avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 899 soluții astăzi
Forum Activitate raluca_neagu

Activitate raluca_neagu

Sunt convinsă că este vina mea in totalitate ca am acceptat aceste abuzuri,timpul inapoi nu îl mai pot da,important este sa ies din această situație cu bine.Multumesc frumos!
Buna seara,ma aflu in urmatoarea situatie si as dori câteva răspunsuri.Am un copil dintr o relație anterioară în vârstă de aproape 8 ani.Relatia s a încheiat și de apx 4 ani sunt in alta relație în urma căreia a rezultat un băiețel care acum are 6 luni.Desi dupa apx 2 ani nu m am mai inteles cu cel considerat soț de mine,fiind violent verbal,fizic,psihic am considerat ca trebuie să fac orice imi sta in putinta sa meargă relația. Nu mi a mai dat voie la munca,fiind f gelos si posesiv,m am resemnat am rămas acasa având grijă de treburile casnice.Am uitat sa mentionez ca si el are un alt copil din alta căsătorie,copil care venea la noi si eu având grijă de ea mai mult decât de ai mei fiind un copil care are nevoie de atenție specială.Desi bătăile nu au lipsit întotdeauna ma minteam singură si ii cautam scuze in fata mea si in fata celorlalți.Cand băiețelul nostru avea până în 2 luni,m a bătut foarte tare fiind cu el in brate in masina si cu celălalt băiat al meu mai mare lângă MINE.Am fost desfigurata,si totusi am trecut iarasi peste. Consuma ocazional stupefiante și în ultima perioadă mai des alcool,este dependent de jocuri de noroc,nu mai are nici un venit stabil,are ceva afaceri fara forme legale.In continuare este agresiv verbal și fizic desi nu atât de tare ca atunci tot ies putin șifonată și cu cate o vânataie la certurile dintre noi,băiatul meu cel mare este speriat nu vrea sa ma mai lase singură cu El,se tine numai dupa mine,este traumatizată de ceea ce vede si aude. De două zile el este plecat dându mi un ultimatum sa ma duc dupa el la părinții lui,noi locuiam în casa surorii mele care nu este in tara.Astazi au expirat cele două zile,m a sunat si a spus sa ma astept la ce este mai rau.Imi este teama pt mine,PT copii mei il stiu in stare sa na omoare și sa ramana copii mei fără mama.As vrea sa l decad din drepturile părintești,as vrea sa cer un ordin de restricție,as vrea sa plec cu copii din țară.Nu stiu cum sa procedez va rog astept răspunsuri. Imi cer scuze pt roman.
Răspuns la discuția Acte proprietate
Curtea este impartita in 3,din care o parte a surorii mele si 2 parti ale bunicii.Acum 5 ani bunica i a vandut mamei mele numai ca cea de a doua parte nu au trecut o pe acte,s a facut o omisiune,o greseala.deci acel teren nu are cadastru,intabulare si acum eu vrand sa fac actele in care bunica sa imi dea mie mi s a spus ca din cauza acelei terase a surorii care este intrata 2 3 metri pe terenul bunicii nu pot face cadastru intabulare pana nu face sora mea acelasi lucru dar care sa cuprinda intreaga terasa. Acum nu stiu cui sa ma adresez ca acest notar a spus ca cei de la directia de cadastre au vazut pe satelit ca este constructie pe terenul bunicii(aceasta fiind terasa).multumesc
Buna ziua,bunica mea detine un teren intr o curte in care mai este si sora mea proprietara pe o bucata din acel teren.Pe terenul respectiv(al bunicii)vreau sa imi fac eu acte (donatie ma gandeam eu de la bunica catre mine).Sora mea este intrata apx 2-3 metri cu o terasa pe acel teren si mi s a spus de la un notariat ca singura sansa ca eu sa pot face cadastru+intabulare pe numele bunicii ca aceasta sa imi dea mie ar fi ca sora mea sa faca un alt cadastru si intabulare care sa cuprinda si zona aceea.Ma gandesc ca ar trebui sa existe si o alta varianta mai simpla.Va multumesc
Buna ziua.. Stie cineva sa imi spuna si mie cat ar costa autorizatiile dsp, dsv si mediu pt un restaurant in buc? am tot cautat dar niciunde nu imi zice clar cat.. Va multumesc..
buna seara...va rog daca imi poate spune si mie cineva toate reglementarile in vigoare,normele...etc tot ceea ce e nevoie d.p.d.v. sanitar pt o unitate tip catering...sau macar legile care vizeaza aceste unitati...multumesc
buna seara..as dori sa stiu daca bancile noastre acorda credit bancare si unei pers de nationalitate straina(respectiv turca)..mentionez ca este salariat cu un venit net de 1450 ron/luna,are permis de sedere pe o durata de 5 ani si ar dori sa ia un credit nevoi pers in jur de 10000-15000 ron cu o rata in jur de 500-600 ron luna...as dori sa stiu daca se poate si ce documentatie este necesara si pasii care trebuiesc urmati...va multumesc
Buna seara..as dori sa stiu daca intr adevar sunt obligata sa le platesc celor de la societatea de telefonie o suma de 40 euro despagubire pt ca doresc incheierea contractului inainte de cei 2 ani?asa m i s a zis de o doamna de la ei desi in contractul meu scrie ca daca renunti inainte de 17-12 luni platesti 74.4 si mai devreme de 6 luni 37.2?si mai scrie in acest contract"oricare dintre parti are dreptul de a denunta unilateral contractul oricand si fara despagubiri cu o notificare prealabila scrisa de 30 zile".mentionez ca nu am beneficiat de nimic gratis de la ei pt toate aparatele platesc chirie.nu stiu de unde au scos cei 40 de euro si in contractul meu scrie altceva..si nici o viteza buna nu am la download este 5,2mbps si la upload de 2,11mbps..