avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 833 soluții astăzi
Forum Activitate bluerain

Activitate bluerain

Răspuns la discuția taxa de timbru
Am incercat insa nu am avut cu cine sa ma inteleg. Fosta soacra si fosta sotie venisera cu propunerea aberanta sa incheiem partajul la notar si cu intelegerea sa mergem la instanta ca sa dea o hotarare ca ne-am inteles. Asta insemna sa achit taxa de timbru fiindca vroia sa primeasca si hotararea instantei acasa. Asa ca i-am zis daca tot vrea sa primeasca decizia instantei acasa, facem totul in fata judecatorului.
Răspuns la discuția instrainare bun comun
Momentan se pare ca am ajuns la o intelegere cu partajul. Va plati o sulta pentru bunurile ramase la ea. Masina a instrainat-o acum cateva luni ( nu stiam de cele 2 luni ca termen) in conditiile in care mi-a zis ca mi-o va da mie dar s-a razgandit intre timp si intamplator am aflat ce a facut cu ea, cui i-a lasat-o, lucru recunoscut si de ea. Ma gandeam si la tainuire la un moment, insa cum ziceam, momentan ne-am inteles.
Răspuns la discuția taxa de timbru
Cand am depus initial actiunea in instanta, nu am platit si taxa de timbru. Iar la primirea citatiei se preciza sa achit TJT sub sanctiunea nulitatii. Valoare acesteia este de 700 de ron, insa ulterior m-am inteles cu fosta sotie pentru o sulta la care TJT e mai mica, de 400 ron. Intrebarea mea este daca pot merge in instanta cu dovada platii acestei taxe mai mici pt suma la care ne-am inteles sau instanta va respinge dosarul fiindca trebuie sa achit cei 700 de lei, chiar daca exista intelegere intre parti? Sau pot cere restituirea diferentei?
Discuție taxa de timbru
In cazul unui proces de partaj, daca partile se inteleg in fata instantei pentru plata unei sulte, mai este nevoie sa fie achitata taxa de timbru de 3% daca aceasta nu afost platita inca? Iar daca suma la care s-au inteles partile este mai mica decat cea trecuta initial in masa partajabila totala, se poate plati taxa la suma (sulta) convenita?
Răspuns la discuția modificare cerere partaj
Am solicitat si cheltuieli de judecata. Daca are putina minte accepta sa ne intelegem si sa plateasca sulta pe loc. Daca nu pe ea o va costa si timp si bani fiindca o sa fie nevoita sa se si deplaseze la instanta, locuind in alt oras in prezent. Ea inceraca acuma sa o mai lungeasca sau sa o mai amane cat poate. Daca ii merge bine, daca nu, nu.
Răspuns la discuția modificare cerere partaj
Asta am tot incercat de 2 ani dar n-a vrut sa facem nicio intelegere. De abia cand am depus dosar in instanta si s-a trezit cu citatia m-a sunat si mi-a propus sa imi dea o suma de bani. Problema este ca ea vrea sa semnam intelegerea la notar dar banii sa ii primesc dupa ce instanta va da o decizie cum ca partajul s-a facut la notar si apoi sa treaca si cele 15 zile in care poate sa fie atacata decizia. Asta inseamna sa platesc aiurea taxa de timbru cand in mod normal dosarul se poate respinge ca netimbrat daca tot ne intelegem la notar, plus ca apoi trebuie sa stau dupa ea sa imi plateasca sulta. Si daca nu a facut asta 2 ani de zile, ce sperante am ca o va face acuma? Niciuna. Eu cred ca vrea doar sa ma faca sa renunt la dosar si apoi sa ma amane cat mai mult cu banii. De aceea eu ori platesc taxa de timbru si merg mai departe in instanta, ori daca vrea intelegere, banii platiti la notar pe loc.
Răspuns la discuția instrainare bun comun
Partajul l-am cerut. Primul termen este in decembrie. Ideea este ca nu mi se pare normal ca sa instraineze un bun comun fara ca eu sa nu pot avea nici un cuvant de spus. Macar de sperietura si parca tot as face o plangere la Parchet impotriva fostei sotii si a mamei acesteia pentru tulburare de posesie sau ceva de acest gen.
Răspuns la discuția modificare cerere partaj
Personal mi se pare o aiureala evaluarea masinii la valoarea de azi. Este un bun de care s-a folosit doar sotia in ultimii 3 ani, de cand e plecata in alt oras (folosea masina pentru deplasare sa vina acasa in week-end). Daca masina a costat de ex 10.000 de euro acum 5 ani si doar una dintre parti a folosit-o, mi se pare absurd sa fie evaluata acum la 4000 de euro si sa primesc doar 2000. Dar cred ca lucrul asta il va decide instanta in timpul procesului.
Buna dimineata
In 2009 am divortat de fosta sotie. Masina, bun comun, a ramas la ea deorece se mutase cu locul de munca in alt oras. Desi i-am solicitat de nenumarate ori sa ne intelegem si sa facem partajul, ea a refuzat si de curand am aflat ca a instrainat masina (fara act de vanzare-cumparare). Ea si-a cumparat alta masina, iar cea detinuta in comun cu mine i-a dat-o mamei sale, fara insa sa aiba acordul meu. Instrainarea s-a facut cand raportul matrimonial dintre noi incetase, asa ca nu cred ca se mai pune problema acordului tacit al celuilat sot cand instrainezi un bun. Pot sa ii fac plangere penala ei sau mamei fostei sotii? Eu sunt proprietar dar nu ma pot folosi de un bun al meu...
Buna ziua!
Pot face modificare in cererea de partaj deja depusa in instanta? Primul termen e pe 5 decembrie si as vrea sa trec un bun comun (masina) la valoarea din factura. Eu l-am trecut cu o suma evaluata la zi pentru a plati mai putin taxa de timbru, insa as vrea sa modific suma trecuta si sa achit diferenta la taxa de timbru. Se poate face acest lucru si cum?