avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 911 soluții astăzi
Forum Activitate Romi85

Activitate Romi85

Răspuns la discuția contestatie pvcc
Vreau sa spun ca in pvcc nu este trecut ca am incalcat prevederile art 7 alin. 2 din lg 52/2011 ci ca am incalcat prevederile art. 12 alin. 1 lit b, insa din descrierea faptei reiese clar ca face referire la art 7 alin. 2.
In Lg 52/2011 este mentionat ca Prevederile alin. (1) ale art. 12 se completeaza cu dispozitiile Ordonantei Guvernului nr. 2/2001 privind regimul juridic al contraventiilor, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 180/2002, cu modificarile si completarile ulterioare, tocmai deasta tind sa cred ca beneficiaza de jumatate din minimul sumei, dar nu este trecut acest lucru in mod expres.
Mai precizez ca in ziua cand am fost controlat si sanctionat, chiar inainte de a primi sanctiunea, am depus la ITM un extras al registrului pentru evidenta zilierilor cu toate inscrierile din acesta, incadrandu-ma in in termenul dat de reprezentantii ITM .
Va multumesc
am fost sanctionat contraventional de catre ITM pentru nerespectarea prevederilor art. 7 alin. 2 din Legea 52/2011 si as dori sa contest aceasta sanctiune.
in procesul verbal nu este trecut jumatate din minimul amenzii iar la incadrarea juridica nu este trecut ca fapta este prevazuta de art. 7 alin. 2 ci este trecut atat la fapta este prevazuta cat si la rubrica se sanctioneaza conform art mentiunea art 12 (1)b, acesta fiind baza legala prin care fapta este sanctionata.
am vreo sansa sa castig contestatia?
sunt reclamat la politie de o persoana in care arata lucruri neadevarate. aceasta reclamatie nu are caracter penal. eu vreau sa desfasor o procedura legala prin care acea persoana sa fie sanctionata in vreun fel insa nu stiu ce anume trebuie sa fac.
eu doresc sa desfasor aceasta activitate pentru a nu ma mai reclama pe viitor intrucat acesta este un reclamagiu
[q