Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... cand se prescrie dreptul de a solicita despagubire?
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

cand se prescrie dreptul de a solicita despagubire?

Buna seara,

As avea nevoie de un raspuns intr-o problema legata de transport de marfuri.
Marfa ajunge la destinatie avariata, se scrie pe CMR ca exista marfa avariata si se face un PV in care se scrie acelasi lucru. Dar are dreptul beneficiarul sa ceara despagubiri dupa un an si 2 luni (timp in care nu a mai spus nimic de dauna, am crezut ca e neglijabila).
Dupa acest timp transportatorul cu siguranta nu mai poate contacta societatea de asigurari ca nu-l mai despagubeste sigur daca nu a deschis dosar de dauna atata timp.
Ce ma sfatuiti ? Oare nu s-a prescris dreptul Beneifciarului de a solicita daune dupa 1 an si ceva !! ?

Multumesc,
Dreptul de a solicita despagubiri in tmeiul unui contract de asigurare se prescrie dupa 2 ani de la producerea riscului asigurat.
Bineinteles insa ca in conditiile de asigurare pot exista mentiuni suplimentare care pot impune Beneficiarului/Asiguratului sa instiinteze societatea de asigurare cu privire la producerea riscului intr-un anumit interval mai scurt de 2 ani, dar trebuie prevazuta si o sanctiune pentru neindeplinirea acestei obligatii.
Multumesc pt raspuns !
Cei de la asigurari spun ca trebuia deschis dosarul de dauna in 48 ore !!
problema e ca au nu am deschis dosar , iar cei carora le-am stricat marfa imi pretind bani pt marfa stricata !! Unde pot gasi conventia CMR ca sa aflu daca au dreptul sa ceara bani dupa un an si ceva?
Multumesc anticipat,
Deoarece nu ati facut aceasta mentiune, am crezut ca este vorba de un transport intern. Daca era vorba despre un transport international de marfuri, atunci este aplicabila Conventia din 19 mai 1956 referitoare la contractul de transport international de marfuri pe sosele, semnata la Geneva, care prevede la art. 32:
1. Actiunile derivind din transporturile supuse prezentei conventii se prescriu in termen de
un an. Totusi, in caz de dol sau de culpa considerata de legea tarii careia ii apartine organul
de jurisdictie sesizat ca echivalenta cu dolul, termenul de prescriptie este de 3 ani. Termenul
de prescriptie curge:
a) in caz de pierdere partiala, de avarie sau de intirziere, din ziua in care marfa a fost
eliberata;
b) in caz de pierdere totala, incepind de la a treizecea zi dupa expirarea termenului
convenit sau, daca nu a fost convenit nici un termen, incepind de la a saizecea zi de la
primirea marfii de catre transportator;
c) in toate celelate cazuri, incepind de la expirarea unui termen de 3 luni de la data
incheierii contractului de transport.
Ziua indicata mai sus ca punct de plecare al prescriptiei actiunii nu este cuprinsa in
termen.

Conventia o puteti gasi pe internet. Ea a fost ratificata in Romania prin Decretul nr. 451 din 20 noiembrie 1972.
Buna ziua !
Va multumesc pt raspuns. As vrea totusi sa ma lamuriti concret daca se poate.
Pana la urma speta descrisa de mine cade sub incidenta prescriptiei in termen de 1 an sau in termen de 3 ani?

Multumesc,