avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 997 soluții astăzi
Forum Activitate Larrry

Activitate Larrry

Răspuns la discuția Sesizare din oficiu - modalitati
Nu as vrea sa fac plangere penala pentru neplata sumelor reprezentând impozite sau contributii care este o FAPTA PENALA, este o infractiune, deoarece acea plangere penala se poate intoarce impotriva mea...

Legea este asa de rau facuta incat daca cel cercetat penal achita debitele restante catre impozit si contributii i se da NUP (neincepereea urmariri penale) cu toate ca a depasit cu buna stiinta 6 luni de zile de la comiterea infractiuni, si se poate intoarce impotriva mea ulterior,



Ceea ce stiu :
Organul de urmarire penala este sesizat prin plangere sau denunt, ori se sesizeaza din oficiu cand afla pe orice alta cale ca s-a savarsit o infractiune. In cazul in care organul de urmarire penala se sesizeaza din oficiu, incheie un proces-verbal in acest sens.
Plangerea trebuie sa cuprinda: numele, prenumele, calitatea si domiciliul petitionarului, descrierea faptei care formeaza obiectul plangerii, indicarea faptuitorului daca este cunoscut si a mijloacelor de proba.


PARTEA INTERESANTA : ori se sesizeaza din oficiu cand afla pe orice alta cale ca s-a savarsit o infractiune.

Care sunt celelalte cai de a afla cand s-a savarsit o infractiune????
Buna ziua, se da o Sentinta Civila si o LEGE (241/2005)
-Exista un termen de 6 luni de la emiterea sentinte civile, si un termen de 1 luna de cand este definitiva si irevocabila ....

INTREBAREA ESTE :
Cum sa "ajut" la sesizarea din oficiu pentru fapte penale?

Sentinta civila : instanta a hotarat :
Obligă pârâta să plătească reclamantului, cu titlu de despăgubiri, o sumă egală cu salariile indexate, majorate şi reactualizate şi cu celelalte drepturi de care ar fi beneficiat începând cu data de 10.01.2012 şi până la data reintegrării efectivă a reclamantului. (25.11.2012)

Legea 241/2005 pentru prevenirea si combaterea evaziunii fiscale
CAPITOLUL II Infractiuni Art. 6
Constituie infractiune si se pedepseste cu închisoare de la un an la 3 ani sau cu amenda retinerea si nevarsarea, cu intentie, în cel mult 30 de zile de la scadenta, a sumelor reprezentând impozite sau contributii cu retinere la sursa.

Organul de urmarire penala este sesizat prin plangere sau denunt, ori se sesizeaza din oficiu cand afla pe orice alta cale ca s-a savarsit o infractiune. In cazul in care organul de urmarire penala se sesizeaza din oficiu, incheie un proces-verbal in acest sens.
Plangerea trebuie sa cuprinda: numele, prenumele, calitatea si domiciliul petitionarului, descrierea faptei care formeaza obiectul plangerii, indicarea faptuitorului daca este cunoscut si a mijloacelor de proba.

Ce ma intereseaza : Cum grabim sesizarea din oficiu?
Caut Avocat/a cu cunostinte solide in dreptul munci, care sa fie deacord s-a ma ajute la un proces legat de litigii de munca, prin internet, cerand la proces si onorariu cerut.
Pe privat ar fi cel mai indicat cred...
S-a cerut iarasi amanarea pentru recitirea recursului Formulat TOT DE EI, au cerut sa il mai reciteasca odata ... nu mai inteleg nimic .... in fine, luna viitoare sper sa fie finalul,

In prima sentinta civila scrie "Cu drept de recurs in 10 zile de la comunicare."

Vreau sa va intreb exact, cum se calculeaza cele 10 zile?

Se iau in calcul si sambata, duminica? sau zilele declarate libere legale de stat ? Cum se calculeaza?

Eu ma gandesc ca din momentul cand este stampila plicului care arata cand s-a primit sentinta civila, numar 10 zile, cu tot cu sambata, duminica si alte sarbatori legale....
Mai am o intrebare destul de urgenta :

Cand firma a facut recurs, a depus si niste acte, sau documente care sa justifice ca s-a judecat ceva gresit ? sau doar o cerere in care scrie recurs ?

De ce vreau sa stiu asta....pentru ca vreau sa ajung si eu in posesia lor (daca sunt la avocat sau ratacite pe undeva) pentru a ma putea apara....LOCIG NU?

sigur au mai inventat vreo decizie, sau vre-un act, pe care sigur pot doveti ca e fabricat special pentru recurs....

