avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1462 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Am sau nu dreptul la indemnizatia de somaj?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Am sau nu dreptul la indemnizatia de somaj?

Am urmatoarele perioade lucrate cu CIM-uri pe perioade nedeterminate...
09.01.2008 = 17.01.2011
01.04.2011 = 01.06.2011
19.07.2011 = 15.01.2011, aici urmeaza sa-mi inchei activitatea deoarece se desfiinteaza postul.
In situatia data pot beneficia de ajutor de somaj?
Multumesc pentru raspunsurile pe care le voi primi.
Cel mai recent răspuns: C.Daniellita , utilizator 11:39, 9 Ianuarie 2012
Daca in periodele nelucrate nu ati fost in somaj si daca CIM inceteaza din motive neimputabile dv. (cum ar fi art.65 alin.1) veti beneficia de somaj deoarece realizati 12 luni de cotizare in ultimele 24 de luni de la data concedierii.
Da. Aveti dreptul sa va depuneti dosarul la somaj. Trebuie sa aveti perioada cotizata pe contract de munca cu norma intreaga 12 luni (nu neaparat consecutive) din ultimele 24 luni calendaristice.
Daca depuneti actele in maxim 10 zile de la incetarea contractului de munca, veti beneficia de somaj incepand cu data de incetare. Altfel, somajul va incepe sa curga de cand depuneti actele.
Ultima modificare: Luni, 9 Ianuarie 2012
george-neagu, moderator
Va multumesc din suflet..
Hm..mai am o mica problema. La ultimul loc de munca CIM-ul este cu timp partial..asta afecteaza?
Stagiul va fi calculat proportional cu durata de munca. Astfel, la un program de 4 ore (de exemplu) doua luni echivaleaza cu o luna de stgiu. Stiind si acest lucru si durata timpului de munca pe CIM cu timp partial va puteti calcula singura stagiul pe ultimele 24 luni.

Alte discuții în legătură

Conditii pentru a putea beneficia de indemnizatie de somaj Ianuaria Ianuaria Buna ziua, Am lucrat la o firma din 26.01.2012 pana la 31.07.2014,cand am incetat activitatea conform art. 55 lit. b din CM. Mentionez ca am fost angajata ... (vezi toată discuția)
Ajutor somaj contract partial munca 12 ani si 8 luni norma intreaga ykyb27 ykyb27 Buna seara, am lucrat 8 luni cu norma intreaga, 8 ore/zi, iar restul de 16 luni cu norma partiala de 2 ore/zi, am o vechime neintrerupta de 12 ani. Pot ... (vezi toată discuția)
Concedierea simo_sgh simo_sgh buna ziua, am si eu o intrebare, daca lucrez din luna decembrie 2009 la o firma privata, inainte de acest job nu am mai avut altul,si in data de 1septembrie ... (vezi toată discuția)