avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 840 soluții astăzi
Forum Activitate maria_rbz

Activitate maria_rbz

Am revenit cu amanunte asa cum am promis si cum m-ati rugat dvs

:yeah: azi am primit certificatul de divort, a fost o poveste lunga
de la Bucuresti am primit ok, cei de la Cluj au spus ca nu ne iau dosarul, dar dupa o luna de stres am primit certificatul.
Am inteles de la doamna de la ghiseu ca au schimbat legea , si din octombrie intra in vigoare noile modificari, se v-a putea face acest tip de divort cu copii minori nascuti inainte de casatorie doar la notar si respectiv la judecatorie , desigur taxele sunt mult mai mari ,
eu sper sa se dumireasca ,
Da la notar am gasit cel mai ieftin la 720 lei , am ales primaria ca era mai ieftin intr-adevar .

eu am semnat o declaratie care avea trei puncte:
- declaram ca nu avem copi nascuti din casatorie , sau adoptati
- ca nu sunt pus sub interdictie
- si ca nu am un dosar de divort in derulare in alta parte

deci daca tot au facut o lege romanii de ce nu au facut-o calumea , sau daca au facut-o de ce nu o respecta.??


Am depus actele la primarie , in prealabil am mai discutat cu un avocat care mi-a spus la fel ca si dvs , ca ma incadrez in lege.
ieri am depus actele mi-a dat termen 7 iulie, azi am fost anuntata ca ar fi ceva probleme cu dosarul pentru ca un ofiter de acolo stie ca avem un minor , i-am explicat ca minorul este nascut in afara casatoriei, si ofiterul de stare civila nu stia cum sa rezolve problema , primarul de asemenea , cred ca maine vor suna la Bucuresti #-o#-o. acum intrebarea mea este cum se poate argumenta si daca imi primesc banii inapoi in cazul in care se respinge .
Este vreun punct in lege sau adaugire care sa reglementeze sau sa explice cazuri speciale?
puteti fi putin mai explicit va rog?
tocmai asta e problema ca el este de acord cu divortul dar nu si cu custodia copilului , deci procesul v-a dura ani buni , noi nu mai traim impreuna de doi ani si eu doresc sa ma recasatoresc.
Noi am mai avut o actiune de divort in instanta anul trecut si a fost respinsa in august pe motiv ca nu am avut martori.
multumesc mult in special pentru raspunsul promt.
multumesc mult
Iar in ceea ce priveste custodia copilului se poate depune cerere la judecatorie ?
Buna ziua
as dori daca se poate sa imi raspunda cineva care stie noua lege , se poate divorta la primarie sau notar daca avem copil impreuna dar el este nascut inainte de incheierea casatoriei, dupa cum am citit eu in lege scrie minor nascut in timpul casatoriei.
multumesc
Răspuns la discuția AJUTOR PENTRU DECES
Multumesc Ovidiu , am sa incerc si la dir muncii dar citeam undeva ca aceste cereri se depun la angajator in cazul celor angajati cu cm si la casa de pensii doar cei care au pensii, .
Eu cred in continuare ca cei care ar trebui sa stie aceste legi nu le stiu si nici nu sunt interesati sa le afle atata timp cit te pot scoate afara din birou spunindu-ti ca nu se poate rezolva.
oricum mi-e de folos ce mi-ai scris am sa o prezint maine la resurse umane sa vedem ce-mi spun.
Mama mea a murit pe 18 martie , ea nu era asigurata asa ca nu am putut beneficia de ajutorul pentru deces . Am facut o cerere la mine la servici pentru jumatate suma asa cum am inteles eu din lege dar problema e ca nu stie nimeni cum se procedeaza , nici economista nici d-na de la resurse umane , ce sa fac ? cum sa ma justific legal ca am dreptul la aceasta indemnizatie si ca nu cer de la firma ci de la stat si ca au mai primit s altii si nu s-a facut asa o poveste din asta
in speranta ca imi v-a raspunde cineva va multumesc anticipat
Maria