avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 469 soluții astăzi
Forum Activitate mariusoi1233

Activitate mariusoi1233

buna seara , 28 de vizualizare nici o opinie?
Buna ziua , ma aflu in faza de pronuntare a unei contestari a unui pvc la care politia nu s a prezentat iar celalalt participant la accident a angajat un avocat si a formulat o cerere de interventie accesorie , in care el scrie
"Acest interes nu este unul propriui, intrucat nu pretind dreptul dedus judecatii, sau un drept strans legat de acesta , ci doar doresc sa sprijinapararile IPJ ce are calitatea de intimata in prezentul dosarsi solicit respingerea plangerii contraventionale formulata de petent ca fiind nefondata si obligatia acestuia la plata cheltuielilor de judecata"
Acum am gasit un articol pe net referitor la participantii la procesul civil in care se zice :
In legatura cu modul de lichidare al cheltuielilor de judecata s a sustinut ca intervenientul are obligatia de a suporta intodeauna propriile sale cheltuieli, acest punct de vedere este completat ca ori de cate ori intervenientul va determina o sporire a cheltuielilor de judecata el va fi obligat sa le plateasca fata de partea adverza. Mai mult tertul va fi obligat la plata cheltuielilor chiar si fata de partea in favoarea careia a intervenit.
Tertul este obligat la cheltuielile ocaziu=onate prin atitudinea sa in proces..
Acestea fiind spuse el procedeaza legal cerand cheltuieli de judecata ? pe net fiind mai multe sentinte date impotriva a astfel de pretentii a interveninetilor.
Răspuns la discuția Tamponare
autoutilitara este mitsubishi l200
Răspuns la discuția Tamponare
Articolul se afla aici : www.fisaauto.ro/fisa-medicala-auto-util-lege-Regulament-3.html
Discuție Tamponare
Buna ziua. Va expun urmatoarea situatie: eu ieseam din parcare situata perpendicular cu axul drumului cu spatele, exact vis a vis de aceasta parcare este poarta unei curti. In timp ce eu dadeam cu spatele sa ies din parcare, m-am asigurat ca nu vine nimic si pana sa ajung in apropierea axului drumului respectivul a iesit din acea curte si s-a oprit chiar in coltul din partea stanga a masinii mele.El avand avarii la bara, capota, aripa dreapta si far, la mine s-a infundat putin coltul aripii, aceasta fiind o autoutilitara. Nu am fost de acord cu amiabila din care reiese ca am fost eu vinovat. Am mers la politie, unde agentul constator a hotarat ca eu sunt vinovat conform art 128 aliniat C, dar el era cel care iesea dintr-o proprietate. Am fost sanctionat cu 3 pct fara amenda. si cred ca decizia a fost ca sa-si repare respectivul masina pe asigurarea mea. Eu in cazul in care nu sunt vinovat nu sunt de acord deoarece am 2 autoutilitare si o sa-mi creasca asigurarea la amandoua. El nu a fost sanctionat in nici un fel. Va rog sa analizati si articolul conform caruia am fost sanctionat. Ce parere aveti?Multumesc.
Răspuns la discuția contestare pv
multumesc pt raspuns
chiar si daca am fost sanctionat conform altui articol de care trebuie (art 99/9 in loc de art 99/3), nu constitue temei legal?
Discuție contestare pv
buna ziua , ma un pv de traversare strada prin loc nepermis si va rog sa ma ajutati sa imi spuneti dc pot sa il contest
in ziu a de 08 12 2012 ora 12.25 pe b-dul CFR , IPJ (vrea sa zica, ca in fata IPJ) a savarsit urm in calitate de pieton a traversat bulevardul CFR prin loc nepermis si fara sa se asigure.
fapta savarsita prev la art 167/d din hg 1391/06 si sanctionata de art 99/9 din oug 195/
amenda cu 2 puncte in valoare de 140 lei
Alte mentiuni nu face mentiuni,nu era insotit si recunoaste ca a traversat prin spatele echipajului de politie .

am cautat pe net art ce sanctioneaza aceasta fapta si nu este art art 99/9 ci este art 99/3
ce parere aveti pot sa contest acest pv pentru ca nu a fost completat corect si poate mai gasiti si dv alte nereguli
multumesc si astept raspunsul dv.
ps. eventual cum as putea sa vad pv in original sa vad ce a scris la art ce sanctioneaza aceasta fapta ?