avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1901 soluții astăzi
Forum Activitate Oracolu

Activitate Oracolu

Va salut
Am si eu o problema sau mai bine zis o nelamurire. Am avut un bunic ce s-a stins de curand (aproximativ 2 luni). Si nu asta ar fi problema. El a trait aproximativ 15 ani in concubinaj ( fara acte sau vreo forma legala ) cu o femeie, o femeie care nu a contribuit cu nimic la ridicarea unei case/camere, etc. Doar au convietuit impreuna, au muncit impreuna si au mancat impreuna.
Din cate am inteles daca se face succesiunea in termen de 6 luni sunt preturile foarte scazute. Revenind la problema mea, acest bunic a avut doi copii. Ei vor sa faca taxa de succesiune. DAR se lovesc de opozitia respectivei doamne, care pretinde ca are drepturi la mosie si avere(specificand clar ca doreste cel putin o camera sa locuiasca, acest lucru practic impiedicand eventuala tranzactie de vanzare) motivand ea ca dupa o astfel de perioada petrecuta cu o persoana legea tine cu ea si "amenintand" ca ea vine si cu martori care-i pot sustine cauza si proba ca a stat 15 ani acolo.
Va rog sa ma ajutati cu informatiile necesare, deoarece e o femeie foarte problematica. Ramanad inca in curte ( altfel fiind ca si goala ), aceasta vinde tot ce apuca (desi i s-a interzis de mostenitori cu buna credinta ), se imbata si se poate produce oricand o nenorocire a casei si nu numai.
Va multumesc
P.S. : Daca mai e nevoie de ceva informatii in plus (si pe care sa le fi omis) specificati-mi si revin .
Salut. Am o mare problema. Tatal meu a incheiat in numele sau un contract de telefonie mobila pe 24 de luni ( detinand si el un astfel de contrat la aceeasi firma) la o firma colaboratoare cu V cu scopul de a mi-l face mie cadou. Persoana in varsta, el nu a putut verifica intr-u totul veridicitatea produsului si calitatea acestuia, asa ca l-a luat si mi l-a oferit cand am ajuns la el acasa dupa n zile.
Ca pe urma sa constat cu stupoare ca acesta nu contine niciun material de informare in LIMBA ROMANA, meniul aparatului este o combinatie de romana cu franceza, iar setarile acestuia induc mai degraba meniul firmei O .In momentul in care am gasit o fereastra de timp, i-am contactat pe cei de la relatii cu clientii, acestia debarasandu-se complet de problemele create de partenerii lor. Nu m-au putut ajuta cu absolut nimic, nici nu m-au putut sfatui in priviinta a ce ar fi de facut. Observand un total dezinteres in rezolvarea problemelor, am cerut rezilierea respectivului contrat ! Desigur ca nu s-a putut, lucrul acesta realizandu-se doar in mometul in care achit contravaloarea abonamentului pe cele 24 luni plus ceva despaguburi.
Ce e de facut in aceasta situatie ?! Sunt complet dezamagit de situatia in care sunt pus : Telefon fara manual de utilizare in limba romana. telefonul care are o combinatie intre limba romana si cea franceza a meniului plus ca aparatul e achizitionat dintr-o tara straina de la compania O ...companie competitoare cu V atat acolo cat si in Romania !


Mentionez ca am rugat-o pe domnisoara de la Relatii cu Clientii sa imi ofere si nr. de inregistrare al convorbirii , pe care l-am si primit. Mi-ar putea fi de folos in vreun anume demers ?