avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 787 soluții astăzi
Forum Activitate asx

Activitate asx

Răspuns la discuția Stimulent de insertie dupa CCC
Buna seara,
Sunt in concediu de crestere copil, in cazul in care ma angajez cu sfert de norma inainte de implinirea varstei de 1 an a copilului, beneficiez de stimulentul de insertie pana la 2 ani?
Multumesc!
Buna ziua,
Va rog sa ma sfatuiti ce as putea sa fac in urmatoarea situatie: am optat pentru indemnizatia de crestere copil de 1 an. Dupa 11 luni am ajuns la o intelegere cu angajatorul ca urmare a desfiintarii departamentului in care lucram. Drept urmare am semnat cererea de reintoarcere la locul de munca si demisia in aceeasi zi.
Cum ar trebui sa procedez cu indemnizatia de crestere copil, mai primesc in continuare pana la 1 an, pot sa raman in crestere copil pana la 2 ani (fara plata), se mai poate incasa stimulentul de 500 de ron, pe cine trebuie sa informez.
Ma intereseaza in primul rand sa nu am intrerupere in cartea de munca.
Urmeaza sa ma intorc din concediu de crestere copil pentru care am optat pentru perioada de 1 an .Conform legii
pot beneficia de program redus de 6 ore pana la varsta de 2 ani a copilului pe motiv ca inca alaptez ?
Multumesc .
Buna ziua,
As dori sa stiu daca s-a modificat ceva referitor la aceasta perioada de interzicere de la 0 la 6 luni, conform contractului colectiv de munca. Unii zic ca mai este valabila, altii ca nu mai este.
Multumesc!