avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 740 soluții astăzi
Forum Activitate Dragos1989

Activitate Dragos1989

Răspuns la discuția Oprire bani combustibil
Deci sa inteleg, ca daca nu este prevazuta in contractul de munca, aceasta oprire este ilegala?
Buna seara!

Lucrez la o firma care se ocupa cu piese auto, ca agent livrator. Merg cu masina firmei, doar in timpul programului si doar pentru a livra marfa pentru clientii acestei firme( nu se da masina acasa). in fiecare zi de vineri si in ultima zi a lunii se face alimentarea masinii, dupa care, fiecare agent livrator isi baga banul fiscal in sistem, sistemul stabilind daca agentul a iesit pe economie (nu a depasit norma bagata in sistem de 5.8l/100km) sau a depasit norma cu ... litri.
La sfarsitul fiecarei luni, firma trimite scrisoare fiecarui angajat, cu un tabel, cu cine a depasit norma de consum (cati litrii si cati bani inseamna).In cazul meu a fost vb de suma de 152 lei pe luna noiembrie.
INTREBAREA ESTE: este normal ca o firma sa opreasca bani pe combustibil unui angajat, care merge pe masina firmei, doar in timpul programului si doar in interesul firmei, nefolosindu-se de masina in interesul personal niciun minut?

Multumesc!
Răspuns la discuția Act notarial la credit
Toata chestia este, ca in caz de neplata, banca ne trage la raspundere (pe mine si pe unchiu meu), dar si unchiu meu poate sa ma traga pe mine la raspundere pentru ca nu am respectat contractul de fidejusiune. Nu? Cred ca asta se obtine prin acest contract
Răspuns la discuția Act notarial la credit
Multumesc frumos, cred ca un contract de fidejusiune este cea mai buna solutie
Răspuns la discuția Act notarial la credit
Multumesc foarte mult!
Da, pai tocmai asta este toata chestia, ca unchiu meu sa poata sa ma traga la raspundere in caz de neplata (in caz ca banca "ar veni peste noi")
Buna ziua! Vreau sa fac un credit la banca, dar din cauza salariului mic din acte nu pot obtine acest imprumut. De aceea unchiul meu este dispus sa ma ajute, el avand un salariu in acte mai mult decat suficient. Pentru ca sungura posibilitate data de banca e ca unchiul meu sa fie debitor principal si eu co-debitor, unchiul meu ar vrea sa facem un act la notar prin care eu sa ma obglig sa platesc, sau sa fiu tras la raspundere in cazul neplatii.
Intrebarea este: se poate face vreun act la notar(angajament sau altceva de mana si apoi legalizat) prin care eu sa "preiau" toata responsabilitatea acestui credit, chiar daca pe contractul incheiat cu banca figuram amandoi?
Am fost si la notar, am intrebat si mi-a raspuns ca nu stie, nu s-a mai lovit de acest lucru pana acum...
Imi cer scuze moderatorior daca am ales gresit subiectul, dar altul m-ai apropiat nu am gasit.
Multumesc!
Răspuns la discuția Intrebare
Da, am luat in calcul si chestia aceasta si maine o sa ma duc sa fac o plangere pentru abuz de incredere. Dar inca nu stiu care ar fi solutia cea mai buna(ma refer la declaratie) in cazul in care sunt citat...
Răspuns la discuția Intrebare
Cineva mi-a zis sa declar numai ca i-am dat 3 palme...fara sa-i i-au si telefonul pentru ca este imposibil sa dovedesca ca eu i l-am luat. Ar fii o varianta?
Discuție Intrebare
Buna ziua! Am inprumutat cuiva o suma de bani, dupa care acesta s-a dat disparut si dus a fost. M-am intalnit intamplator cu aceea persoana in trafic si am oprit-o. M-am dus la el si i-am dat 3 palme (fara sa-i fac niciun semn) si i-am luat un telefon, ca garantie (telefonul este unul sub orice critica - gen nokia 1100 distrus, nici casca nu se aude trebuie sa vorbesti la el pe difuzor). A doua zi mi-a dat mesaj ca sa dus la politie si ca o sa ne intalnim acolo. El a mai dat tzeapa unui prieten de-al lui (dovada mesajele dupa telefon) cu care am si luat legatura si inca unui om, cunostinta comuna. Ce este de facut in acest caz? Ce poate sa mi se intample? Multumesc!