Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Demisie dupa 11 luni din concediu de crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Demisie dupa 11 luni din concediu de crestere copil

Buna ziua,
Va rog sa ma sfatuiti ce as putea sa fac in urmatoarea situatie: am optat pentru indemnizatia de crestere copil de 1 an. Dupa 11 luni am ajuns la o intelegere cu angajatorul ca urmare a desfiintarii departamentului in care lucram. Drept urmare am semnat cererea de reintoarcere la locul de munca si demisia in aceeasi zi.
Cum ar trebui sa procedez cu indemnizatia de crestere copil, mai primesc in continuare pana la 1 an, pot sa raman in crestere copil pana la 2 ani (fara plata), se mai poate incasa stimulentul de 500 de ron, pe cine trebuie sa informez.
Ma intereseaza in primul rand sa nu am intrerupere in cartea de munca.
1. - Trebuia sa ne intrebati inainte de a semna cererea de incetare a contractului individual de munca (CIM).
- Nu erati obligata sa semnati asa ceva, ati facut-o cu mana dvs.

2. Daca nu ati lucrat nici o zi puteti beneficia, in continuare de indemnizatie pentru concediu crestere copil (CCC) pana ce acesta implineste 1 an.

3. - Pentru a beneficia de stimulentul de insertie trebuie ca inainte de a implini copilul 1 an sa aveti venituri din salarii, adica sa incheiati un CIM.
- De asemenea, daca veti avea CIM veti putea beneficia de concediu fara plata (CFP) pentru cresterea copilului pana ce acesta va implini 2 ani.