avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 181 soluții astăzi
Forum Activitate ci-cristi

Activitate ci-cristi

Răspuns la discuția Accident de munca nedeclarat
SANTIER a scris:

Il puteti anunta pe angajator si pe mail...si sa tipariti rubrica send. Pana la urma de ce accident e vb. Cum s-a intamplat? Cate zile de ingrijire a avut nevoie? Ramane cu probleme serioase de sanatate? In ce mod ii va afecta capacitatea de munca ulterioara? In locul angajatorului nu as risca...Nu stii cum se intoarce "accidentatul" si atunci va fi mai dificil...


Un muncitor s-a taiat la un deget (nu stim inca daca e retezat de la jumatate sau daca a putut fi tratat; momentan este in spital, vom vedea dupa ce iese cate zile de cm ii va da). Asa cum am zis, conducerea musamalizeaza si il pune pe cel cu ssm intr-o pozitie nasoala.
Răspuns la discuția Accident de munca nedeclarat
In primul rand multumesc pt raspuns.

gigipopa a scris:

Obligatia de anuntarea evenimentelor produse revine angajatorului...


Asa cum am precizat, angajatorul refuza sa-l declare ca si AM, nu exista nicaieri, nimic scris, pt ca nu doreste sa fie ceva scris. A fost dus la spital cu masina de la firma si i s-a spus sa spuna ca s-a accidentat acasa.

Pentru neindeplinirea sarcinilor de serviciu, inspectorul ssm poate fi sanctionat disciplinar conform prevederilor din ROI al firmei.


Pai sa fiu sanctionat de cel care nu ma lasa de fapt sa-mi fac treaba tocmai pt ca nu vrea sa existe nimic scris, inregistrat ?


Ca lucrator ssm aveti obligatia sa anuntati angajatorul de consecintele posibile si pentru linistea dvs. sa o faceti in scris, cu nr. de inregistrare/ data, intocmind o nota cu parerea dvs. asupra evenimentului produs (cauze, responsabilitati, masuri de aplicat in continuare, etc.), iar in final sa mentionati consecintele.


Orice hartie voi face, nu va fi inregistrata, iar daca i-o dau lui, va fi aruncata.
In plus imi voi atrage antipatia, pt ca,probabil, in mintea lui se gandeste ca de fapt vreau sa-i fac rau, nu ca-mi fac treaba.

E o situatie cam complicata.
Care sunt consecintele pt un inspector ssm care lucreaza la o firma in care s-a produs un accident de munca nedeclarat (muncitorul a declarat la spital ca s-a accidentat acasa), pt ca seful nu vrea sa-l declare, pt ca "nu vrea sa aiba probleme cu ITM" ? Mentionez ca nici macar serviciul extern de ssm, cu care au contract, nu a fost anuntat.
Aura2 a scris:

Clauza de habitatie viagera confera titularului sau dreptul de alocui in acea casa fara plata vreunei chirii, deci are intr-un fel dreptul de folosinta asupra imobilului cat timp este in viata.


Multumesc. Am inteles ca are dreptul de a locui acolo pana la deces, dar eu intrebasem daca poate sa faca ce-a facut: adica sa schimbe usa in lipsa proprietarului. Asa cum a zis si Dl Av Kiritescu, ea e locatar acum acolo, nu proprietar. Cum ar veni, tu ma iei in spatiu si cand tu nu esti acasa, eu iti schimb usa si incuietorile si te las pe-afara.
Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna ziua,
1. In situatia dumneavoastra va trebui sa-l puneti pe tata sub interdictie instituind o curatela.
2. Va duceti la notarul la care a fost incheiat actul si luati un duplicat.
3. Persoana care a vandut, avand clauza de abitatie viagera, poate ramane in casa pana la deces, ne avand posibilitatea sa o evacuati.
4. Nu poate sa revanda fiind doar "locatar" al casei nu proprietar.
av. Gabriel Klein Kiritescu



