avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 759 soluții astăzi
Forum Activitate easyrider

Activitate easyrider

Marfa a fost facturata fara un aviz in spate fara nimic.Mi se pare un abuz facturarea marfi la 2 luni fara nimic altceva decat semnarea la curier.La curier am semnat pt 4 pachete nestiind ce e inauntru, ei cum dovedesc trimiterea marfii?Eu nu am cerut respectivului sa ia marfa cu factura de retur inapoi pt ca nu emisesera factura de la bun inceput.
Buna ziua,
La inceputul anului am emis un cec in alb pt o firma de la care cumpar marfa, cec nespecificat in contract.Am derulat operatiuni cu ei in mod normal fara probleme.
In data de 15 aprilie, am facut o comanda online pe site ul firmei care trebuia sa reprezinte marfa la 50% din pret marfa care trebuia sa fie de test in magazin, facturarea facandu se la 1 septembrie.Marfa a venit prin curier eu semnand de primire fara factura sau aviz.
La data de 15 mai directorul zonal a luat marfa inapoi pe motiv ca le trebuie inapoi fara sa imi faca aviz sau factura de retur pt ca nu venise marfa pe nici o factura sau aviz inainte.
La data de 12 iulie firma respectiva mi a facturat marfa (plus avize) la pret intreg desi ea nu mai era in custodia mea.
Dupa discutii de saptamani la telefon cu directorul de vanzari zonal care imi luase marfa inapoi am trimis un mail neacceptand factura la plata.El si a dat demisia din firma respectiva si a plecat de cateva saptamani de acolo iar ei acum baga cecul in banca.
Cecul se baga in banca azi, ei refuza orice discutie cu mine.
Ce pot face?








Nu mi am dorit niciodata sa fiu presedinte, am dorit doar sa ajut blocul in care parintii mei au locuit 70 de ani si in care eu locuiesc de 32 de ani.Din pacate exista deja un proces pe numele nostru ca asociatie de locatari, si scrie ca este reprezentata de mine.Nu stiu exact ce sa fac acum.
Doamna locuieste fizic aici dar ce se intampla cu actele pe 30 de ani care au ars in incendiu?
Sa inteleg ca eu personal sunt tras la raspundere sau asociatia de locatari si prin faptul ca nu exista cenzori, comitet, etc?
Nu sunt platit blocul de abia are bani ba mai mult am dat multi bani din buzunarul propiu, sunt afisate doar pe baza semnaturii persoanei care le intocmeste, care tine administratia de vreo 15 ani.
Intrebare:ea daca nu este propietara are voie sa ceara actele asociatiei?si chiar daca este porpietara are voie sa ceara pe 15 ani in urma?
Nu am semnat nici un act contabil, si nici nu sunt ales cu acte, ci doar m am ocupat de problemele tehnice, platind de la mine pe amicii mei care au rezolvat chestii precum centrala termica, etc.
Nu am semnat nimic nicodata nici contracte si nici acte si nici liste de intretineri, am spus de la bun inceput ca nu sunt bun la asa ceva ci doar la chestiile tehnico mecanice.
Suntem dati in judecata de o femeie care a revendicat un apartament in bloc si care nici macar nu este inca propietara acelui apartament, si este un pic nebuna(side note)
Intr adevar nu cunosc nimic de aceasta functie, problema este ca nu exista nici un act prin care eu am devenit presedinte, ci doar 5 oameni care m au rugat sa ma ocup de probleme tehnice, usor usor am ajuns sa fiu denumit onorific poresedinte, iar acum am proces pe cap cu aceasta functie onorifica.
Ce pot face?
In aceasta comunitate sunt cunoscut ca un om de onoare, iar aceasta problema atarna greu pe umerii mei.
Domnisoara/doamna Ynocentta, nu inteleg punctul 2, noi suntem asociatie de locatari nu de propietari.
Nu inteleg de ce sunt eu tras la rapsundere pentru ultimii 15 ani?eu fiind aici de 2 ani.
Inca o data ce pot face pentru a ma distanta de aceste probleme, am inteles ca cenzorii se ocupa de verificari contabile, nu eu?este corect?





Buna ziua,
Am devenit presedinte al unui bloc cu 20 de apartamente acum aproximativ 2 ani de zile, cand in urma unui incendiu am reusit sa strangem mai multe propietari la un loc pentru a decide asupra unor aspecte.Am devenit presedinte fara nici un act constitutiv si fara sa primesc nici un document anterior(toate au ars in incendiu), urmand mai mult sa urmaresc probleme tehnice decat cele tin de partea contabila sau juridica unde urma sa fie gasit un comitet de cenzori(care nu au mai fost gasiti pana la urma)
In acest timp am fost preocupat de tot ce tine de partea tehnica amenajari, etc care le am facut fara bani prin amici, fara sa implic blocul in nici un fel la cheltuieli.
Acum sunt dat in judecata alaturi de administrator pentru probleme care tin de verificarea contabila a acestuia si a ceea ce tine de bani si intretinere etc.
Persoana care ne da in judecata doreste toate actele contabile pe ultimii 10-15 ani, acte care nu mai exista datorita incendiului, dar ar trebui sa existe acte contabile pe ultimii 2 ani.
Am hotarat sa fac o verificare contabila a administratorului cu ajutorul unui amic contabil, dar administratorul nu a prezentat luni de zile la rand nici un document(fiind un om batran nu puteam sa ma duc nici sa il trag de urechi nici sa ma impun in oricare alt fel).
Acum administratorul trebuie sa se prezinte la un expert contabil desemnat de instanta dar nu cred ca se va duce.
Ce pot face pentru a explica instantei situatia in care ma aflu:
-presedinte fara acte preluate si facut presedinte asa din gura fara vot fara nimic
-lipsa actelor contabile si a oricaror fel de acte dinaintea incendiului
-administrator care nu colaboreaza in nici un fel cu mine.

Stiu ca situatia actuala este foarte grava pentru mine, de aceea apelez la dvs.
Cu multumiri,
Sorin.