avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 813 soluții astăzi
Forum Activitate freedriver

Activitate freedriver

buna seara! va multumesc ,in primul rand pt timpul acordat,in continuare incerc sa va raspund la ultima dv intrbare: nu stiu cum a vandut executorul un bun care apartinea la doi tabulari in cf. si presupun ca nu se mai poate face nimic in acest sens. cred ca a vandut pe baza rezolutiei din partaj,(bun atribuit debitorului si obligatia acestuiala sulta in favoarea sotiei). importiva cui trebuie indreptata actiunea in instanta? importiva ocpi ,a sotiei (beneficiara sultei) sau impotriva ambilor de mai sus,simultan?executorul poate raspunde in vreun fel dc a gresit ,vanzand au bun comun?multumesc frumos!
AM DE RECUPERAT 12 SALARII DE LA UN SRL CU CARE SUNT IN CONFLICT DE MUNCA,AM O ACTIUNE FINALIZATA "INSTANTA ADMITA EXCEPTIA LIPSEI PROCESUALE DE FOLOSINTA A PARATEI(SRL) RESPINGE ACTINEA(DREPTURI BANESTI,SALARII)CA FIIND FORMULATA IMPOTRIVA UNEI PERSOANE LIPSITA DE CAPACITATE DE FOLOSINTA. MENTINNEZ CA LICHIDAREA A AVUT LOC IN SEPTEMBRIE 2012 ,IAR ACTIUNEA MEA E DIN 2011 , NU MI S-APERMIS DE CATRE LICHIDATOR INSCRIEREA LA MASA CREDALA,SUN PRETEXTUL CA SRL-UL ESTE IN INCAPACITATE DE PLATA. SI DECI NU POT INCEPE NICI O ACTIUNE IMPOTRIVA ADMINISTRATORULUI SRL,DEOARECE TOATA VINA E ACUM A LICHIDATORULUI,CF LEGII,NU?CE E DE FACUT,SUMA ESTE DE 30.000L
in 2010-2012 a avut loc executarea silita a unui domn care imi datora o suma de bani.Aceasta actiune a avut loc in urma unui partaj fortat,intre ce doi proprietari ai bunului executat (respectiv un teren),intrucat era bun comun ,dobandit dupa casatorie. Inurma actiunii de partaj ,sotului debitor i se atribuie bunul,iar sotiei o sulta in valoare de 50% din suma evaluata ca si ncontravaloare a terenului. Adjudec terenul in contul creantei, dupa 2 licitatii la care nu s-a prezentat nimeni sa cumpere bunul,LIBER DE SARCINI,conform actului de adjudecare care mi s-a emis. Dupa ce platesc in numele vanzatorului(persoana executata silit) taxa de 3% din valoarea bunului (impozitul pe vanzare pt oproprietate dobandita de vanzator de mai putin de 3 ani) si iau pe rol bunul la sectia financiara,maiplatesc si cei 0,1% din valoarea bunului pt inscrierea in cartea funciare(intabularea dreptului de proprietate). Registratorul imi face un referat pe motiv ca in cf exista 2 tabulari(sotul si sotia) si imi solicita actul de iesire din indiviziune a sotiei(rezolutia actiunii de partaj,pe care am intentat-o eu) si imi cere sa platesc inca o taxa (.."de partaj"...) de 60ron...nespunandu-mi ca e de datoria mea sa fac asta,oricum chitanta a fost scrisa ca si contravaloare a unui serviciu de "intabulare drept de proprietate sau dezmembraminta in favoarea persoanelor fizice " adica 232 si nu 233 (intabilare ipotecaprivilegiu). Oricum mi se rezolva intabularea proprietatii asupra terenului dar se intabuleaza din oficiu si o IPOTECA LEGALA CU TITLU DE SULTA asupra terenului ,in favoarea sotiei vanzatorului( persoana executata silit) pe motivul ca executorul nu a citat-o sa ia parte la licitatie...aceta din urma motivand ca la momentul respectiv nu isi intabulase sulta la CF,deci nu putea fi citata. Am facut cerere de reexaminare si astept un raspuns de respingere a acesteia prin posta,intucat am fost intre timp in audienta la registratorul sef si mi s-a spus ca nu are cum sa se scoata respectiva IPOTECA LEGALA decat cu o rezolutie favorabila dat de instanta sau cu dovada platii sultei catre sotia persoanei executate silit. CUM VEDETI REZOLVAREA ACESTEI SITUATII,UNDE AM GRESIT ,CE INSEAMNA (FINANCIAR SI CA TIMP) SA REZOLV PROBLEMA( STERGEREA IPOTECII LEGALE ASUPRA TERENULUI)?MULTUMESC