avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 487 soluții astăzi
Forum Activitate alrofa

Activitate alrofa

Buna ziua!
Va rog frumos sa ma ajutati cu o parere privind modul de dobandire a dreptului de proprietate asupra unui bun imobil. Speta este următoarea:
Unul dintre soti achizitioneaza inainte de casatorie, prin credit ipotecar un bun imobil (casa si teren aferent). Dupa incheieirea contractului de v/c si inscrierea dreptului de ipoteca se casatoreste (la aproximativ 2 ani) si achita ratele la credit in timpul casatoriei. La un moment dat, ipoteca este achitata in proportie de peste 70% din valoarea creditului, din banii proprii ai ceiluilalt sot dobanditi din vanzarea unei mosteniri (deci sotul proprietar al casei nu avea niciun drept asupra acestor bani).
Se stinge creditul si se radiaza ipoteca, iar in CF apare unic proprietar sotul care a achizitionat casa.
Cum/ce act se poate incheia astfel incat sotul care a achitat creditul ipotecar sa dobandesca si el dreptul de proprietate asupra imobilului, fiind (in fapt) un bun dobandit de soți in timpul casatoriei.

NB
1. Stiu ca nu se pot incheia contracte de v/c intre soti.
2 Stiu ca sotul care a achitat ipoteca are un drept de creanta asupra sotului proprietar al impobilului, dar cum se poate transforma acesta in drept de proprietate asupra imobilului.?

Multumesc.
Răspuns la discuția Admitere INM 2014
n-am mai repetat de cateva sapt pr civ, dar parca "c" nu prea-mi suna bine.
parca as zice a si b, desi ......
Răspuns la discuția Admitere INM 2014
A nu poate fi deoarece exista exceptia cu reprezentarea de catre ruda licentiata iun drept, nu/? intreb pentru a-mi lamuri raspunsul dat de barem. multumesc
Răspuns la discuția Admitere INM 2014
Ice Hellene a scris:

tedddybear a scris:

puteti sa imi dati exempu de un viol comis cu int indirecta?


MU zice doar int directa, iar eu ii dau dreptate...tb sa urmaresti rezultatul faptei
[/qu

Pai rezultatul faptei este intretinerea rap sexual/act sexual. modul in care se intretine determina caracteru penal constrangere, imposib de a se apara sau de a-si exprima vointa si mai e si varianta cu "profitand de starea de a se apara sau a-si exprima vointa" (in lege zice de profitand de aceasta stare). Cred ca la aceasta forma s-a gandit ca poate avea intentie indirecta - urmareste sa intretina rap sexual, victima nu-si poate exprima acordul, faptuitorul se gandeste ca s-ar putea sa nu vrea si sa comita infr, dar daca tot nu oate sa-si exprime vointa atunci sa profite.
S-ar putea sa fi batut campii cu gratie, dar daca ne trezim ca se ia de bun raspunsul.
Răspuns la discuția Admitere INM 2014
mirei2012 a scris:

Pe durata termenului de reabilitare de drept:

a) nu se pot executa ped accesorii

b) poate fi pusa in executare ped compl a interzicerii unor dr

c) poate interveni gratierea postcondamnatorie cu privire la ped aplicata


a si b
Răspuns la discuția Admitere INM 2014
cristian i a scris:

infractiunea de cercetare abuziva

a.poate fi savarsita inainte de inceperea up
b.nu absoarbe infr de vatamare corporala
c.poate fi savarsita si in forma tentativei ,care este incriminata

Mirei-stai ok,ca am vazut ca te misti bine pe toate 4.......



rasp B
Răspuns la discuția Admitere INM 2014
nu esti deloc praf, ai doar o zi in care esti mai putin inspirata.
Răspuns la discuția Admitere INM 2014
cristian i a scris:

fapta debitorului obligatiei de intretinere care ,dupa pronuntarea hotararii prin care a fost obligat sa plateasca o pensie de intretinere fostei sotii in calitate de reprezentant legal al copilului sau minor,nu a mai achitat pensia intrucat a luat copilul la domiciliul sau,acordandu-i ingrijire si intretinere fara nicio contributie din partea mamei

a.nu constituie infractiune
b.constituie infr de abandon de familie
c.constituie tentativa la infr de abandon de familie


A (pt abandon trebuiesc cel putin 3 luni si refuz de plata cu rea credinta)
Răspuns la discuția Admitere INM 2014
ras B ca nu poate depasi maximul general
Răspuns la discuția Admitere INM 2014
cristian i a scris:

falsificarea unor acte contabile ale unei societati comerciale prin adaugarea de sume nereale ,urmata de inscrierea lor in contabilitatea firmei ,constituie infractiunea de

a.fals intelectual in concurs cu infr de uz de fals
b.fals in inscrisuri sub semnatura privata
c.fals in inscrisuri oficiale in concurs cu uz de fals


a, desi nu sunt prea sigura