Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Accident de munca nedeclarat
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Accident de munca nedeclarat

Care sunt consecintele pt un inspector ssm care lucreaza la o firma in care s-a produs un accident de munca nedeclarat (muncitorul a declarat la spital ca s-a accidentat acasa), pt ca seful nu vrea sa-l declare, pt ca "nu vrea sa aiba probleme cu ITM" ? Mentionez ca nici macar serviciul extern de ssm, cu care au contract, nu a fost anuntat.
Obligatia de anuntarea evenimentelor produse revine angajatorului conform prevederilor Legii ssm nr.319/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare
-art.27 (1) Angajatorul are obligaţia să comunice evenimentele, de îndată, după cum urmează:
a) inspectoratelor teritoriale de muncă, toate evenimentele aşa cum sunt definite la art.5 lit.f);
b) asigurătorului, potrivit Legii nr. 346/2002 privind asigurarea pentru accidente de muncă şi boli profesionale, cu modificările şi completările ulterioare, evenimentele urmate de incapacitate temporară de muncă, invaliditate sau deces, la confirmarea acestora;
c) organelor de urmărire penală, după caz.
-art.5 lit.f) eveniment - accidentul care a antrenat decesul sau vătămări ale organismului, produs în timpul procesului de muncă sau în îndeplinirea îndatoririlor de serviciu, situaţia de persoană dată dispărută sau accidentul de traseu ori de circulaţie, în condiţiile în care au fost implicate persoane angajate, incidentul periculos, precum şi cazul susceptibil de boală profesională sau legată de profesiune;
g) accident de muncă – vătămarea violentă a organismului, precum şi intoxicaţia acută profesională, care au loc în timpul procesului de muncă sau în îndeplinirea îndatoririlor de serviciu, şi care provoacă incapacitate temporară de muncă de cel puţin 3 zile calendaristice, invaliditate ori deces.
Pentru nerespectarea acestor prevederi ITM aplica amenzi contraventionale angajatorului
-art.39 (5) Constituie contravenţie şi se sancţionează cu amendă de la 3.500 lei la 7.000 lei încălcarea dispoziţiilor art.7 alin.(4) - (6), art.8, art.11 alin.(1) şi (3), art. 13 lit. q) şi s) şi ale art.27 alin.(1) lit.a) şi b).
-art.41 Sancţiunile contravenţionale prevăzute la art. 39 alin. (2)-(9) şi art. 40 se aplică angajatorilor.
Pentru neindeplinirea sarcinilor de serviciu, inspectorul ssm poate fi sanctionat disciplinar conform prevederilor din ROI al firmei. In cazul dvs. inteleg ca angajatorul nu doreste anuntarea evenimentului produs (ar fi bine sa aveti ceva scris - eventual, declaratia victimei cu avizarea ei de catre angajator).
Exista posibilitatea ca in cazul aparitiei unor complicatii in starea sa de sanatate sau a unor neintelegeri privind plata concediului medical si/sau a unor eventuale despagubiri acordate de catre firma, victima AM sa anunte ITM, caz in care ITM va dispune cercetarea evenimentului produs si va aplica sanctiunea susmentionata.
Ca lucrator ssm aveti obligatia sa anuntati angajatorul de consecintele posibile si pentru linistea dvs. sa o faceti in scris, cu nr. de inregistrare/ data, intocmind o nota cu parerea dvs. asupra evenimentului produs (cauze, responsabilitati, masuri de aplicat in continuare, etc.), iar in final sa mentionati consecintele.
POPA GHEORGHE, Specialist in domeniul Securitatii si Sanatatii in Munca
In primul rand multumesc pt raspuns.

gigipopa a scris:

Obligatia de anuntarea evenimentelor produse revine angajatorului...

Asa cum am precizat, angajatorul refuza sa-l declare ca si AM, nu exista nicaieri, nimic scris, pt ca nu doreste sa fie ceva scris. A fost dus la spital cu masina de la firma si i s-a spus sa spuna ca s-a accidentat acasa.

Pentru neindeplinirea sarcinilor de serviciu, inspectorul ssm poate fi sanctionat disciplinar conform prevederilor din ROI al firmei.

Pai sa fiu sanctionat de cel care nu ma lasa de fapt sa-mi fac treaba tocmai pt ca nu vrea sa existe nimic scris, inregistrat ?

Ca lucrator ssm aveti obligatia sa anuntati angajatorul de consecintele posibile si pentru linistea dvs. sa o faceti in scris, cu nr. de inregistrare/ data, intocmind o nota cu parerea dvs. asupra evenimentului produs (cauze, responsabilitati, masuri de aplicat in continuare, etc.), iar in final sa mentionati consecintele.

Orice hartie voi face, nu va fi inregistrata, iar daca i-o dau lui, va fi aruncata.
In plus imi voi atrage antipatia, pt ca,probabil, in mintea lui se gandeste ca de fapt vreau sa-i fac rau, nu ca-mi fac treaba.

E o situatie cam complicata.
Eu v-am expus prevederile legale. Dvs. procedati cum credeti de cuvinta.
O precizare, referitor la sanctoinarea dvs. disciplinata. Daca ITM va fi sesizat de catre victima, prin procesul verbal intocmit de catre inspectorul de munca, in afara de sanctiunea aplicata angajatorului, acesta poate primi recomandarea de a va sanctiona disciplinar.
Il puteti anunta pe angajator si pe mail...si sa tipariti rubrica send. Pana la urma de ce accident e vb. Cum s-a intamplat? Cate zile de ingrijire a avut nevoie? Ramane cu probleme serioase de sanatate? In ce mod ii va afecta capacitatea de munca ulterioara? In locul angajatorului nu as risca...Nu stii cum se intoarce "accidentatul" si atunci va fi mai dificil...
SANTIER a scris:

Il puteti anunta pe angajator si pe mail...si sa tipariti rubrica send. Pana la urma de ce accident e vb. Cum s-a intamplat? Cate zile de ingrijire a avut nevoie? Ramane cu probleme serioase de sanatate? In ce mod ii va afecta capacitatea de munca ulterioara? In locul angajatorului nu as risca...Nu stii cum se intoarce "accidentatul" si atunci va fi mai dificil...

Un muncitor s-a taiat la un deget (nu stim inca daca e retezat de la jumatate sau daca a putut fi tratat; momentan este in spital, vom vedea dupa ce iese cate zile de cm ii va da). Asa cum am zis, conducerea musamalizeaza si il pune pe cel cu ssm intr-o pozitie nasoala.