Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... conditie pentru a lua somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

conditie pentru a lua somaj

Buna,

Eu am lucrat timp de 4 ani la o firma la care toate cotizatiile au fost platite la timp, am fost data afara dar pana la urma am gasit un alt loc de munca si m-am angajat fara sa am intrerupere pe cartea de munca.Vreau sa stiu dupa cat timp pot sa intru in somanj de la firma la care m-am angajat acuma ? E nevoie de o anumita perioada pentru asta ?
1. Pentru a beneficia de indemnizatie de somaj trebuie:
- sa va inceteze CIM din motive neimputabile dvs.;
- in cele 24 de luni premergatoare inregistrarii la Agentia de Somaj sa aveti 12 luni stagiu de cotizare la somaj.

2. Cele 12 luni de stagiu de cotizare nu trebuie sa fie neaparat consecutive si nici neaparat la acelasi angajator.

3. Asadar nu trebuie sa aveti cele 12 luni numai la actualul loc de munca.
Multumesc mult