si care arata un tupeu incredibil cand sunt prinsi.

timofteandreius a scris:

Bună seara.
Pe scurt piticul meu a fost filmat de o camera video instalata în complexul de locuințe de vizavi când s-a urcat pe o mașină după o minge.Proprietarul autoturismului m-a contactat apoi mi-a trimis filmarea cu piticul meu pe whatsapp.Am recunoscut fără echivoc ce s-a întâmplat și voi discuta ce avarii a pățit și care este prejudiciul.Din imagini nu se observa decât ca s-a urcat pe masina fără sa se vadă pe camera video urme de zgârieturi sau îndoituri de tabla pe auto.
Intrebari:
Imaginile video au fost date de către reprezentanții asociației de proprietari, locatarului din complex,care mi le-a trimis,fără sa existe sesizare la politie,este legal?
În complexul respectiv nu exista informări cu privire la prelucrarea de date cu caracter personal prin sistem video,în ce scop se prelucreaza imaginile,durata de stocare a imaginilor,este legal fără informare?
Nu înțelegeți ca încerc sa ma sustrag,fapta piticului nu o contest,a existat și voi raspunde ptr asta.
Imaginile video cu minori pot circula asa de lejer oriunde și oricand fără un pic de responsabilitate din partea asociației?
Va mulțumesc și o părere pe viitor mi-ar fi de ajutor.




Buna ziua.
Fapta piticului meu nu este contestata si e normal sa raspund ptr asta.
Se pare ca unele persoane nu cunosc legea GDPR si anume lucrez intr-o societate unde raspund de supravegherea video.In acest sens ptr acte de vandalism,furt,agresiuni nu am voie sa predau imaginile video decat dupa o plangere/sesizare inregistrata apoi sa depun imaginile pe baza de adresa sub nicio forma nu am voie sa dau imaginile colegului,prietenului,oricaror alte persoane fara sa existe sesizare.
Ba mai mult ne-au cerut sa informam prin placate la intrare,iesire,prin sediul societatii in ce scop filmam,ce anume filmam cate zile arhivam imaginile si mai ales dreptul a informa persoanele care intra in societate ca daca nu sunt de acord cu prelucrarea imaginilor pot depune o adresa si unde.
Referirea subiectului era strict de GDPR domnilor nu de a scapa fapta piticului meu,lamuriti acum?
Oricum va multumesc frumos de raspunsuri si va doresc o zi cat mai frumoasa!!!
Bună seara.
Pe scurt piticul meu a fost filmat de o camera video instalata în complexul de locuințe de vizavi când s-a urcat pe o mașină după o minge.Proprietarul autoturismului m-a contactat apoi mi-a trimis filmarea cu piticul meu pe whatsapp.Am recunoscut fără echivoc ce s-a întâmplat și voi discuta ce avarii a pățit și care este prejudiciul.Din imagini nu se observa decât ca s-a urcat pe masina fără sa se vadă pe camera video urme de zgârieturi sau îndoituri de tabla pe auto.
Intrebari:
Imaginile video au fost date de către reprezentanții asociației de proprietari, locatarului din complex,care mi le-a trimis,fără sa existe sesizare la politie,este legal?
În complexul respectiv nu exista informări cu privire la prelucrarea de date cu caracter personal prin sistem video,în ce scop se prelucreaza imaginile,durata de stocare a imaginilor,este legal fără informare?
Nu înțelegeți ca încerc sa ma sustrag,fapta piticului nu o contest,a existat și voi raspunde ptr asta.
Imaginile video cu minori pot circula asa de lejer oriunde și oricand fără un pic de responsabilitate din partea asociației?
Va mulțumesc și o părere pe viitor mi-ar fi de ajutor.
Răspuns la discuția Cumul de functii
Ma puteti ajuta va rog cu un raspuns la intrebarea de mai sus?

