avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 801 soluții astăzi
Forum Activitate flospr2006

Activitate flospr2006

Răspuns la discuția cum poate fi blocata o executare
corect, asta stiam. Ce vroiam sa stiu este in ce situatii, sau mai bine zis, cam care ar fi motivele pentru care un judecator ar putea sa blocheze executarea.
In mod normal daca partea adversa ar fi avut ceva de zis, trebuia sa o faca in timpul procesului, si sa il castige. De ce mi-ar bloca executarea daca am aratat in timpul procesului ca am dreptate, nu trebuie sa imi recuperez sumele pe care tocmai justitita a spus ca mi se cuvin ?

Cautiunea pe care trebuie sa o depuna cum se calculeaza, este o suma procentuala din cea pe care eu o am de primit, sau cum anume? Si daca judecatorul considera ca cererea lor de
suspendare nu este intemeiata, ei vor pierde cautiunea depusa?

Va multumesc.
Buna ziua,

daca am o hotarare, o ordonanta de plata, la care cealalta parte a facut cerere in anulare, eu pot sa ma mai duc la un executor? Ca nu vor sa plateasca si trebuie sa apelez la un executor ca sa imi recuperez prejudiciul.
Partea cealalta poate face o cerere, ceva, de suspendare a executarii pana la solutionarea cererii in anulare?

Sau altfel spus, eu cu hotararea mea nu pot sa il execut. Nu cumva poate folosi cererea in anulare pe care a facut-o ca pretext ca sa nu fie executat pana la solutionarea cererii lui? Macar ca sa castige timp, sa faca rost de bani.
Buna ziua,

1. am o hotarare, o ordonanta de plata, aparuta pe site pe data de 05.09.2012, cu termen 20 de zile. In cele din urma pe data de 25.10.2012 (data postei de pe hotarare) am primit-o si acasa. Acum nu stiu sigur ca am si primit-o acasa pe 25, este posibil sa o fi primit si pe 26. Calculul incepe pe data de 27 (sau 26?), cele 20 de zile se implinesc pe 15.11.2012. Asta inseamna ca pe 16 pot sa ma duc la un executor. Este corect?

2. In hotarare se specifica un termen de 10 pentru recurs. (10 zile de cand au primit-o ei sau eu?). Sa presupunem ca au primit-o si ei la fel ca mine, desi ei sunt din bucuresti iar eu din provincie, iar judecarea s-a facut la bucuresti. Incepand sa calculam cu data de 27.10, cele 10 zile expira pe 05.11. Iar pe siteul instantei apare inregistrat recursul pe data de 06.11. Au depus recursul in termen sau nu?