avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 814 soluții astăzi
Forum Activitate SPATARCLAUDIA

Activitate SPATARCLAUDIA

Discuție Ajustare tva
In anul 2012 am achizitionat un utilaj pe care nu l-am dat in folosinta deci nu am calculat amortizare, in anul 2015 am dori sa-l vindem sub pretul de cumparare.Sunt obligat sa fac ajustarea tva-ului?
Multumesc
Răspuns la discuția Vanzare apartament
multumesc pentru raspuns
Răspuns la discuția Vanzare apartament
si daca se vinde cu 5% nu se mai ajusteaza tva-ul?
Răspuns la discuția Vanzare apartament
la valoarea neamortizata ramasa?
in anul 2010 am achizitionat un apartament pe firma cu tva deductibil fiind constructie noua, in anul 2015 doresc sa-l vand,In ce conditii il pot vinde fara tva conform art.141 alin.2 lit.f
Răspuns la discuția HIDROIZOLATIE
da, in cazul in care castiga asociatia stiu asa e suntem obligati la plata cheltuielilor de judecata , dar nu mi se pare corect sa-mi treaca acum pe lista de la intretinere si probabil calculeaza si penalizari dupa ei pentru ca nu le platesc decat dupa ce se termina procesul,daca sa zicem castig eu (prin absurd) cine ma despagubeste?
Răspuns la discuția HIDROIZOLATIE
Multumesc tututror pentru raspuns,dar tin sa va precizez ca nu erau niste fisuri pe unde curgea apa pur si simplu mi-a fost decopertata izolatia in urma unei furtuni, deci ploua in casa ca si afara m-am uitat pe hartii in iunie 2011 s-a intamplat iar eu in luna august 2011 mi-am reparat izolatia ( in 2010 am renovat si tot apartamentul ), va dati seama ce insemna un proces dureaza cativa ani in care eu ce faceam stateam cu casa in apa ,nu se poate.Am avut si asigurare de locuinta si mi s-a spus se le duc de la meteo hartie ca in noaptea aceea a fost intr-adevar asa puternic vantul incat mi-a spulberat izolatia si ca ei oricum ma despagubesc doar cota parte ce-mi revine mie,asta e pe viitor voi sti cu siguranta ce am de facut.Dar acum am alta nelamurire: onorariul avocatului asociatiei ne este imputat tot noua acestor persoane care suntem chemate in instanta nu inteleg eu platesc avocat ca sa ma apere sau platesc avocat care sa reprezinte cealalta parte.Nu stiu daca e legal asa ceva,pentru ca eu oricum v-a trebui sa-mi iau avocat pe care v-a trebui sa-l platesc tot eu.Mi s-ar parea corect (nu stiu exact legea) ca aceste sume sa se imparta tututror proprietarilor inclusiv noua in cota parte.Multumesc
Discuție HIDROIZOLATIE
In urma cu 3 ani am reparat hidroizolatia blocului pe banii mei asociatia nu a suportat nimic si acum sunt chemata in judecata pentru penalizarile pe care nu le-am platit ( mentionez ca din momentul acela nu am mai platit cheltuielile ,asociatia mi-a tot calculat penalizari ) acum cheltuielile sunt platite dar nu si penalizarile , ce sanse am in instanta tinand cont de faptul ca am bonurile fiscale cu care am cumparat materialele si ce demersuri ar trebui sa fac in acest sens.In situatia mea se mai afla si alte persoane.Multumesc