avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 873 soluții astăzi
Forum Activitate amalia8elena

Activitate amalia8elena

Sunt divortata de 2 ani aproximativ, am custodia celor doua fetite minore. Tatalui i s-a stabilit un program de vizita si plata unei pensii alimentare de 460 ron. Programul de vizita nu a fost niciodata respectat de acesta, mai mult venea la orice ora si imi bocanea in usa pe motiv ca plateste pensie alimentara si are tot dreptul sa vina sa vada fetitele in locuinta mea, a mamei mele.Mereu primesc injurii si imi aduce invective prin intermediul fetitelor pe care incearca sa le manipuleze impotriva mea. Din luna august acesta a fost dat afara de la locul de munca si a platit fetitelor pana in prezent doar suma de 400 de lei trimisi prin mandat postal. Intrebarea mea este urmatoarea, vazand ca tatal fetitelor nu contribuie de apropape jumatate de an cu nimic la cresterea fetitelor dar are pretentii atat el cat si parintii lui sa viziteze fetitele si sa le ia in weckend-uri, situatie cu care nu sunt de acord pentru ca incearca sa faca psihologie cu minorele impotriva mea.Este posibil sa-i inlatur acest drep? Plus tatal fetitelor ma urmareste mereu, imi face fotografii daca ma vede cu o alta persoana, vine la usa mea cu persoane diferite ca martori precum ca nu vreau sa-i dau fetitele, mama acestuia s-a dus la scoala fetitei sa aibe informatii despre stare ei scolara, tatal se prezinta la serbari fara sa-mi comunice nimic. Am tinut foarte mult de avea o legatura umana, dar a fost imposibil iar acum doresc sa-i inlatur dreptul de vizita atata timp cat refuza sa plateasca pensia alimentara care oricum este foarte mica pentru cele doua minore.
M-am informat si am inteles pasii care ar trebui urmariti pentru a achizitiona un apartament scos la licitatie. Insa am observat ca pot interveni diferite situatii. Intrebarea mea este unde ma pot indrepta pentru a avea toate informatiile necesare de la o persoana abilitata si daca aceaste locuinte se pot achizitiona in sistem de rate. Multumesc.
Buna seara, sunt o mama cu 2 fetite in crestere 4 ani jum , respectiv 6 ani jumatate. Sunt salariata cu un contract pe termen nedeterminat, intrebarea mea este am posibilitatea de a vea o locuinta sociala sau un apartament ANL, exista un ajutor acordat de stat financiar.....? Muncesc neintrerupt...si este insuficient.
Buna ziua, ma infrunt cu divere probleme dupa finalizarea divortului. Desi numai locuim impreuna de 2 ani, divortati legal de un an, tatal fetitele actual nu plateste pensie alimentara, ma persecuta moral, ma urmareste pe strada, vine la usa locuintei unde momentan stau cu fetitele, profereaza invective la adresa mea chiar si in fata minorelor.In momentul cand acesta le are in programul de vizita, profita de inocenta copiilor,atat el cat si parintii lui, aducand la cunostinta fetitelor informatii eronate despre mama lor si mai rau informatii pe care un copil de 6 ani respectiv 4 ani nici nu ar trebui sa le auda discutand. Acest domn, ma persecuta zilnic cu nenumarate apeluri telefonice cu numar ascuns si cu numere de telefoane straine, vorbind vulgar. pentru ca nu respecta programul de vizita si se folosea de fetite sa aibe informatii exacte despre tot ceea ce fac, pentru neplata pensiei alimentare, refuz sa ii permit sa vada fetitele. Doresc un sfat pentru a sti cum pot gestiona aceasta situatie fara a avea fetitele de suferit.