Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Am sau nu dreptul la indemnizatia de somaj?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Am sau nu dreptul la indemnizatia de somaj?

Am urmatoarele perioade lucrate cu CIM-uri pe perioade nedeterminate...
09.01.2008 = 17.01.2011
01.04.2011 = 01.06.2011
19.07.2011 = 15.01.2011, aici urmeaza sa-mi inchei activitatea deoarece se desfiinteaza postul.
In situatia data pot beneficia de ajutor de somaj?
Multumesc pentru raspunsurile pe care le voi primi.
Daca in periodele nelucrate nu ati fost in somaj si daca CIM inceteaza din motive neimputabile dv. (cum ar fi art.65 alin.1) veti beneficia de somaj deoarece realizati 12 luni de cotizare in ultimele 24 de luni de la data concedierii.
Da. Aveti dreptul sa va depuneti dosarul la somaj. Trebuie sa aveti perioada cotizata pe contract de munca cu norma intreaga 12 luni (nu neaparat consecutive) din ultimele 24 luni calendaristice.
Daca depuneti actele in maxim 10 zile de la incetarea contractului de munca, veti beneficia de somaj incepand cu data de incetare. Altfel, somajul va incepe sa curga de cand depuneti actele.
george-neagu, moderator
Va multumesc din suflet..
Hm..mai am o mica problema. La ultimul loc de munca CIM-ul este cu timp partial..asta afecteaza?
Stagiul va fi calculat proportional cu durata de munca. Astfel, la un program de 4 ore (de exemplu) doua luni echivaleaza cu o luna de stgiu. Stiind si acest lucru si durata timpului de munca pe CIM cu timp partial va puteti calcula singura stagiul pe ultimele 24 luni.