avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 711 soluții astăzi
Forum Activitate corneliahodis

Activitate corneliahodis

Cum se calculează ajutorul social
corneliahodis a scris:

As dori sa stiu daca venitul relizat [pe luna este mai mic de cat salarul minim pe economie se impoziteaza sau nu pt.asigurarile de sanatate si cum?Cei de la finante elibereaza adeverinta de venit numai cu venitul anual nu pe fiecare luna.Eu am dus adeverinta cu venit agricol,venit infim si cei de la casa de asigurari voiau sa ma taxeze pe un an intreg ca agricultor si inca sase luni din urma dupa salarul minim pe economie.va rog daca poate cineva sa ma lamuresca!Multumesc!


As dori sa stiu daca venitul relizat [pe luna este mai mic de cat salarul minim pe economie se impoziteaza sau nu pt.asigurarile de sanatate si cum?Cei de la finante elibereaza adeverinta de venit numai cu venitul anual nu pe fiecare luna.Eu am dus adeverinta cu venit agricol,venit infim si cei de la casa de asigurari voiau sa ma taxeze pe un an intreg ca agricultor si inca sase luni din urma dupa salarul minim pe economie.va rog daca poate cineva sa ma lamuresca!Multumesc!
Răspuns la discuția Asigurari sanatate
Va multumesc frumos pt. raspunsuri!am primit o adresa de la C.A.S prin care imi cere sa ma prezint cu actele necesare in caz contrar vor emite decizie de impunere conf.art.83alin(4),art85all.(1) lit.b)dinO.G.92/2003 din Ordinul nr.617/2007C.N.A.S.In afara de Ord.617.sunt articole din Codul de procedura fiscala,vad ca s-au transformat CAS in Fisc.Vreau sa le dau un telefon dar vreau sa fiu bn. informata.Eu sunt casnica si sotu lucreaza in strainatate unde este asigurat.am incercat sa ma asigur dar nu mi-a convenit cate formalitati sant ,sper de la anu sa simplifice legea ! Respectele mele si toate cele bune dl.carea mi-a raspuns!
daca in Romania sunt obligatorii asigurarile de sanatate la ora actuala?