In primul rand va multumesc pt raspuns. Acum, pe rand:

1. Puteti fi mai explicit, va rog ?
2. Fratele are o copie a actului de v-c.
3. Asta am inteles, ca nu poate fi evacuata, dar ea, in calitatea pe care o are acum, putea sa schimbe usa de la intrare ? Cu ce drept ? Asa cum ati zis si Dvs, ea este acum "locatar" acolo, tata e proprietar.
Buna ziua. Va rog frumos sa ma lamuriti si pe mine intr-o chestiune vis-a-vis de aceasta clauza de habitatie viagera. Pe scurt, tata a cumparat o garsoniera de la femeia cu care traia pana acum cateva zile si in contractul de v-c au trecut clauza de habitatie viagera. Datorita unor probleme intre ei, femeia (vanzatoarea si beneficiara clauzei), l-a pacalit pe tata sa scoata lucrurile pe hol, pe motiv ca urmeaza sa zugraveasca si i-a cerut sa se duca la niste rude pe perioada cat va dura. Intre timp, ea a schimbat usa si incuietoarea si a plecat, parasindu-l si lasandu-i lucrurile afara, in hol. Nu stim unde e si ce are de gand. Intre timp, fratele meu l-a internat pe tata in spital, fiind diagnosticat cu dementa mixta, pana ii gasim un azil, pt ca e clar ca nu se mai poate intretine singur. Intrebarile mele ar fi:
1. Putea ea, in calitate de beneficiar al clauzei, sa schimbe usa si incuietoarea fara acordul lui, in lipsa lui, el fiind PROPRIETARUL, si sa ia cu ea si actul in original de v-c ?
2. Poate cumva sa anuleze / rezilieze contractul de v-c ? Mai ales ca a luat niste bani pe garsoniera. Deci a vandut-o !
Mentionez ca intre timp fratele meu a depus cerere la Politie sa poata intra in garsoniera, in prezenta autoritatilor, sa vada daca si ce acte mai poate gasi.
Multumesc anticipat
ci-cristi a scris:

Exista vreo sansa sa gasesc un avocat sa preia pro-bono acest caz ? Mentionez ca sunt hipoacuzic (cu deficienta de auz), fara serviciu de 9 luni, fara niciun fel de venit


Inteleg ca nu am nicio sansa...

Desi au trecut atatea luni, ma aflu in aceeasi situatie. Exista vreo sansa sa gasesc un avocat sa preia pro-bono acest caz ? Mentionez ca sunt hipoacuzic (cu deficienta de auz), fara serviciu de 9 luni, fara niciun fel de venit (pe 5.06, voi avea de la Adm Financiara adeverinta ca nu am venit ). As vrea sa reclam si sa dau in judecata acest lichidator juridic, care din 9.10.2012 nu mi-a dat actele de care aveam nevoie sa depun dosarul la ANOFM, pt indemnizatia de somaj. In consecinta am pierdut aceste luni din cauza tergiversarii lor. Va rog sa-mi iertati indrazneala, dar sunt disperat. Nu mai stiu ce sa fac si unde sa ma indrept.
Multumesc. Pai si atunci care-i calea ? Ce-ati facut, ati abandonat ? Ca ei tocmai pe asta mizeaza, sa o tergiversam pana o lasi balta !
Buna ziua. Am facut sesizarea catre UNPIR, dar inca nu am primit niciun raspuns. In acelasi context as vrea sa stiu unde se depun reclamatii catre judecatorul sindic care avea dosarul de insolventa al firmei la care am lucrat si in numele careia, actualul lichidator judiciar nu-si indeplineste atributiile ? Dosarul era ( este? ) pe rol la Tribunalul Bucuresti, sectia a VII-a Civila. Pot trimite reclamatie online, exista vreo adresa de email sau trebuie sa ma duc personal la Tribunalul Bucuresti si sa depun acolo ? Reclamatia vreau s-o depun in temeiul art 22 din Lg 85 / 2006.