avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1114 soluții astăzi
Forum Activitate sun_mec

Activitate sun_mec

Da am un document (proces verbal predare/primire) din care rezulta starea impecabila in care am predat-o. Mai nou ieri am primit notificarile de reziliere datate cu data de 22.09.2009, in conditiile in care eu le-am trimis un fax pe 25.09.2009, in care-i atentionam ca suntem in 25.09.2009, si nu am primit nicio reziliere, desi am predat masinile de pe data de 31.08.2009, mai mult au emis si facturi pe luna sept 2009, pe care le-au mentionat in notificarea de reziliere ca fiind restante. Nu va imaginati ce scandal am facut........X-(X-(X-(
Si mai funny , am gasit masina deja vanduta pe net, la un pret mult mai mic dacat aveau de recuperat de la mine./////:((Au vandut-o ca pe un pont intre parcuri. I-am notificat si eu ieri si am cerut sa vad evaluarea masinii, ptr ca am si eu dreptul sa aduc un evaluator.... ce o mai fi......o sa vedem......va tin la curent, dar de lasat pe oamneni astia nu-i las in pace.....desi traim in tara tuturor posibilitatilor.....
O zi minunata va doresc.
Multumesc pentru raspuns.
Doresc sa mentionez ca firma de leasing insista ca nu au depus dosarul la admn fin, pentru recuperarea diferentei de taxa, pe motiv ca nu a a venit randul dosarului meu, si multe astfel de explicatii de acest gen. Intre timp eu am reziliat 2 din cele 3 contracte pe care le-am avut cu ei. Bineinteles ca au renuntat la acei 30% ( la reziliere), pentru ca am observat eu ca in contract nu era stipulat nicaieiri si am facut galagie. Daca eram credula (ca multi altii ) eram buna de plata. In continuare am ramas cu doua contracte reziliate de pe 31.08.2009, pentru care nu am primit decat un proces verbal, nu tu o evaluare a masinilor, nu tu o reziliere scrisa, nimic. Mai mut decat atat factureaza incontinuare......pe luna sept 2009, reaminitesc eu am predat bunurile pe 31.08.2009. De diferenta de taxa nici pomeneala,,,,,,pentru cele doua ctr deja reziliate.
BUNA

Am achizitionat de curand o masina din anul 1998, 1600 cm3, euro 2, de la o pesoana care a cumparat-o din Spania. Cand a venit in tara in august 2008, a efectuat autenticitatea si RAR in 2008, dar nu a inscris-o pentru ca a trebuit sa plece inapoi (deci a ramas cu nr de Spania). Conform inregistrari si efectuarii RAR-ului in august 2008 as plati o taxa de inmaticulare de vreo 800 eur (spusele celor de la finante Rovinari - de acolo am cumparat masina), dar in faimoasa capitala in care ne aflam, imi incadreaza taxa la 1750 eur. In concluzie eu nu stiu ce sa fac sau ce sa cred. Daca se poate sa ma ajutati cu parerile dumneavostra.
Multumesc
Salut,

Am o mare problema cu societatea de leasing cu care am incheiate 3 contracte (respesctiv Motoractive). Am ramas evident in urma cu platile aferente tuturor contractelor, nu voit evident ci din cauza mizeriei in care ne aflam " la nivel national "X-(....drept urmare am facut plati partiale mici (ce-i drept, dar le-am facut). Nu am cum sa ajung cu platile la zi, pt ca nivelul disponibilului este mult sub minus, pt ca nici eu nu incasez la randul meu asa cu ar trebui ca sa-mi acopar datoriile curente. Am facut vreo 5 cereri (pana sa ajung in perioada restanta) de restituire a diferentei de taxa de prima inmariculare, si bineinteles ca m-am ales numai cu raspunsuri evazive si nimic concret, mentionez ca le-am spus domnilor de la leasing ca nu doresc taxa faptic, pot sa o opreasca dumnealor in vederea acoperii altor rate scadente. Acum cand intreb de acea diferenta de taxa, bineinteles ca imi spun
nu va putem ajuta pt ca sunteti restant
. ok pana la urma am lasat-o balta, si am zis ca reziliez 2 contracte din cele 3. Toate bune si frumoase sa vedeti in ce conditii:
- predau masina in unul din parcurile lor;
- se face o evaluare tehnica;
- se intocmeste o factura care va contine cv inspectiei tehnice+30% din valoarea de achizitie a masinii (respectiv vreo 4.500 eur), acest 30% nu este specificat nicaieri in contract in caz de reziliere. ACESTA ESTE VARIANTA AMIABILA ZIC EI DACA NU MA DAU IN JUDECATA.
- si abia dupa ce platesc acesta ultima factura si restanta se poate rezilia contractul.
Intre timp daca eu o pot plati abia peste 5 luni acei 4.500 eur ei vor factura incontinuare...............X-(X-(X-(
NU VA SUNA A CAMATARIE CU ACTE IN REGULA ?
Deci le dau si masina, platesc si din urma, plus inca 30%..........ce amabilitate din partea lor, pe de alta parte eu dupa ce o predau in parclul lor....o pun la vanzare.....
Nu au fost de acord cu nicio varianta amiabila.......am avut ocazia sa predau leasing-ul cuiva care era dispus sa preia cu tot cu restanta mea, am cerut informatia daca as plati-o cu banii jos, nu am primit-o pentru ca aveam restanta.........
In concluzie orice as face AM LUAT CEA MAI MARE TEAPA............
DACA LE PERCEP SI EU PENALIZARI PENTRU NERECUPERAREA TAXEI?
Ce pot sa fac in conditiile astea?
Răspuns la discuția prestari servicii - vs - comert ?
Multumesc mult pt lamuriri

Am o societate de contabilitate primara (neautorizata CECAR), ce are caen principal 6920, dupa cum stim cu totii nu prea se mai misca nimic in Romania, si m-am gandit sa imi deschid o taraba in piata, in care sa comercializez legume-fructe. Se poate sa merg pe aceiasi societate, declarand un alt punct de lucru cu alt caen?