avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 853 soluții astăzi
Forum Activitate Croos

Activitate Croos

Răspuns la discuția solutii mostenire
Multumesc
Răspuns la discuția solutii mostenire
sotul a decedat,sotia supravietuitoare doreste sa dea uneia din fice care o ingrijeste act de vanzare cumparare duar pe terenurile dobandite de la mama ei.Mentionez ca sunt doua fiice.Se poate face acest act de vanzare sau trebuie facuta mostenire?
Buna ziua,care este solutia legala in urmatoarea situatie: o familie in care sotul mosteneste de la parinti sai cota din terenurile familiei atribuit prin partaj,pe numele lui exclusiv,sotia care la randul ei mosteneste de la mama ei terenuri deasemenea atribuite prin partaj pe numele ei exclusiv singurul bun comun este o casa realizata in timpul casatoriei lor pozitionata pe o parcela mostenita de sotie de la mama ei(teren inscris in actul de partaj al sotiei)
intrebare: sotul a decedat,sotia supravietuitoare doreste sa dea uneia din fice care o ingrijeste act de vanzare cumparare duar pe terenurile dobandite de la mama ei.Mentionez ca sunt doua fiice.
Revin cu intrebarea si adaug suplimentar ca individului i sa facut un dosar penal pentru distrugere borne de hotar si distrugere gard dar politia imi comunica ca nu este penal ci civil? Dar am indicii ca nu au fost administrate toate documentele pe care le am depus la dosarul de la politie(daca se intelege ce vreau sa spun)

Croos a scris:

Buna ziua,care ar fii procedura in urmatoarea situatie: in anul 2006 vecinul meu darama gardul construit de bunicii mei ce desparte proprietatile noastre fara a cere acordul meu,ulterior motivand ca va construii unul nou.Datorita configuratiei curtilor latura respectiva nu este dreapta(la strada curtea are 16 ml iar in partea din spate cca 19 ml). in momentul cand a vrut sa refaca gardul nu a mai intentionat sal construiasca pe vechiul aliniament si a vrut sa il faca drept ceea ce ar fii insemnat sa intre pe proprietatea mea pe mai mult de jumatate din lungimea curtii cu cca. 2,5-3 m.Nu i am dat voie,si am incercat sa il conving cu actele pe care le detineam ca nu are dreptate.in 2012 am efectuat cadastru,intabulare si am intampinat ostilitate din partea lui neputand reconstruii gardul care sa dovedit ca este exact pe vechiul aliniament.Am incercat pe cale amiabila tot ce se poate pentru rezolvare,si acum am facut o dezmembrare a curtii, chemand un inginer cadastrist sa efectueze masuratorile,vecinul fiind recalcitrant am chemat politia,care l-a pus sa semneze o hartie aducandu i la cunostinta ca i se va face dosar penal daca mai scoate semnele de hotar marcate de inginerul de cadastru.Sunt in curs de a obtine si autorizatie de ingradire de la primarie in urma procesului verbal cu punctele de hotar eliberat la masuratori.In acesti 11 ani vecinul a intrat sistematic pe proprietatea mea,ajungnd sa imi ocupe cca 200 mp, punand gunoi si alte resturi,si distrugandu mi ce aveam pe langa vechiul gard(capsuni,zmeura,etc.) plus ca in fiecare iarna pune in spatele casei mele zapada,apa rezultata infiltranduse si distrugandu mi peretii din spate(garaj,camara,baie,dormitor).Vecinul nu detine acte pe proprietatea lui,decat un act de vanzare cumparare a casei de la parintii lui cu clauza de intretinere cat traiesc(parintii).Din ce stiu acesta se afla in litigiu cu rudele sale pentru terenul din curtea sa el dorind sa stapaneasca tot fara a le ceda celorlalti mostenitori drepturile lor.Mentionez ca vecinul este handicapat fizic(cu acte).Care este calea legala de rezolvare a situatieiX-( eu nedorind sa ajung la proces,consider ca actele detinute sunt suficente:(

