avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1909 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... conditie pentru a lua somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

conditie pentru a lua somaj

Buna,

Eu am lucrat timp de 4 ani la o firma la care toate cotizatiile au fost platite la timp, am fost data afara dar pana la urma am gasit un alt loc de munca si m-am angajat fara sa am intrerupere pe cartea de munca.Vreau sa stiu dupa cat timp pot sa intru in somanj de la firma la care m-am angajat acuma ? E nevoie de o anumita perioada pentru asta ?
Cel mai recent răspuns: criston84 , utilizator 14:15, 24 Ianuarie 2013
1. Pentru a beneficia de indemnizatie de somaj trebuie:
- sa va inceteze CIM din motive neimputabile dvs.;
- in cele 24 de luni premergatoare inregistrarii la Agentia de Somaj sa aveti 12 luni stagiu de cotizare la somaj.

2. Cele 12 luni de stagiu de cotizare nu trebuie sa fie neaparat consecutive si nici neaparat la acelasi angajator.

3. Asadar nu trebuie sa aveti cele 12 luni numai la actualul loc de munca.
Multumesc mult

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Conditii de acordare a somajului alinampop alinampop buna ziua! firma la care sunt angajata se muta in alta tara in consecinta raman fara un loc de munca m intereseaza daca beneficiez de somaj , am 18 luni ... (vezi toată discuția)
Ajutor de somaj florinq florinq Buna ziua, sunt angajat din mai 2010 la o firma,pot primi somaj daca am un an de cotizatie,avand in vedere ca e primul meu loc de munca si nu am cel putin doi ... (vezi toată discuția)
Pot beneficia de indemnizatie de somaj? iuliy iuliy Buna seara! Am si eu o nelamurire, Lucrez la o firma de 3 luni si angajatorul ne-a anuntat ca ne va concedia pentru ca se va inchide firma. Posibil ca ... (vezi toată discuția)