avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 960 soluții astăzi
Forum Activitate loredana_cta

Activitate loredana_cta

Răspuns la discuția RESTITUIRE INDEMNIZATIE
Multumesc foarte mult!Voi incerca!
Buna ziua!Ma aflu si eu in rusinoasa situatie de a trebui sa restitui indemnizatia de crestere copil,nimic neobisnuit.Din ce stiu, exista posibilitatea de a face o conventie de plata care sa imi permita sa restitui suma in rate suportabile de catre mine.Chiar aici, in forum, o doamna spunea ca i s-au permis rate mici.Functionara de care m-am lovit eu a sustinut ca suma pe care eu o am de plata, adica 5594 lei poate fi restituita in MAXIMUM 3 RATE, adica 1865 lei pe rata.Avand in vedere ca statul mi-a dat cate 600 lei pe luna, iar somajul meu este de 411 lei pe luna, mi se pare cam nedrept ce se intampla.Ma poate ajuta cineva cu informatii in acest sens?La ce sa ma astept?Ce presupune executarea?pt ca eu chiar nu imi permit sa platesc o suma asa de mare, si cred ca imi lipsesc ceva informatii daca alte persoane au putut plati rate mai mici.Va multumesc anticipat!
Cu stima,
Loredana Popescu
Răspuns la discuția chirias santajist
povestea e cu mult mai complicata, dar nu am putut da toate detaliile de la inceput gandindu-ma ca ar fi obositor un subiect cu atat de multe detalii.locuinta inchiriata nu imi apartine.prietena mea care lucreaza in alta tara m-a rugat s-o ajut sa gaseasca un chirias.eu, legal, nu prea am ce face intrucat nu am o imputernicire in acest sens.am cerut sa plateasca banii de chirie in contul ei tocmai pentru ca eu m-am bagat in povestea asta din dorinta de a ajuta
Răspuns la discuția chirias santajist
Pana acum nu a cerut contract pentru ca tot astepta un transfer in Bucuresti.pe el nu-l intereseaza un contract real , ci o marturie mincinoasa, practic, intrucat el sta la mine de un an si solicita contract pe 4 ani....
Răspuns la discuția chirias santajist
Eu nu va contrazic, poate am gresit cand am denumit santaj conditionarea pusa de el, adica''ma ajutati cu contractul pe ultimii 4 ani, alfel nu va platesc chiria''
Răspuns la discuția chirias santajist
multumesc, cum sa-l dau afara?cu forta?i-am sugerat ca-i scot lucrurile afara si mi-a zis ca asta e violare de domiciliu, ca si-a luat el deja o hartie de la asociatia de proprietari cu ceva timp in urma, ca sa dovedeasca faptul ca a locuit acolo.....spune ca a cerut acea hartie ca sa-mi poata face mie denunt la adm.fiscala....
Răspuns la discuția chirias santajist
imi spune ca imi va plati(e deja in intarziere cu o luna), dar cum sa vin eu sa-i cer chiria din moment ce el m-a rugat sa-i fac contract si eu l-am refuzat....
Buna ziua, am si eu nevoie de un sfat.Am de aprox.un an un chirias rau-platnic, fara contract, politist.Pana acum o luna am avut diverse certuri cu el pt neplata utilitatilor, intarzieri in achitarea chiriei, etc.acum o luna m-a rugat sa-l ajut in procesul pe care vrea sa-l intenteze Politiei Romane pt nedecontarea chiriei si anume sa inchei cu el un contract de inchiriere , retroactiv, pe ultimii 4 ani, el angajandu-se sa plateasca si amenda mea la fisc si impozitele aferente.am refuzat politicos, i-am motivat refuzul, a fost ok.acum nu mai vrea sa plateasca chiria pe motiv ca nu l-am ajutat cu contractul si-mi spune ca nu-l pot da afara pana in martie, ca-l apara legea.practic ma santajeaza, eu asta inteleg.Ma poate ajuta cineva cu un sfat?