Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... problema cu vecin: gard,hotar,despartire proprietati
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

problema cu vecin: gard,hotar,despartire proprietati

Buna ziua,care ar fii procedura in urmatoarea situatie: in anul 2006 vecinul meu darama gardul construit de bunicii mei ce desparte proprietatile noastre fara a cere acordul meu,ulterior motivand ca va construii unul nou.Datorita configuratiei curtilor latura respectiva nu este dreapta(la strada curtea are 16 ml iar in partea din spate cca 19 ml). in momentul cand a vrut sa refaca gardul nu a mai intentionat sal construiasca pe vechiul aliniament si a vrut sa il faca drept ceea ce ar fii insemnat sa intre pe proprietatea mea pe mai mult de jumatate din lungimea curtii cu cca. 2,5-3 m.Nu i am dat voie,si am incercat sa il conving cu actele pe care le detineam ca nu are dreptate.in 2012 am efectuat cadastru,intabulare si am intampinat ostilitate din partea lui neputand reconstruii gardul care sa dovedit ca este exact pe vechiul aliniament.Am incercat pe cale amiabila tot ce se poate pentru rezolvare,si acum am facut o dezmembrare a curtii, chemand un inginer cadastrist sa efectueze masuratorile,vecinul fiind recalcitrant am chemat politia,care l-a pus sa semneze o hartie aducandu i la cunostinta ca i se va face dosar penal daca mai scoate semnele de hotar marcate de inginerul de cadastru.Sunt in curs de a obtine si autorizatie de ingradire de la primarie in urma procesului verbal cu punctele de hotar eliberat la masuratori.In acesti 11 ani vecinul a intrat sistematic pe proprietatea mea,ajungnd sa imi ocupe cca 200 mp, punand gunoi si alte resturi,si distrugandu mi ce aveam pe langa vechiul gard(capsuni,zmeura,etc.) plus ca in fiecare iarna pune in spatele casei mele zapada,apa rezultata infiltranduse si distrugandu mi peretii din spate(garaj,camara,baie,dormitor).Vecinul nu detine acte pe proprietatea lui,decat un act de vanzare cumparare a casei de la parintii lui cu clauza de intretinere cat traiesc(parintii).Din ce stiu acesta se afla in litigiu cu rudele sale pentru terenul din curtea sa el dorind sa stapaneasca tot fara a le ceda celorlalti mostenitori drepturile lor.Mentionez ca vecinul este handicapat fizic(cu acte).Care este calea legala de rezolvare a situatieiX-( eu nedorind sa ajung la proces,consider ca actele detinute sunt suficente:(
Nimeni nu imi poate spune cum este legal sa procedez?
Revin cu intrebarea si adaug suplimentar ca individului i sa facut un dosar penal pentru distrugere borne de hotar si distrugere gard dar politia imi comunica ca nu este penal ci civil? Dar am indicii ca nu au fost administrate toate documentele pe care le am depus la dosarul de la politie(daca se intelege ce vreau sa spun)

Croos a scris:

Buna ziua,care ar fii procedura in urmatoarea situatie: in anul 2006 vecinul meu darama gardul construit de bunicii mei ce desparte proprietatile noastre fara a cere acordul meu,ulterior motivand ca va construii unul nou.Datorita configuratiei curtilor latura respectiva nu este dreapta(la strada curtea are 16 ml iar in partea din spate cca 19 ml). in momentul cand a vrut sa refaca gardul nu a mai intentionat sal construiasca pe vechiul aliniament si a vrut sa il faca drept ceea ce ar fii insemnat sa intre pe proprietatea mea pe mai mult de jumatate din lungimea curtii cu cca. 2,5-3 m.Nu i am dat voie,si am incercat sa il conving cu actele pe care le detineam ca nu are dreptate.in 2012 am efectuat cadastru,intabulare si am intampinat ostilitate din partea lui neputand reconstruii gardul care sa dovedit ca este exact pe vechiul aliniament.Am incercat pe cale amiabila tot ce se poate pentru rezolvare,si acum am facut o dezmembrare a curtii, chemand un inginer cadastrist sa efectueze masuratorile,vecinul fiind recalcitrant am chemat politia,care l-a pus sa semneze o hartie aducandu i la cunostinta ca i se va face dosar penal daca mai scoate semnele de hotar marcate de inginerul de cadastru.Sunt in curs de a obtine si autorizatie de ingradire de la primarie in urma procesului verbal cu punctele de hotar eliberat la masuratori.In acesti 11 ani vecinul a intrat sistematic pe proprietatea mea,ajungnd sa imi ocupe cca 200 mp, punand gunoi si alte resturi,si distrugandu mi ce aveam pe langa vechiul gard(capsuni,zmeura,etc.) plus ca in fiecare iarna pune in spatele casei mele zapada,apa rezultata infiltranduse si distrugandu mi peretii din spate(garaj,camara,baie,dormitor).Vecinul nu detine acte pe proprietatea lui,decat un act de vanzare cumparare a casei de la parintii lui cu clauza de intretinere cat traiesc(parintii).Din ce stiu acesta se afla in litigiu cu rudele sale pentru terenul din curtea sa el dorind sa stapaneasca tot fara a le ceda celorlalti mostenitori drepturile lor.Mentionez ca vecinul este handicapat fizic(cu acte).Care este calea legala de rezolvare a situatieiX-( eu nedorind sa ajung la proces,consider ca actele detinute sunt suficente:(

Croos, utilizator