L-am sunat si astazi pe avocat dar nu mi-a rapsuns nici mesaj nu mi-a dat ....
Mi se pare lipsa de respect din partea lui.
O sa-i dau maine dimineata sms sa stie ca pe 31 avem proces la curtea de apel, si ca o sa fiu prezent la proces sa faca cumva sa vina la proces.
Firma a facut recurs, si

La Curtea de Apel zice asa :

TERMENE DE JUDECATÃ:
12/12/2012 Amână cauza
Solutie: Pentru lipsă de apărare. .
30/01/2013


De aici reiese ca se rejudeca recursul pe data de 30.01.2013 ...

Intrebarea mea este referitoare la amanare:
Solutia din 12.12.2012 Respectiv amanarea cauzei, Pentru Lipsa aparare

Lipsa aparare, adica nu a fost avocatul meu sa poata apara cauza? sau nu a venit avocatul lor sa sustina recursul ?

Luminati-ma si pe mine va rog,
Cu avocatul nu am reusit sa iau legatura....

Recursul lor nu face parte din acelasi proces ???

In contract scrie doar :
Obiectul contractului : asistentei si reprezentare juridica
Nu scrie pentru ce caz anume sau pana la ce termen de judecata ....

Ori verbal am zis ca platesc suma X pentru acest proces pana se termina el. cu recurs cu orice durata,

Acuma am sunat a doua oara pe dl avocat dar mi-a trimis un sms ca audiaza martori e la tribunal. ......dimineata mi-a trimis sms ca ma suna mai tarziu ...si tot asa o amana ....

Daca nu era si pentru recurs, putea sa spuna sa incheiem alt contract ....

Eu acuma vad asa avocati :
Persoane dragute cu tine care vorbesc frumos la inceput, pana platesti onorariu complect, apoi ce se alege cu procesul Dumnezeu cu mila....mai trimite cate 2 foi cand se judeca procesul ..el audiind alti martori in alte cazuri ... in loc sa se prezinte la termenele de judecata stabilite....hmz sunt dezamagit, poate nu am nimerit eu bine....


Am un avocat.... dumnezeu cu mila .... daca nu-mi spuneati sa caut la curtea de apel pe portal nu stiam cand se judeca recursul asteptam mult si bine....deja s-a judecat dar s-a amanat Solutie: Pentru lipsă de apărare. ......

INTREBARE PENTRU TOATA LUMEA : AVOCATI DOAR IAU BANI LA INCEPUTUL PROCESULUI SI APOI NU MAI RASPUND LA TELEFON SAU AMANA INTERMINABIL ORICE INTALNIRE CU CLIENTUL ????

Mie unul mi se pare lipsa de profesionalism din partea avocatului care l-am platit sa ma reprezinte.
Va multumesc pentru raspusuri si pentru interesuul manifestat.

Revin cu intrebarea referitoare la recurs:

Jos pe sentinta civila mai scrie :
Cu drept de recurs in 10 zile de la comunicare. (asta fiind in data de 02.10.2012)
cai de atac: Tip acţiune Recurs, Data declarare : 05/11/2012




Din data de 02.10.2012 pana in 05.11.2012 sunt mai mult de 10 zile
Ma gandesc ca sentinta civila a fost trimisa prin posta, nu a facut mai mult de 5 zile lucratoare, dupa calcule recursul a fost facut mai tarziu de 10 zile,

Ori sentinta a ajuns la ei aproximativ datei de 01.11.2012 ...ca sa poata face recurs altfel ceva nu e ok...
avluca a scris:

Ca sa puneti in executare o hotarare judecatoreasca ca acea hotarare sa fie definitiva si irevocabila .
Avand in vedere ca in cauza partea adversa a declarat recurs , abia dupa judecarea caii de atac , si daca solutia ramane neschimbata , veti putea pune in executare hotararea .
Recursul se declara in 15 zile de la comunicarea hotararii .
Cat priveste termenul de judecata a recursului , acesta depinde de cat de incarcat este rolul , oricum , o sa fiti citat .
Intre timp , puteti sa verificati pe portal , dar la instanta care judeca recusul .


Gata am inteles exact,
Dar tot nu inteleg cum este cu recursul ...deoarece au trecut mai bine de 30 de zile
pe portal pe 02.10.2012 : Solutie :Admite contestatia,
iar sus la cai de atac: Tip acţiune Recurs, Data declarare : 05/11/2012
......