avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Sesizare din oficiu - modalitati
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Sesizare din oficiu - modalitati

Buna ziua, se da o Sentinta Civila si o LEGE (241/2005)
-Exista un termen de 6 luni de la emiterea sentinte civile, si un termen de 1 luna de cand este definitiva si irevocabila ....

INTREBAREA ESTE :
Cum sa "ajut" la sesizarea din oficiu pentru fapte penale?

Sentinta civila : instanta a hotarat :
Obligă pârâta să plătească reclamantului, cu titlu de despăgubiri, o sumă egală cu salariile indexate, majorate şi reactualizate şi cu celelalte drepturi de care ar fi beneficiat începând cu data de 10.01.2012 şi până la data reintegrării efectivă a reclamantului. (25.11.2012)

Legea 241/2005 pentru prevenirea si combaterea evaziunii fiscale
CAPITOLUL II Infractiuni Art. 6
Constituie infractiune si se pedepseste cu închisoare de la un an la 3 ani sau cu amenda retinerea si nevarsarea, cu intentie, în cel mult 30 de zile de la scadenta, a sumelor reprezentând impozite sau contributii cu retinere la sursa.

Organul de urmarire penala este sesizat prin plangere sau denunt, ori se sesizeaza din oficiu cand afla pe orice alta cale ca s-a savarsit o infractiune. In cazul in care organul de urmarire penala se sesizeaza din oficiu, incheie un proces-verbal in acest sens.
Plangerea trebuie sa cuprinda: numele, prenumele, calitatea si domiciliul petitionarului, descrierea faptei care formeaza obiectul plangerii, indicarea faptuitorului daca este cunoscut si a mijloacelor de proba.

Ce ma intereseaza : Cum grabim sesizarea din oficiu?
Ultima modificare: Luni, 25 Martie 2013
Larrry, utilizator
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 18:59, 25 Martie 2013
Nu am inteles ce vreti dar puteti face denunt sau plangere penala.
Sesizarea din oficiu e posibil sa nu se faca.
Nu as vrea sa fac plangere penala pentru neplata sumelor reprezentând impozite sau contributii care este o FAPTA PENALA, este o infractiune, deoarece acea plangere penala se poate intoarce impotriva mea...

Legea este asa de rau facuta incat daca cel cercetat penal achita debitele restante catre impozit si contributii i se da NUP (neincepereea urmariri penale) cu toate ca a depasit cu buna stiinta 6 luni de zile de la comiterea infractiuni, si se poate intoarce impotriva mea ulterior,



Ceea ce stiu :
Organul de urmarire penala este sesizat prin plangere sau denunt, ori se sesizeaza din oficiu cand afla pe orice alta cale ca s-a savarsit o infractiune. In cazul in care organul de urmarire penala se sesizeaza din oficiu, incheie un proces-verbal in acest sens.
Plangerea trebuie sa cuprinda: numele, prenumele, calitatea si domiciliul petitionarului, descrierea faptei care formeaza obiectul plangerii, indicarea faptuitorului daca este cunoscut si a mijloacelor de proba.


PARTEA INTERESANTA : ori se sesizeaza din oficiu cand afla pe orice alta cale ca s-a savarsit o infractiune.

Care sunt celelalte cai de a afla cand s-a savarsit o infractiune????
Ultima modificare: Luni, 25 Martie 2013
Larrry, utilizator
Exista institutia juridica a autosesizarii din oficiu dar nu se stie daca se vor autosesiza.
Adica este incert...
Ultima modificare: Luni, 25 Martie 2013
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Competenta teritoriala - plangere penala lara12 lara12 am înțeles că pot depune plângerea penală la procuratura, poliția din zona unde am domiciliul, chiar dacă cel pe care îl reclam și faptele ... (vezi toată discuția)
Cum se formuleaza o plangere penala? olteanu ana olteanu ana da stiu ca trebuie sa fac o plangere la politie dar as vrea sa fie formulata corect, de aceea am apelat de dumneavoastra.as dori un model daca se poate.:(( (vezi toată discuția)
Inducerea în eroare a organelor judiciare trailer1234 trailer1234 Buna ziua! La infractiunea de inducere in eroare a organelor judiciare, sesizarea penala poate fi semnata cu un pseudonim? Multumesc anticipat! (vezi toată discuția)