Buna ziua,care ar fii procedura pentru dezbaterea unei succesiuni dupa decesul sotului,intre sotie si doua fiice.Precizez ca una dintre fiice are probleme psihice,cu tentativa de sinucidere(internata la Obredja),accese de furie si lovirea mamei in repetate randuri,distrugeri materiale a casei,multiple imprumumuturi la banci pe care nu l a mai platit(aproximativ 20000 lei) etc. si se doreste ca partea ei de mostenire sa revina copiilor ei care au fost efectiv crescuti de bunici.
Nimeni nu imi poate spune cum este legal sa procedez?
Buna ziua,care ar fii procedura in urmatoarea situatie: in anul 2006 vecinul meu darama gardul construit de bunicii mei ce desparte proprietatile noastre fara a cere acordul meu,ulterior motivand ca va construii unul nou.Datorita configuratiei curtilor latura respectiva nu este dreapta(la strada curtea are 16 ml iar in partea din spate cca 19 ml). in momentul cand a vrut sa refaca gardul nu a mai intentionat sal construiasca pe vechiul aliniament si a vrut sa il faca drept ceea ce ar fii insemnat sa intre pe proprietatea mea pe mai mult de jumatate din lungimea curtii cu cca. 2,5-3 m.Nu i am dat voie,si am incercat sa il conving cu actele pe care le detineam ca nu are dreptate.in 2012 am efectuat cadastru,intabulare si am intampinat ostilitate din partea lui neputand reconstruii gardul care sa dovedit ca este exact pe vechiul aliniament.Am incercat pe cale amiabila tot ce se poate pentru rezolvare,si acum am facut o dezmembrare a curtii, chemand un inginer cadastrist sa efectueze masuratorile,vecinul fiind recalcitrant am chemat politia,care l-a pus sa semneze o hartie aducandu i la cunostinta ca i se va face dosar penal daca mai scoate semnele de hotar marcate de inginerul de cadastru.Sunt in curs de a obtine si autorizatie de ingradire de la primarie in urma procesului verbal cu punctele de hotar eliberat la masuratori.In acesti 11 ani vecinul a intrat sistematic pe proprietatea mea,ajungnd sa imi ocupe cca 200 mp, punand gunoi si alte resturi,si distrugandu mi ce aveam pe langa vechiul gard(capsuni,zmeura,etc.) plus ca in fiecare iarna pune in spatele casei mele zapada,apa rezultata infiltranduse si distrugandu mi peretii din spate(garaj,camara,baie,dormitor).Vecinul nu detine acte pe proprietatea lui,decat un act de vanzare cumparare a casei de la parintii lui cu clauza de intretinere cat traiesc(parintii).Din ce stiu acesta se afla in litigiu cu rudele sale pentru terenul din curtea sa el dorind sa stapaneasca tot fara a le ceda celorlalti mostenitori drepturile lor.Mentionez ca vecinul este handicapat fizic(cu acte).Care este calea legala de rezolvare a situatieiX-( eu nedorind sa ajung la proces,consider ca actele detinute sunt suficente:(
Mama a decedat avand cancer,acesta a fost motivul pentru care au refuzat sa plateasca.
Eu eram constient ca trebuie platit si eram de acord sa preiau creditul dar cu conditia sa imi returneze sumele de la asigurare + dobanda pentru perioada in care au folosit banii nejustificat si daca gandim logic cred ca le-as putea cere si daune.Cand au aprobat creditul nu au acceptat acest risc(ca persoana ar putea deceda din diverse motive)
Am facut succesiune in 2013si am intrat in posesia casei si a unui teren.
Buna ziua,va rog un sfat in urmatoarea problema: mama mea care a decedat in 2011 a avut un credit la banca,la vremea respectiva(2011)dupa decesul mamei am contactat societatea de asigurari si banca care m-au trimis la o sucursala a lor si acolo am discutat cu doua persoane si le-am inmanat copie de pe certificatul de deces. .Mentionez ca,creditul era cu asigurare de viata.Cei de la asigurari au refuzat sa onoreze contractul si atunci am discutat cu banca si am spus(si hartie scrisa cu banca) ca o sa platesc eu in continuare numai daca imi returneaza banii platiti pe asigurare si comisioanele aferente.
Astazi 30 07 2014 primesc o scrisoare de la banca pe numele mamei prin care o instinteaza ca are o datorie restanta catre banca de cca.11.150 lei(creditul in 2010 ramas de returnat era de cca. 7.000 lei)
Ce este de facut ?
Din alte subiecte din forum am inteles ca dupa 3 ani daca nu m-a contactat nimeni(banca,etc.) intervine presctriptia.