avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 555 soluții astăzi
Forum Activitate SLuiza

Activitate SLuiza

Răspuns la discuția CIM
Multumesc
Discuție CIM
Buna ziua,
As dori sa stiu daca un administrator de firma (SRL) se poate angaja la propria firma ca director general. In CIM ar figura si ca administrator si ca angajat...
Multumesc
Răspuns la discuția declaratia 100
Declaratia 100 – Declaratie privind obligatiile de plata la bugetul de stat NU se mai depune pentru declararea impozitului pe profit aferent trimestrului IV ( Deci este vorba doar de declaratiile 100 trimestriale ). Oricum, probabil va da eroare, in recipisa.
Anul fiscal 2012 se inchide cu Declaratia 101 – Declaratie anuala privind impozitul pe profit care se depune pana la data de 25 martie 2013. Tot pana la aceasta data se plateste si impozitul pe profit.
Exista si cateva exceptii: - organizatiile nonprofit si societatile care obtin venituri majoritar din cultura cerealelor si a plantelor tehnice, pomicultura si viticultura care au obligatia de a depune Declaratia 101 si a platii impozitul pe profit pana la 25 februarie 2012.
- asocierile dintre persoane juridice straine, asocierile dintre persoane juridice straine cu persoane fizice nerezidente, persoanele juridice române care îndeplinesc obligatiile declarative în cazul asocierilor cu persoane fizice române, persoane fizice straine ori persoane juridice straine, definitiveaza impozitului pe profitul din activitatile desfasurate în asociere in anului fiscal 2012, prin depunerea Declaratiei 100 si a Declaratiei 104 pâna la 25 martie 2013. Plata impozitului pe profit se face tot pana la acesta data.
Baza legala: art. 34 si 35 din Codul fiscal si OPANAF 1950/2012
Discuție Casa marcat
Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu un raspuns... Am nevoie de casa de marcat pentru un magazin online?
Răspuns la discuția Platitor de TVA
Ma intereseaza in mod deosebit ca partea de servicii resurse umane (7830, - 7022) sa nu fie platitoare de TVA - aceasta fiind si domeniul principal de activitate. Partea de comert (4649, 4652, 4791) - fiind activitati secundare - platitoare de TVA. Cum sa fac?:-/
1. Ce trebuie sa fac sa devin platitor de TVA? Mentionez ca doar ce mi-am infiintat firma si inca nu am inceput activitatea in domeniul ales (comert) caci nu sunt platitor de TVA.
2. As putea sa divid societatea? Partea A - neplatitoare de TVA iar partea B - platitoare de TVA? Ce trebuie sa fac?
Răspuns la discuția MRU vs IRU
Buna ziua, am atestat pe ambele specializari, respectiv Manager resurse umane, Inspector resurse umane, in actul constitutiv am trecut doar codul caen 783 (Servicii de furnizare si management a fortei de munca) - activitate principala 7830 (Servicii de furnizare si management a fortei de munca). Va trebui sa trec si codul caen 7810 (Activitati ale agentiilor de plasare a fortei de munca) pentru a avea dreptul la recrutare, selectare si evaluare personal?

Ma poate ajuta cineva cu un raspuns?

Discuție MRU vs IRU
Buna ziua, am atestat pe ambele specializari, respectiv Manager resurse umane, Inspector resurse umane, in actul constitutiv am trecut doar codul caen 783 (Servicii de furnizare si management a fortei de munca) - activitate principala 7830 (Servicii de furnizare si management a fortei de munca). Va trebui sa trec si codul caen 7810 (Activitati ale agentiilor de plasare a fortei de munca) pentru a avea dreptul la recrutare, selectare si evaluare personal?
Buna ziua, infiintez firma si m-ar interesa cat este (costul) autorizarea unui domeniu de activitate. Societatea avand 5 domenii de activitate, as dori sa le activez pe toate 5.
Multumesc.