Multumesc!
Buna ziua.
Sunt angajat intr-o companie privata.La momentul angajarii am semnat contractul pe functia de Inspector Securitate cod 541410.
Dupa 5 ani si jumatate am primit mai multe atributii,in urma absolvirii mai multor cursuri iar in prezent am functia de:
Inspector Securitate/Responsabil Sanatate si Securitate in munca(SSM)/Situatii de Urgenta(SU)/Mediu/Responsabil Supraveghere Verificare Tehnica Instalatii(RSVTI);

Este legal ca o singura persoana sa detina toate aceste functii?
Mentionez ca pana in prezent exercitam aceste atributii,insa in fisa postului erau trecute doar atributiile de Inspector Securitate/SSM/SU.
Acum au adus modificari la fisa postului in care au trecut toate atributiile
mentionate mai sus de Inspector Securitate/SSM/SU/MEDIU/RSVTI insa momentan am refuzat sa semnez aceasta fisa a postului modificata.
Multumesc.
Buna seara.
Sotia mea si-a schimbat serviciul cu precizarea ca la firma de la care a plecat contractul de munca a incetat la 01.09.2017(vineri) cu acordul ambelor parti(vechimea la acest job a fost de 17 luni consecutive) .
La noua firma la care s-a angajat a semnat contractul cu data de 01.09.2017(vineri)dar angajatorul i-a precizat ca in revisal contractul va fi inregistrat cu data de 04.09.2017(luni).
In acest sens se intelege ca are continuitate in munca sau are o zi de intrerupere?
Daca are o zi de intrerupere intre contractele de munca,mai poate beneficia de indemnizatia de crestere copil pana la doi ani(estimare nastere copil luna APRILIE 2018)?
Multumesc frumos si astept va rog un mic ajutor ca sunt un pic confuz.
Buna seara.
In seara zilei de 06.09.2015 ma aflam cu mai multi vecini(familii cu minori) in Popesti Leordeni,Ilfov,intr-un complex de blocuri la un gratar,la un moment dat unul din vecini s-a rezemat de masina unui locatar,locatar care a coborat,a instigat la scandal injurand de fata cu copiii minori prezenti.Am intervenit intre locatar si vecinul care se rezemase de masina sa nu cumva sa se bata dupa schimbul de replici,insa locatarul a inceput sa loveasca cu pumnul printre care m-a lovit si pe mine.Dupa ce am reusit sa ii despart tot locatarul a sunat la 112 a chemat un echipaj de politie din Popesti Leordeni,echipaj care m-a amendat cu 200 lei si pe mine in afara de cei doi, scriind pe procesul verbal ca am provocat scandalul,apoi a taiat cuvantul provocat si a scris ca am participat la scandal conform articol 2 alin.24.Am semnat procesul verbal,am facut mentiunea ca am fost injurat de locatar si lovit fara ca eu sa fiu persoana care se rezemase de masina sa.Am platit amenda a doua zi in sectorul 2 deoarece am buletinul in sectorul 2 dar doresc sa fac contestatie la procesul verbal.
Am cateva intrebari:
La ce institutie pot face contestatie?
In cat timp pot face contestatie?
Unde pot gasi un model de contestatie?
Va multumesc si va rog tare mult un mic ajutor daca se poate,sa stiu ce am de facut.
Răspuns la discuția Cercetare disciplinara
Va mai deranjez cu o intrebare:

Daca imi voi inainta demisia(art.81 c.muncii) inainte de luarea unei decizii a cercetarii disciplinare, inteleg ca depind de mentalitatea angajatorului daca va merge sau nu mai departe cu cercetarea disciplinara,atunci daca ei hotarasc sa mearga mai departe si decizia pe care o vor lua in urma cercetarii disciplinare va fi concedierea,cum va avea efect aceasta concediere daca inainte a fost inregistrata o demisie a mea?
ce va aparea pe cartea de munca?demisia mea?sau concedierea lor?
demisia mea anuleaza concedierea lor?