avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1093 soluții astăzi
Forum Activitate costy_generalu

Activitate costy_generalu

Răspuns la discuția Drepturile Asistentului personal
Legea am citit-o si eu si am vazut ce drepturi ar trebui sa aiba AP Intrebarea mea era daca eu mai pot recupera acesti bani de concediu din urma?si cum ar trebui sa procedez,sa dau in judecata primaria ???Sunt totusi 12 ani
Din data de 01.01.2001 si pana in data de 13.12.2012 am fost angajat ca asistent personal la primarie pt fetita mea (minora) care are un handicap locomotor grav In toti acesti ani nu am primit niciun leu pt concediu de odihna.As vrea sa stiu daca aveam acest drept si daca mai pot face ceva sa recuperez acesti bani pe concediu din acesti ani?
In noiembrie 2012 cand fata a implinit 18 ani a primit gradul 2 (accentuat),iar pe mine m-au dat in somaj Luna asta am fost din nou la comisie si iau dat inapoi gradul 1(grav cu asistent personal)Am facut cerere de angajare la primarie si au spus ca nu mai au locuri pentru anul asta poate din ianuarie sau februarie desi legea spune ca ar trebui sa ma angajeze in maximum 30 de zile de la data depunerii cererii.Va rog sa ma sfatuiti ce ar trebui sa fac pt rezolvarea acestei probleme cu care ma confrunt pt ca primaria spune ca nu mai are locuri disponibile pt asistenti personali dar nici bani sa platesca indemnizatie pe lunile care le-as pierde pana se va face angajare. Va multumesc anticipat!!!
Răspuns la discuția Drepturi persoane cu handicap
Eu am inteles domnule numai ca ei nu inteleg.In urma cereri de evaluare i-a fost acordat gr.2si eu am contestat acest lucru si dupa cateva luni a venit raspuns de la Bucuresti ca este respinsa contestatia pt ca incadrarea este corecta. Aceasta contestatie se poate judeca in contecios dar eu nu mai pot si nici nu mai am cu ce sa ma lupt cu birocratia din Romania. Va multumesc! Intrebarea mea era daca eu ca intretinator am vreo facilitate? pt ca acum nu mai sunt nici asistent personal nici insotitor ci doar intretinator pt ca ea cu indemnizatia care o primeste nu poate sa treiasca.
Răspuns la discuția Drepturi persoane cu handicap
Da asta am spus si eu dar miau spus ca la adulti sunt alte criterii de incadrare si am facut contestatie si raspunsul a fost ca evaluare e corecta cu toate ca ei nici nu au vazut copilul Va multumesc!
Răspuns la discuția Drepturi persoane cu handicap
Intrebarea era daca eu ca parinte pot beneficia de vreo scutire pt ca fata avad un handicap locomotor(ankiloza bilaterala de sold) nu poate conduce.Eu am vazut ceva prin legile astea si despre familie si asta as vrea sa stiu. Va multumesc!
Am i intretinere fata mea care a implinit 18 ani si este persoana cu handicap accentuat.dupa 12 ani de gr 1 la majorat au constatat domnii de la comisie ca sa mai vindecat ,dar avand un handicap locomotor se deplaseaza foarte greu.As vrea sa achizitionez o masina cu care sa o pot deplasa mai usor si vreau sa stiu daca eu ca parinte am vreo scutire (de taxa auto,rogvinieta etc)
Răspuns la discuția Intabularea si inscrierea in cf
adica eu nu pot sa cer in instanta o actiune de constatare si sa probez cu martori ca eu am terminat casa?

Am contractul de concesiune pe numele meu si cu hotararea nu pot sa fac nimic?
Asa mi-a spus un avocat ceva de genul o actiune de constatare si cu martori ca asa am facut si cand am obtinut hotararea numai ca eu nu am stiut sa cer atunci.Nu exista nici o cale de a rezolva problema?
Răspuns la discuția Intabularea si inscrierea in cf
Pai din pacate un proprietar a decedat si nu mai putem merge la notar.Trebuie sa merg iar in intanta?
In anul 2003 am cumparat un imobil in constructie (15%) aflat pe un teren conccesionat de primarie.Am incheiat cu vanzatorii un act de v-c sub semnatura privata in prezenta a doi martori.Am depus copie si la primarie anuntand ca am cumparat imobilul constructie.De comun acord cu fostii proprietari am continuat casa si am terminat casa urmand sa autentificam actul in fata unui notar.In martie 2007 am mers la primarie sa fac receptia la casa si au spus ca nu pot sa o fac pe numele meu fiindca actul pe care il am nu este autentificat si sa fac receptia pe fostii propritari sa fac schita cadastrala si dupa ce faceam actul la notar se prelua odata cu vanzarea si dreptul de proprietate.Am scos p-v pe numele lor si cand am ajuns la un inginer cadastral nu se putea face inscrierea in cf in acea zona a orasului pt ca primaria se afla in litigiu cu o primarie vecina obiectul litigiului terenurile din acea zona.Cand am vazut ca nu se mai poate face intabularea am mers in instanta la sfatul celor de la primarie si am autentificat actul pe care-l aveam dar in hotararea emisa de instanta in septembrie 2007 scrie ca tine loc de act de proprietate pe 15% ca asa scria in actul sub semnatura privata din 2003.am dus o copie la prim si au schimbat contractul de concesiune pe numele meu si m-au trecut la taxe si impozite ca fiind proprietarul imobilului urmand ca atunci cand se va putea face intabularea sa duc o copie dupa ex cf si la primarie.am intrebat la prim de ce acum nu imi schimba si p-v de receptie pe numele meu si au spus ca nu se poate dar nici nu este cazul ca m-au trecut pe mine ca proprietar.Mentionez ca intrebarea am facut-o in acele 15 zile cu drept de recurs cand puteam sa cer in instanta si constatarea ca eu am terminat casa dar nu am stiut au spus sa cer numai schibarea contr de concesiune .Din 2007 platesc impozit si concesiune pe numele meu in cf de la taxe si impozite figurez cu o casa si un teren concesionat am asteptat sa termine astia procesul.Anul asta s-a terminat litigiul si am vrut sa fac intab ca am inteles ca s-a modificat legea cadastrului si ex de cf tine loc de act de propritate.Nu pot sa fac intabularea cu pr vb pe numele lor pt ca e emis inaite de hot jud.Am facut un memoriu la primarie sa-mi schimbe pr vb de receptie pe numele meu si nu se poate pt ca la acea data cand a fost emis nu aveam niciun drept legal asupra imobilului.Inseamna ca actul de v-c sub semnatura privata nu are nici o valabilitate?Va cer parerea in aceasta situatie cum ar trebui sa procedez sa pot intabula casa si daca primaria are vreo vina in acesta situatie pt ca cei de la OCPI mi-au spus ca ei trebuiau sa emita pv pe numele meu chiar daca actul era sub semnatura privata.Imi cer scuze daca v-am deranjat si va rog sa ma sfatuiti ce am de facut.Va multumesc anticipat si va doresc SARBATORI FERICITE!