avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 768 soluții astăzi
Forum Activitate ramona_c17

Activitate ramona_c17

Nu se mentioneaza nci in CCM si nici in regulamentul de ordine interioara de o perioada mai mica de cele 6 luni mai sus discutate. Se mentioneaza doar de respecarea legilor in vigoare.
In conditiile in care jurista firmei m-a convins sa semnez......se poate anula concedierea in baza OUG 96/2003?
Din OUG 96/2003, actualizata in 01.01.2006:

ART. 21
(1) Este interzis angajatorului sa dispuna incetarea raporturilor de munca sau de serviciu in cazul:
a) salariatei prevazute la art. 2 lit. c)-e), din motive care au legatura directa cu starea sa;
b) salariatei care se afla in concediu de risc maternal;
c) salariatei care se afla in concediu de maternitate;
d) salariatei care se afla in concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu
handicap, in varsta de pana la 3 ani;
e) salariatei care se afla in concediu pentru ingrijirea copilului bolnav in varsta de pana la 7 ani sau, in cazul
copilului cu handicap, in varsta de pana la 18 ani.
OUG 96/2003 privind protectia maternitatii la locurile de munca - actualizata pana la 01.01.2006 – Pagina 4 din 6
(2) Interdictia prevazuta la alin. (1) lit. b) se extinde, o singura data, cu pana la 6 luni dupa revenirea salariatei in
unitate.
(3) Dispozitiile alin. (1) nu se aplica in cazul concedierii pentru motive ce intervin ca urmare a reorganizarii judiciare
sau a falimentului angajatorului, in conditiile legii.


Am beneficiat de concediu de maternitate, integral 126 zile, dupa nasterea copilului, deoarece am nascut prematur.

Se poate ca angajatorul sa ma concedieze din motive economice, chiar daca nu sunt singura din firma ce ocupa postul de "inginer proiectant" si nu se desfiinteaza toate posturile?
Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti daca dupa revenirea la locul de munca in urma concediului de risc maternal (luat dupa nastere pentru alaptarea copilului) se poate ca angajatorul sa-mi desfaca CIM mai repede de 6 luni?
Mentionez ca:
- e primul meu copil;
- nu am beneficiat de concediu de crestere a copilului, deoarece nu am avut 12 luni lucrate consecutv inainte de nastere;
- concediul de risc maternal s-a incheiat la data de 11.04.2013;
- lucrez intr-o firma de proiectare unde majoritatea posturilor ocupate sunt de "inginer proiectant" si nu se desfiinteaza toate posturile.

In conditiile sus mentionate, se poate ca la data de 09.08.2013 (la aproximativ 4 luni dupa revenirea din concediu de risc maternal) sa mi se desfaca contractul de munca, din motive economice?

Va multumesc.
Va multumesc pentru raspusurile prompte. Imi vor fi de ajutor.
Buna ziua,

Sunt inginer proictant la o firma de proiectare. Am nascut in 17 iulie 2012, cu o luna mai devreme de termen. Nu a fost o sarcina programata, dar mi-am dorit copilasul. Inainte sa-mi schimb jobul mi-am dat demisia de la jobul anterior, am schimbat orasul si in 2 luni mi-am gasit ceva mai bine platit ca inainte. Pentru ca am avut 2 luni de pauza intre joburi, si nu am avut 12 luni de continuitate pe cartea de munca inainte de nastere nu pot beneficia de concediu de crestere a copilului si am vrut sa stau in concediu de matermitate 3 saptamani inainte de nastere si restul dupa, ca sa stau cat mai mult cu bebe. Cum am nascut prematur am beneficiat de acest concediu in totalitate dupa nastere. In aceste conditii as vrea sa stiu daca pot beneficia de concediu de risc maternal? Mentionez ca alaptez destul de des, cam la 2-3 ore, chiar si acum la 4 luni, pentru a stimula lactatia. Sau daca nu se poate concediu de risc maternal, vreau sa stiu daca pot intra in concediu fara plata de crestere a copilului?

Va multumesc.