avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 799 soluții astăzi
Forum Activitate morio

Activitate morio

Răspuns la discuția prevederi cmr si asigurari
Da, soferul are acel proces verbal. Accidentul s-a intamplat in tara, camionul s-a rasturnat. Bineinteles ca exista pv si toata documentatia. Mai ales ca am intocmit dosare complete pt rapararea camionului pe Casco.

Iar pe comanda este prevazut „Responsabilitatea carausului intra in vigoare dupa incarcarea marfii si pana la inceperea operatiunilor de descarcare la locul de livrare.„
Răspuns la discuția prevederi cmr si asigurari
Va multumesc. Chiar o sa va tin la curent.
O seara buna !
Răspuns la discuția prevederi cmr si asigurari
Da ,tocmai asta e problema. Am asigurare CMR, bineinteles. Dar eu nu am deschis dosar de dauna la accident decat pt reparatiile masinii, nu si pt marfa (am crezut ca avaria respectiva e neglijabila din moment ce ei nu au reclamat nimic pe moment).
Marfa a fost receptionata , adica incaracta in buna stare de la expeditor, si s-a avaraiat partial la accident. Deci cand s-a receptionat la destinata s-a scris pe cmr si s-a facut un Proces Verbal.
Eu imi recunosc greseala din culpa (ptc accidentul logic ca nu a fost intentionat). Dar marea mea problema e de ce imi cer despagubiri dupa un an? Bineinteles ca eram dispusa sa le platesc prin asigurator (adica as fi deschis dosar de dauna si sa plateasca asiguratorul, ca de aia aia asigurare si le platesc o gramada de bani). Acum nu mai pot deschide dosar pt marfa adariata, si vreau sa stiu un singur lucru cert: s-a prescris dreptul lor de a-mi cere despagubiri?
Eu cred ca da, ptc a trecut un an.
Răspuns la discuția prevederi cmr si asigurari
1. Marfa a fost avariata din cauza unui accident. Capace lipsa - adica lipseau cateva capace ale marfii (nu e foarte relevant).
2. marfa a fost receptionata in buna stare, dar a fost livrata partiala avariata din cauza accidentului.
3. marfa nu a fost sigilata.

4. am citit si eu conventia Cmr si ce am inteses eu este ca ei nu mai au dreptul sa imi solicite despagubiri (sau plata marfii avariate) dupa un an . Trebuiau sa faca acest lucru imediat dupa livrarea ei ,nu ? sau in termen maxim de 1 an.
Nu cred ca situatia mea se incadreaza la „dol„ , ptc in nici un caz nu am avut de gand sa ii insel, sau sa ajung cu marfa avariata. Asa s-a intamplat.

Va rog sa ma corectati daca gresesc. Cred ca de marfa raspund eu, si nu casa de expeditii, asta e un lucru cert.

SI va multumesc pt raspunsuri.
Buna ziua !
Va multumesc pt raspuns. As vrea totusi sa ma lamuriti concret daca se poate.
Pana la urma speta descrisa de mine cade sub incidenta prescriptiei in termen de 1 an sau in termen de 3 ani?

Multumesc,
Multumesc pt raspuns !
Cei de la asigurari spun ca trebuia deschis dosarul de dauna in 48 ore !!
problema e ca au nu am deschis dosar , iar cei carora le-am stricat marfa imi pretind bani pt marfa stricata !! Unde pot gasi conventia CMR ca sa aflu daca au dreptul sa ceara bani dupa un an si ceva?
Multumesc anticipat,
Buna seara,

As avea nevoie de un raspuns intr-o problema legata de transport de marfuri.
Marfa ajunge la destinatie avariata, se scrie pe CMR ca exista marfa avariata si se face un PV in care se scrie acelasi lucru. Dar are dreptul beneficiarul sa ceara despagubiri dupa un an si 2 luni (timp in care nu a mai spus nimic de dauna, am crezut ca e neglijabila).
Dupa acest timp transportatorul cu siguranta nu mai poate contacta societatea de asigurari ca nu-l mai despagubeste sigur daca nu a deschis dosar de dauna atata timp.
Ce ma sfatuiti ? Oare nu s-a prescris dreptul Beneifciarului de a solicita daune dupa 1 an si ceva !! ?

Multumesc,
Buna ziua !
As vrea o parere avizata pt urmatoarea speta :
A- expeditor
B- casa expeditii
C- transportator
D- destinatar.

A are contract de transport cu B. B il subcontracteaza pe C sa ii livreze marfa la D. Din anumite motive , marfa ajunge avariata la D, si se noteaza pe CMR ca anumiti paleti sunt atinsi, si ca lipsesc ceva capace. Se intocmeste un Proces Verval prin care se constata aceleasi lucruri.
Dupa 1 an si o luna (timp in care nu se mai aude nimic de aceasta dauna, si este considerata de tranportator ca a fost neglijabila), B il informeaza pe C printr-un mailca s-a stabilit valoarea pagubei, cateva mii de euro.

Intrebarea ar fi : are dreptul D sa ceara atatia bani dupa un an si o luna, timp in care nu a mai spus nimic, nu a cașculat nici un prejudiciu ?

Va multumesc anticipat,