avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 986 soluții astăzi
Forum Activitate loredanazgz

Activitate loredanazgz

Buna ziua, nelamurire mea este utmatoarea:
Am terminat facultarea de drept in anul 2008 in Romania , si mi-am equivalat
studiile in Spania , in urma unor examene si acum sunt inscrisa in barou intr-un oras din Spania.
-Pentru a ma inscrie in barou in Romania mai trebuie sa dau examenul de acces su nu mai este nevoie?
Multunesc
Buna ziua, problema mea este urmatoarea:
O persoana de cetatenie spaniola , care nu este rezidenta in Romania, doreste sa infiinteze o societate in romania (SRL).
Societatea SRL din romania cumpara marfa din China si doreste sa o livreze in Camerun. si are cateva nelamuriri:
-Transportul marfii poate fi efectuat din China direct in Camerun fara afi necersar ca marfa sa treaca prin Romania ?
-Exista obligatii privind TVA( tva-ul platindul clientul sau din Camerun) sau alte oblibatii fiscale pentru societatea din romania in afara de impozitul pe profit , care am inteles ca este 16% ?
- impozitul pe profit este 16% sau este variabil?
-societatea din romania , fiind al unei persoane spaniole poate fi accesata dintr-un cont din Spania ( banca sa aiba o filiala si in romania), adica platile pe care trebue sa le faca catre statul roman si catre clientu sau din china?
Aceasta firma doreste sa fie in deplina legalitate din punct de vedere fiscal,platind toate taxele si impozitul pe profit catre statul roman.
Unde ne putem interesa inainte de a deschide firma pentru nelamuririle pe care le avem?
MII DE MULTUMIRI