avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1089 soluții astăzi
Forum Activitate tifrazvan

Activitate tifrazvan

Va atasez raspunsul unei inspector in legatura cu primul dosar, deschis in perioada de valabilitate a politei. Mentionez ca valoarea devizului este de 500ron.
"Pentru dosarul nr: BB1012CA024189 dauna a avut loc in perioada de valabilitate, dar nu au mai fost achitate R3 si R4.

Conform conditiilor de asigurare daca a avut loc o dauna, ratele se pot retine pana la finalul politei de asigurare, plata in rate fiind o facilitate.

Pentru finalizarea dosarului BB1012CA024189 este necesar sa ne faceti dovada achitarii celor 2 rate, intrucat nu se pot retine din despagubire, suma pentru reparatie fiind mai mica decat suma ratelor.

Pentru dosarul BB1012CA031510 dauna a avut loc in perioada in care polita este suspendata- dosarul nu se despagubeste chiar daca platiti cele 2 rate restante."

Cu alte cuvinte, pentru primul dosar, plata a 2 rate (1900ron) nu este suficienta si mai este necesara plata a inca 1900ron. Totul pentru a se despagubi un dosar de 500ron.
Al doilea dosar se refera la evenimentul petrecut in perioada in care polita nu mai era valabila.
Mi se cere plata a 2 rate pentru o polita care nu mai este valabila de 5luni. Cum e posibil asa ceva?
Masina e retinuta in service momentan, cei de acolo nu vor sa imi dea masina decat daca le platesc contravaloarea serviciilor prestate.
Avizul de intrare in reparatie presupune verificarea politei nu? Mai exact, din moment ce Astra a dat acel aviz printr-un inspector, se presupune ca polita a fost verificata si totul era in regula.
Va mai cer ajutorul/sfatul in legatura cu urmatorul aspect:

Conform societii de asigurari, polita mea a incetat sa mai fie valabila de la data de 30august 2012. Cu toate astea, pe 290ctombrie 2012 (eu crezand ca inca sunt asigurat) am mers la un centru de constatare al societatii respective pentru deschiderea unui dosar de revopsire totala. Inspectorul care s-a ocupat de dosar a verificat in baza de date, mi-a spus ca totul este ok, m-a intrebat la ce service vreau sa revopsesc masina si mi-a transmis ca ma pot programa la service. Am facut asta, masina a fost revopsita, iar dabia dupa ce am ridicat masina din service inspectorul care a facut constatarea mi-a transmis ca polita mea nu mai este valabila.

Intrebare:
Pot recupera o parte din prejudiciu pe baza celor relatate mai sus? Daca mi s-ar fi spus de la inceput ca masina nu mai este asigurata, as fi revopsit-o in alt loc, mai ieftin. Ca exemplu concret, as fi putut apela la o cunostinta din Constanta si as fi platit 2200lei, cu 5300lei mai putin decat devizul la care sunt acum obligat la plata.
Pentru a 3-a rata am dovada un decont de prime, ulterior mentionat intr-un mail de catre broker. Prin urmare..doar mailul ar putea fi considerat dovada a incasarii banilor de catre broker, intrucat in mail brokerul scrie ca va face plata cf decontului pe care mi l-a dat.
Pentru dosarul de furt partial o sa le fac o vizita celor de la compania de asigurari, daca e nevoie si o sesizare la CSA.
Multumesc pt raspuns!

Am nevoie de un sfat in legatura cu o problema legata de o polita CASCO. In data de 16.02.2012 am incheiat o polita Casco pt masina personala, cu plata trimestriala. Rata a 3-a mi-a fost solicitata de broker cu 3 saptamani inainte de termen, la inmanarea sumei nefiindu-mi eliberat decat un simplu decont de prime, urmand sa primesc chitanta la un termen ulterior. Acest eveniment se intampla pe 24.07.2012. Efectuarea platii pentru respectiva plata trebuia facuta, cf contractului, in perioada 16-30.08.2012. Pe data de 09.08.2012 am primit un mail de la broker, in care aceste imi spune ca va efectua plata in perioada 15-28.08.2012. La inceputul lunii august am deschis un dosar de dauna la asigurator pentru furt partial. Nu am primit acceptul pe motiv ca la dosar lipseste dovada de la politie, dovada pierduta de broker. La dosar a existat de la bun inceput un bon de inregistrare, dovada a depunerii unei plangeri la politie.
Timpul a trecut, acceptul de plata nu a venit, iar la sf lunii octombrie am mai deschis un dosar de dauna pentru revopsire integrala. Masina a intrat in service, reparatia a fost efectuata, am ridicat masina din service la inceputul lunii decembrie, iar acum vine partea interesanta:
Asiguratorul m-a informat ca rata a 3-a nu apare platita in sistem, prin urmare polita nu mai este valabila, iar eu sunt debitorul devizului de la service. (7500lei)
Brokerul nu imi mai raspunde la telefon, iar cand am incercat sa iau legatura cu el m-a amenintat printr-un sms sa il las in pace. Am sunat la firma de asigurari cu care colabora si am aflat ca brokerul a plecat din firma, iar in situatia mea mai sunt si alti clienti.
In acest moment, asiguratorul refuza despagubirea pt ambele dosare, atat pentru furtul partial, cat si pentru revopsirea integrala, pe motiv ca neplata ratei a 3-a atrage dupa sine anularea contractului. Ce pot face in aceasta situatie a.i. sa nu fiu nevoit sa platesc pentru ambele dosare? Mentionez ca la momentul deschiderii primului dosar nu era nevoie de plata ratei a 3-a, ci doar de plata primelor 2 rate.