Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Se acorda somaj in situatia mea?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Se acorda somaj in situatia mea?

Buna seara,
sa inchis punctul de lucru unde lucrez dar angajatorul mi-a dat o notificare unde imi acorda preaviz 20 de zile lucratoare si enumara cateva locuri de munca disponibile la 700km distanta de unde locuiesc si doreste si o nota scrisa de respuns daca accept sau nu unul din posturile oferite.Am rugamintea sa imi spuneti daca specific in nota scrisa ca refuz sa merg la o asa mare distanta de casa mai pot beneficia de ajutor de somaj?
1. - Daca se desfiinteaza locul de munca al dvs. (cel prevazut in contractul individual de munca) atunci veti fi concediata cu art.65 din Codul muncii (desfiintarea postului) si veti putea beneficia de indemnizatie de somaj daca in ultimele 24 de luni aveti 12 luni cotizate la somaj.
- Cele 12 luni nu trebuie sa fie neaparat consecutive si nici neaparat la acealasi angajator.

2. - Angajatorul va poate oferi si un alt loc de munca dar dvs. nu sunteti obligata sa il acceptati.
- In aceasta situatie ramane valabil ce am spus la pct.1.
va multumesc pentru ajutor!