Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cumparare apartament fara cadastru facut
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cumparare apartament fara cadastru facut

Am gasit un apartament care ne place intr-un bloc nou. Vanzatorul l-a cumparat cash de la dezvoltator anul trecut si inca nu s-a semnat contractul de vanzare cumparare (am inteles ca nu s-a facut cadastrul). Acum vrea avans 15% in baza unei promisiuni de vanzare-cumparare. Este legal un astfel de document in aceste conditii? Ce acte ar trebui sa cerem si ce sa se specifice in acea promisiune pentru a nu ne lua teapa? Ce ar trebui sa verificam?
Multumesc anticipat!
Păi prima țeapă e ca încheiati o promisiune de vânzare cu o persoană care nu e proprietarul imobilului.