avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1429 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Se acorda somaj in situatia mea?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Se acorda somaj in situatia mea?

Buna seara,
sa inchis punctul de lucru unde lucrez dar angajatorul mi-a dat o notificare unde imi acorda preaviz 20 de zile lucratoare si enumara cateva locuri de munca disponibile la 700km distanta de unde locuiesc si doreste si o nota scrisa de respuns daca accept sau nu unul din posturile oferite.Am rugamintea sa imi spuneti daca specific in nota scrisa ca refuz sa merg la o asa mare distanta de casa mai pot beneficia de ajutor de somaj?
Cel mai recent răspuns: cristina1973 , utilizator 14:06, 13 Decembrie 2012
1. - Daca se desfiinteaza locul de munca al dvs. (cel prevazut in contractul individual de munca) atunci veti fi concediata cu art.65 din Codul muncii (desfiintarea postului) si veti putea beneficia de indemnizatie de somaj daca in ultimele 24 de luni aveti 12 luni cotizate la somaj.
- Cele 12 luni nu trebuie sa fie neaparat consecutive si nici neaparat la acealasi angajator.

2. - Angajatorul va poate oferi si un alt loc de munca dar dvs. nu sunteti obligata sa il acceptati.
- In aceasta situatie ramane valabil ce am spus la pct.1.
va multumesc pentru ajutor!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Somaj manuelasimona manuelasimona Buna ziua, daca cineva a lucrat 9 luni la o firma, dupa aceea aceasta a semnat lichidare cu vechea firma, si dupa aceea au fost preluati de o alta firma unde ... (vezi toată discuția)
Am sau nu dreptul la indemnizatia de somaj? C.Daniellita C.Daniellita Am urmatoarele perioade lucrate cu CIM-uri pe perioade nedeterminate... 09.01.2008 = 17.01.2011 01.04.2011 = 01.06.2011 19.07.2011 = 15.01.2011, aici ... (vezi toată discuția)
Somaj constantin59 constantin59 am fost angajat la data de 1 oct 2013 la un nou punct de lucru pe o perioada nedeterminata,iar la data de 1 mai 2014 acel punct de lucru se inchide din motive ... (vezi toată discuția)