avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 829 soluții astăzi
Forum Activitate nico131313

Activitate nico131313

Am gasit un apartament care ne place intr-un bloc nou. Vanzatorul l-a cumparat cash de la dezvoltator anul trecut si inca nu s-a semnat contractul de vanzare cumparare (am inteles ca nu s-a facut cadastrul). Acum vrea avans 15% in baza unei promisiuni de vanzare-cumparare. Este legal un astfel de document in aceste conditii? Ce acte ar trebui sa cerem si ce sa se specifice in acea promisiune pentru a nu ne lua teapa? Ce ar trebui sa verificam?
Multumesc anticipat!
Discuție decizie comitet
Sunt membru intr-o asociatie de proprietari, formata din 3 scari. Am solicitat sa vina RDS-ul cu infrastructura necesara (pentru internet si televiziune), dar ne-am blocat la comitetul executiv pentru ca inca nu a luat o decizie daca accepta sau nu sa se dea gaurile necesare pe scari si sa se traga cablurile pe paliere (infrastructura existenta este a Romtelecomului si cablurile trec prin ziduri). Ce variante sunt? Exista un termen legal in care comitetul trebuie sa ia o decizie? Daca decizia comitetului va fi NU, trebuie luate semnaturi doar de la membrii asociatiei sau de la toti locatarii - si de ce procent este nevoie pentru aprobare?
Multumesc anticipat!