Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj

Buna ziua,
daca cineva a lucrat 9 luni la o firma, dupa aceea aceasta a semnat lichidare cu vechea firma, si dupa aceea au fost preluati de o alta firma unde a lucrat timp de 3 luni, iar acum aceasta societate vrea sa inchida aceasta firma si le spune angajatilor sa semneze ca vor intra in somaj, este adevarat, li se preia de la cealalta firma vechimea, orice ajutor este bine venit,
va multumesc anticipat!
1. Pentru a beneficia de indemnizatie de somaj trebuie:
- sa va inceteze contractul individual de munca (CIM) din motive neimputabile dvs.;
- in cele 24 de luni premergatoare inregistrarii la Agentia de Somaj sa aveti 12 luni stagiu de cotizare la somaj.

2. - In cazul dvs., deoarece se desfiinteaza firma, trebuie sa va inceteze CIM cu art.65 din Codul muncii (desfiintarea postului).
- Sa nu semnati nici o demisie sau cerere de incetare a CIM cu acordul partilor pentru ca nu veti mai putea beneficia de indemnizatie de somaj.

3. Cele 12 luni de stagiu de cotizare la somaj nu trebuie sa fie neaparat consecutive si nici neaparat la acelasi angajator.

4. Pentru adeverinta tip pentru somaj (Anexa 26) cu cele 12 luni de stagiu de cotizare va adresati ambilor angajatori sa vi le elibereze.
Multumesc mult de raspuns,
cu deosebit respect,
Manuela.