avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 924 soluții astăzi
Forum Activitate cristina1973

Activitate cristina1973

Răspuns la discuția Incetarea C.I.M
multumesc frumos pentru raspuns... dar vroiam sa mai stiu daca angajatorul poate veni la aceasta data dupa incheierea contractului sa spuna ca a fost minus in gestiune si sa refuze sa imi restituie garantia...
Discuție Incetarea C.I.M
Buna ziua,
va rog sa ma sfatuiti si pe mine cum trebuie sa procedez in cazul in care in data de 25.01.2013 mi-a incetat C.I.M cu acordul partilor dar mai am inca salarii restante de primit din noiembrie si garantia care mi-a fost oprita timp de 3 ani si 2 luni.La inchiderea punctului de lucru unde am lucrat(magazin)sa facut inventar la care nu am primit nici un rezultat ,decizia de incetare mi-au dat-o dar cind am facut cererea de restituire a garantiei pentru care am cerut si numar de inregistrare mi-au spus ca ...sa vada daca mi-o restituie pentru ca inca nu stiu cum a iesit inventarul care sa facut in 11.01.2013.Este posibil ca acesta sa fie un motiv intentionat sa nu se restituie garantia dupa ce au semnat decizia de incetare?....legal nu este ca sa se verifice prima data daca ai prejudiciat societatea si dupa aceea sa se semneze incetarea?Eu am dreptul sa fac sesizare la ITM pentru neplata salariilor restante si a garantiei daca in 07 cand este data de salariu nu imi voi primi toate drepturile salariale si dupa 15 zile de la incetare pentru restituirea garantiei?
Multumesc frumos si o seara buna!
Răspuns la discuția Se acorda somaj in situatia mea?
va multumesc pentru ajutor!
Buna seara,
sa inchis punctul de lucru unde lucrez dar angajatorul mi-a dat o notificare unde imi acorda preaviz 20 de zile lucratoare si enumara cateva locuri de munca disponibile la 700km distanta de unde locuiesc si doreste si o nota scrisa de respuns daca accept sau nu unul din posturile oferite.Am rugamintea sa imi spuneti daca specific in nota scrisa ca refuz sa merg la o asa mare distanta de casa mai pot beneficia de ajutor de somaj?
Răspuns la discuția PROBLEME CU ANGAJATORUL
voi mai insista luni pentru a vedea ce raspuns primesc ...si apoi voi merge la ITM.
Va multumesc frumos!
Buna ziua,
am rugamintea daca se poate sa ma ajutati si pe mine cu un sfat:lucrez la o societate cu un lant de mai multe magazine in tara,dar de 2-3 luni au inceput sa intarzie cu plata salariilor,sunt blocati la toti furnizorii pentru neplata facturilor,nu au platit chiriile proprietarilor spatiilor inchiriate de 5-6 luni,nu au facut nici plata la furnizorii de utilitati si la unii am fost debransati.Noua ca si angajati ni se spune sa tinem magazinul deschis(chiar daca in magazin este intuneric si frig de 2 saptamani) si sa scriem marfa vanduta pe caiet.La unul din magazine luni proprietarul ii evacueaza luni pentru ca nu sa platit chiria si este ultimul termen iar de la sediul centrar raspunsul a fost"dai dracu daca va dau afara"dar nu si ce va face sefa de magazin cu toata marfa...vitrine si toate cele......to se insista ca sa platit chiria da proprietarii inca nu au verificat...si totusi proprietarii sunt un supermarchet...nu cred ca glumesc..Am intrebat ce se intampla si mi sa spus ca dir.general este plecat si nimeni nu ia decizii in locul lui....si noi sa stam as..linistite si sa vindem putina marfa care este in magazin(vanzare de 20-30lei pe zi).
In aceste conditii situatia fiind aceeasi in toate magazinele din tara ne-am gandit ca probabil vor intra in faliment si vor sa ne mai tina la munca fara a ne plati salariile pentru a ne provoca sa ne dam demisiile...ca sa nu avem dreptul la somaj .....si nu stim nici cu garantiile pentru ca sunt persoane care au plecat de 6-7 luni si inca nu si-au primit garantiile(li se spune ca inca nu a aprobat directorul...ca sunt prea insistenti....chiar de lipsa in gestiune nici vorva pentru ca inventarele nu sau mai facut din martie 2011..si cand sa facut ...niciodata nu ni sa spus rezultatul pentru ca in magazin doar sa numarat iar restul sa facut la sediul central...)
Am rugamintea sa ma sfatuiti ce putem face in aceasta situatie ?putem sa refuzam sa deschidem magazinul daca nimeni nu ne baga in seama ..nu raspund la telefon..si cand ne raspund..la ei totul e ok..numai ca noi vindem fara bf de 2 saptamani si in frig si fara salariu.....noi am vrea sa ne spuna ori alba ori neagra dar se pare ca nu avem cu cine..
Multumesc frumos!