avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 988 soluții astăzi
Forum Activitate vreausalucrez

Activitate vreausalucrez

Răspuns la discuția sarbatori legale
Deci am primit avertisment ... si mi s-a amintit intre cat si cat este amenda si ca daca am de gand sa risc sa deschid la o alta sarbatoare legala ei m-au avertizat ca vom fi sanctionati ....ce-mi recomandati ......?.....sa mai deschid sau sa concediez din angajati ca nu-mi mai permit sa-i platesc in cazul in care tin inchis ?....Apoi daca pot contesta procesul verbal asta inseamna sa ajung in instanta si sa ma judec cu itm-ul .....ceea ce inseamna avocati ....etc.....si nu pot sa-mi permit asta .....
Răspuns la discuția sarbatori legale
Exact pe asta mizeaza cei de la itm si ma joaca pe degete ....pentru ca ,spun ei, ca nu facem parte din nici una categoriile care fac exceptie de la art 139 pentru a putea beneficia de drepturile din art 142....
Răspuns la discuția sarbatori legale
La art 140 se face referire doar la unităţile sanitare şi pentru cele de alimentaţie publică ...iar art 141 se refera la locurile de muncă în care activitatea nu poate fi întreruptă datorită caracterului procesului de producţie sau specificului activităţii ...si cei de la itm au spus ca noi ca si magazin de imbracaminte nu facem parte din niciuna din categoriile de mai sus deci nu avem voie sa deschidem
Răspuns la discuția sarbatori legale
Mentionez ca avem si calitatea de salariat si ca inspectorii de la itm au spus ca nu mai este valabil sa inlocuiesti zilele lucrate in sarbatorile legale cu alte zile la schimb ....si ca doar sambetele se mai pot lucra daca se iau in schimb alte zile libere.....mi se pare o aberatie .....cum pot sa rezist pe piata daca inchid magazinul atunci cand altii il tin deschis ....sau cand vanzarile merg mult mai bine pt ca multi oameni sunt liberi si au timp de cumparaturi ....eu trebuie sa inchid cand este o zi cat de cat mai profitabila .....altii nu .....de ce nu este aplicata legea pentru toti ?!?!??!?!?!
Răspuns la discuția sarbatori legale
suntem si asociati .si angajatori dar avem si contract de munca ....intentia noastra este sa putem vinde in magazin fara sa fim sanctionati ca lucram in sarbatorile legale....cei de la itm au fost in control pe 1 decembrie si au spus ca nu avem voie sa lucram deloc nici macar noi si ca legea nu prevede nici o alta solutie pentru a putea sa lucram in acest domeniu de sarbatori...ori credeti-ma ca daca nu ar afecta partea financiara a firmei intr-un mod nasol ,as fi preferat si eu sa fiu liber dar daca trebuie sa reduc pierderile nu am de ales decat sa muncesc ....dar legea nu ma lasa .....ce sa fac ?
Inspectorii itm verifica si in zile de sarbatoare deci lucreaza....problema e ca ii verifica pe cei "curati 'si tot lor le interzice sa traiasca ....avem o firma ...magazin confectii...si in zilele de 30 noiembrie 1 dec am lucrat doar noi asociatii angajatori iar salariatilor le-am dat liber....surpriza a fost ca ne-am trezit cu itm-ul pe cap care a amenintat ca daca mai lucram chiar si noi patronii in zile de sarbatori legale ne amendeaza ....ca nu avem voie etc.

In orasul de unde sunt eu toate magazinele au fost deschise de 1 dec dar inspectorii controleaza unul iar restul pot functiona....de ce se face discriminare ?

Cum se poate sa interzica sa muncesti adica sa produci ...dar salariile la angajati cum le platim daca nu suntem lasati sa castigam ,....platile catre stat cum le platim,...cine ne plateste creditele la banci ,chiria,furnizorii ,etc ....Asa-i ca statul te obliga sa micsorezi salariile angajatilor sau chiar sa reduci din personal din motiv ca nu ti se permite sa lucrezi????? ....Durerea cea mai mare e ca doar 0.05 %din magazine sunt controlate in timp ce altele au deschis fara sa fie controlate....DE CE UNII AU VOIE SA TRAIASCA IAR EU TREBUIE SA MOR ....de ce nu e lege pentru toata lumea daca e lege,s-o respecte toti ...
vreau sa lucrez de sarbatorile legale .....suntem doi asociati a unui magazin de imbracaminte vrem sa lucram dar legea nu ne permite de sarbatorile legale nici angajatilor dar nici noua angajatorilor....ce pot face pentru a fi in regula daca tin magazinul deschis in anumite sarbatori legale ....tinind cont ca daca inchid magazinul nu imi permit sa dau salariile si sa platesc toate taxele catre stat ,chirie ,etc ,etc, ....de ce alte magazine ,si nu sunt putine ,cu acelasi domeniu de activitate ,au voie sa deschida si nu au controale dar noi nu putem ? ce putem face ?