avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 989 soluții astăzi
Forum Activitate pati2000

Activitate pati2000

Sotia mea era coasigurata de catre mine ca sot la cnas.
De 1 an este asociata intr- o firma.Are obligatia de a anunta acest lucru la CNAS?
sau poate sa ramana coasigurata?
Multumesc
Discuție balante
ce se intampla daca nu mai gasesc balantele si trebuie sa la prezint organelor de inspectie fiscala?
Discuție 30 noiembrie
Ziua de 30 nioemb este obligatoriu sa fie libera pt sectorul privat?
Am un magazin alimentar.
Multumesc
Răspuns la discuția Facturi nestampilate
100.000ron
Răspuns la discuția Facturi nestampilate
Am folosit perisabilitatile.Ce alte solutii as mai avea sa l micsorez pe acest stoc?
Răspuns la discuția Facturi nestampilate
Multumesc pt raspunsuri.
De a lungul timpului din diverse motive stocul de marfa 371 a crescut sa umflat ,fapticul fiind mult mai mic in realitate.
Cum as putea sa reduc acest stoc aducandu l cat mai apropiat de ce i in realitate?
mentionez ca eu sunt administratorul firmei si despre contabilitate invat si eu odata cu cel cu care mi tine contabilitatea si din aceste discutii cu d-voastra.
Răspuns la discuția Facturi nestampilate
Sa nteleg ca eu in calitate de beneficiar pot fi suspectat de evaziune iar emitentul facturilor pe care eu nu le recunosc e perfect acoperit?
Chiar nu inteleg,
Inseamna ca si eu pot emite facturi catre o alta firma fara sa dau nici o marfa?
Răspuns la discuția Facturi nestampilate
Multumesc pt raspuns ;ce ma sfatuiti sa fac in acest caz ?
Carei instante ar trebui sa ma adresez?
Practic,eu ar trebui sa contest si sa refuz sa accept ca acele facturi sunt ale mele.
Ce demers ar trebui sa fac?
E o speta comerciala sau penala?
Răspuns la discuția Facturi nestampilate
Cu scuzele de rigoare,nu am inteles.
Am inteles ca cnf Codului fiscal, art. 155, alin. 6,
nu este necesara stampila si semnatura beneficiarului pe o factura de marfa dar totusi cum ma pot pazi ca pe viitor sa nu apara alte facturi pe numele firmei mele?
Salutare sunt nou pe aici ;v-am citit si va spun si eu:am o inspectie fiscala si in prealabil am de punctat cu anumiti furnizori declaratia 394.
La un furnizor surpriza: aprox 20 de fact pe care ei le au si eu nu le am in contabilitate.Am cerut de la furnizorul respectiv copii dupa acele facturi si copii dupa facturile pe care le avem amandoi.
Copiile facturilor pe care le avem amandoi sunt stampilate si semnate de mine ca am receptionat marfa,dar copiile facturilor pe care furnizorul le are in plus fata de mine sunt nestampilate si nesemnate de mine ca as fi receptionat acea marfa, iar in plus au si cate o chitanta cu cvaloarea facturii.
Am cerut explicatii furnizorului despre aceste facturi si mi a spus ca aceste facturi in viziunea lui reprezinta marfa achitata pe loc la livrare si de aceea nu au semnatura si stampila mea :hm: lucru total neadevarat.
Altfel spus eu m-am trezit ca am niste facturi consemnate de furnizor in decl 394 dar eu nu am nici facturi nici chitante nici marfurile.
Sa inteleg ca daca astfel de firme au un stoc mare de marfa si vor sa scape de el al pot factura catre orice firma ?
Eu ce ar trebui sa fac acum ca m-am trezit cu aceste facturi nesemnate si nestampilate de mine? ca inteleg ca stampila si semnatura nu reprezinta nimik.
Sa inteleg ca suntem expusi cu totii sa ne trezim peste noapte cu facturi pe numele nostru?
Cum ne putem apara de acest fenomen?
Se poate formula o plangere?catre cine?civil sau penal?