avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 762 soluții astăzi
Forum Activitate CarolinaBelle

Activitate CarolinaBelle

Am gasit o tema cu o intrebare asemanatoare pe forum. Insa nu m-a lamurit.
Puteti va rog sa-mi explicati, in cazul in care sunt proprietara unui local, o cafenea. Care sunt conditiile in care pot folosi muzica de exemplu unui/ei compozitor/trupe din afara. Daca muzica sau albumul a fost downloadat ilegal, adica e piratat - e normal sa nu-l pot folosi, desi ma indoiesc ca multi dintre patroni de cafenele sau localuri sunt ”ok” la capitolu asta. Revenind, dar in cazul in care am cumparat albumul licentiat online sau din magazin specializat, nu am drepturi sa folosesc contentul respectiv pentru cafeneaua mea ?

Multumesc,
Carolina.
Răspuns la discuția Acord de protejare a ideilor.
Mai jos puteti sa vedeti acordul care l-am facut singura:
Pagina 1.
[ link extern ]
Pagina 2.
[ link extern ]











ca prietena de azi e posibil ca miine „sa imi traga teapa”.

- exact din aceasta cauza m-am gandit la un acord in forma scrisa.

ideile per se nu se protejeaza.

- imi cer scuze, nu sunt de etnie romana, limba romana nu este limba materna.

ideile per se nu se protejeaza.

- dar acest acord poate sa ma ajute cat de cat in situatia prezentata mai sus sau nu are rost sa-l fac?

trebuie sa puteti o clauza penala(obligatie de a plati o suma de bani)

- puteti sa ma ajutati in formularea acestei clauze. Apreciez.

legalizarea nu este necesara ca si conditie advaliditatem- este suficienta incheierea sub semnatura privata.

- adica, nu este neaparat sa fie imputernicit la un notar ?

- in cazul in care este imputernicit de un notar, acordul se face in 3 originale, cate unul la fiecare parte si al treilea ramane la notar ?

- este posibil acordul sa fie imputernicit la notar, cu doar 1(una) din parti prezenta la fata locului, respectiv doar o parte semneaza, iar partea a 2-a va semna cand va primi originalele prin posta (in alta tara) ?

Va multumesc pentru ajutor.
Inca odata imi cer scuze pentru greselile gramaticale. :">
Buna,

din start va spun ca nu am o facultate in drept sau stiinte economice/politice.
Vreau sa fac un acord scris cu o alta persoana, in care sa fie specificat ca, in urma unor intrevederi care au loc in cadrul unei colaborari, ideile care le vom discuta vor fi protejate prin acest acord. Cu alte cuvinte, ne este frica ca la ce vom ajunge discutand si analizand (ideia) va fi folosita individual de cineva din noi fara acordul celeilalte persoane. Acum, amandoua suntem prietene, insa vrem sa facem un astfel de acord scris.

Puteti sa-mi spuneti daca e posibil un astfel de acord sa fie imputernicit la notar? Ce clauze ar trebui sa aiba?
Cum arata un astfel de acord?:"> (de unde as putea lua un exemplu)

Multumesc,
Carolina