avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 580 soluții astăzi
Forum Activitate Florinciri

Activitate Florinciri

Puteti sa imi spuneti ce coeficient s-a aplicat/hotarat de instanta (in anii 1999 - 2006) in calculul fiecarei actiuni F.N.I. adica cu ce coeficient s-a multiplicat fiecare actiune a F.N.I. ? Cunosc ca judecatorii au hotarat un alt coeficient decat cel al INSSE.
Daca nu este prea complicat, cum se calculeaza o unitate FNI conform sentintei 423/2007, inmultit cu ce indicativ?
Răspuns la discuția Fosti functionari publici
Este foarte corect ca litigiile care privesc functionarii publici (deci care sunt in functie) sunt de competenta contenciosului administrativ. Eu am intrebat insa care este competenta pentru fostii functionari publici, unde se judeca fapte petrecute in timpul cat au fost functionari publici. Sectia de Contencios adm. a trimis cauza spre solutionare judecatoriei
Competenta de solutionare a litigiilor fostilor functionari publici pentru restituiri stimulente, sporuri din perioada cat au fost functionari publici (constatate de Curtea de Conturi) revine instantelor de contencios-administrativ sau se judeca pe calea dreptului civil?
scuze, ortografie eronata. Am vrut sa scriu "fosti functionari publici"!
solicit un raspuns pe larg, motivat
consider si eu ca atacarea in instanta este cea mai pertinenta solutie
Răspuns la discuția Act administrativ
Puteti sa-mi precizati un articol de lege unde este definit asa ceva (in afara de Legea 554/2004) adica faptul ca un act, decizie sau altele (adrese de exemplu) emise de Casa Teritoriala de Pensii din localitatea... sau Casa Nationala de Pensii Publice este un act administrativ?
Actul emis de casa teritoriala de pensii (decizii sau altele) este sau poate fi considerat un act administrativ ?
Cum pot obtine o copie dupa o autorizatie de constructie care este a altei persoane?
Cat costa, care sunt formularele, cui trebuie adresate, in cat timp trebuie sa o primesc si care este temeiul juridic?
-mi raspundeti, in lumina noilor prevederi, care sunt caile de atac in temeiul art. 400 indice 1 din Codul de Procedura Civila (impartirea bunurilor aflate in codevalmasie)