avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1574 soluții astăzi
Forum Activitate catargiutudor

Activitate catargiutudor

Răspuns la discuția Refuz plata asigurator RCA
Buna
Vin din nou cu mai multe detalii. Am facut plangere la CSA, nu s-a rezolvat nimica. Ei au repetat exact ce mi-au spus cei de la asigurari, imi asum acei 1400ron care "mi se cuvin" pentru reparatie in regie proprie, mai pun eu 3600ron si voi plati personal reparatia ca ulterior sa fac o cerere la asigurator pentru diferenta pe care am platit-o. Nu mai am nervi de proces si nici timp sa stau cu masina "sparta". Imi este greu sa fac rost de banii acestia deoarece sunt student dar mi s-ar fi parut mult mai civilizat ca asiguratorul sa ia responsabilitate pentru dauna produsa. M-a dezamagit si Comisia de supraveghere a asigurarilor, institutie careia i se pare normal ca pagubitul sa plateasca dauna suferita in urma accidentului si sa fie fortat sa accepte reparatia in regie proprie.
Sunt sigur ca in instanta as fi castigat impotriva acestor sarlatani cat or fi ei de mari si de uniti cu o banca, dar nu mai pot sta cu masina carpita timp de 1 an de zile.
Buna ziua,
As vrea sa stiu si as fi foarte fericit daca m-ati putea lamuri cu un lucru. Societatile cu obiect de activitate Selectarea si plasare fortei de munca cum pot sa medieze plecarea unei persoane in Germania avand in vedere ca majoritatea angajatorilor de dincolo vor ca persoanele sa fie angajate la firma din Romania.
In cazul in care societatea angajeaza in Romania si plateste contributile la stat necesare nu vad cum ar mai vrea persoanele angajate sa plece pentru un salar atata de mic. Ar putea cineva cu experienta in domeniu sa ma lamureasca cu practicile acestor societati de mediere?

Va multumesc anticipat pentru ajutor.:">
Răspuns la discuția Refuz plata asigurator RCA
Sunt de acord cu dumneavoastra, nu are nici baza legala ceea ce fac ei, pe langa faptul ca iti restrang dreptul de decizie asupra modului in care va fi platita despagubirea. Acestea se mai completeaza si cu faptul ca te despagubesc partial si te obliga sa scoti bani din buzunarul tau pentru reparatii. Voi contacta societatea direct din nou, voi cere numarul lichidatorului responsabil de dosarul meu din nou, sunt sigur ca acelasi numar de telefon voi primi(telefonul care suna si la 24.00 ocupat) si voi incerca sa clarific situatia cu un superior al dansului. Voi explica totul cu calm, le voi spune ca e ultima mea incercare de a evita un proces in instanta si astept ca dansul sa inteleaga ca voi cere toate cheltuielile posibile daca ajungem sa ne judecam.
Va multumesc, si mai astept cu drag pareri...
Buna seara,

Acum doua saptamani mi-a fost lovita masina de o doamna. Am stabilit de comun acord ca a fost culpa ei si am completat impreuna cu ea formularul de constatare amiabila la locul faptei. Pe langa faptul ca, in a treia zi abia am reusit sa conving agentul constatator de la "multi asig" ca dauna nu este doar bara spate cum sustinea el (aceasta nu vroia sa treaca in caietul daunelor si aripa spate care fusese lovita de grila masinii vinovatei; am avut noroc ORB sa vina doamna la CASCO si am pus masinile una langa alta sa-l convingem amandoi), in birou mi-au inmanat mai multe formulare pe care a trebuit sa le completez, pe langa o foaie cu "oferta lor". Pe acea foaie scria "oferta societatii" si suma care ei considera ca este relevanta pentru dauna produsa (desigur nu s-au obosit sa se uite si sub bara daca s-a spart sau distrus ceva).
In orice caz mi-a inmanat acea foaie si m-au pus sa o semnez de primire, suma a fost 22000 ron pe care am semnat-o vazand ca ei nu o au semnata sau stampilata. Pe un alt act pe care l-am completat pentru ei am bifat ca nu sunt interesat in oferta lor, ca am primit oferta si ca voi repara masina in service.
In momentul in care am fost cu masina la service am ramas socat sa aflu ca dauna aparenta este estimata undeva pe la 5000RON si a doua zi am primit un apel de la reprezentantul service-ului ca asiguratorul RCA refuza plata pentru ca se ofera despagubirea in regie proprie.
Lichidatorul societatii mi-a clarificat situatia prin e-mail:
"Conform procedurii de lucru, pentru toate dosarele deschise pe polite de raspundere civila auto pentru personae fizice,se acorda reparatie in regie proprie si se va achita suma comunicata de insp constatator. Banii vor fi depusi intr-un cont deschis la xxx si ii puteti retrage prin prezentarea unui document de identitate la orice sucursala xxx. Daca nu va puteti incadra in aceasta suma, dupa repararea auto si achitarea facturii de reparatie, depuneti factura si dovada platii (chitanta/OP) la registratura ASIGURATORULUI si ulterior se va achita si diferenta (dintre valoarea finala a reparatiei si suma acordata initial pentru regie proprie).

Vreau sa va intreb si pe voi, cat de legala vi se pare aceasta procedura, de a ma priva de dreptul dobandit la despagubiri, de a ma obliga sa accept reparatiile in regie proprie si de a ma face sa ma tarasc in genunchi dupa ei, sa-mi restituie si diferenta.

Tin sa spun ca a trecut deja o saptamana, nici macar cei 2200 nu au fost eliberati pentru cont iar de lichidator nu dau nicicum (telefonul sau suna non-stop ocupat, telefonul completat pe fisa de constatare e de fapt faxul iar la e-mail nu mai raspunde).