avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 830 soluții astăzi
Forum Activitate SuciuMarius

Activitate SuciuMarius

Buna ziua, La compania noastra de constructii, in data de 11.08.2021 am angajat o persoana in varsta de 58 de. ani aflata in somaj pana la aceasta data, pentru care am solicitat A.J.O.F.M. Cluj incheierea conventiei prevazute de Legea 76/2002 cu modificarile si completarile ulterioare/Legea nr. 72/2007 privind stimularea incadrarii in munca, cererea fiind insotita de toate documentele necesare.Inca pana la aceasta data nu au semnat conventia si nici nu ne-au facut platile motivand ca nu au primit inca bani. Ne apropiem de termenul de 12 luni dupa care oricum expira conventia, ce ma sfatuiti sa fac ?

Multumesc !
Discuție Bilet la ordin

In urma unui contract de prestari servicii intre societatea mea si o alta societate, am emis un Bilet la Ordin drept garantie de plata pe toata suma pentru serviciile ce urmau a fi facute. Pentru prima etapa de lucrari, am primit o situatie de lucrari si o factura pe care am platit-o prin virament bancar urmand ca pentru restul de lucrari ce trebuiau facute sa se plateasca dupa primirea situatiei de lucrari si a facturii aferente etapei a doua. Desi etapa a doua de lucrari nu a mai fost realizata de prestator, totusi el a introdus B.O. la banca luandu-mi din cont banii pentru lucrarile nerealizte de acesta.

Aceatsta fapta se poate incadra ca inselaciune ?
Cum pot sa-mi recuperez banii ?