avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 838 soluții astăzi
Forum Activitate mady1980

Activitate mady1980

Răspuns la discuția Procura notariala
Va multumesc pentru raspuns!

Puteti va rog frumos sa imi indicati temeiul legal? Toate bancile mi-au acceptat procura notariala a carui titlu este " Procura speciala" numai banca respectiva nu.
Din punctul meu de vedere o banca indiferent cum se numeste ea, nu cred ca este in masura sa refuze un act de vointa a unei persoane atat timp cat este legal si emis de catre cel care doreste sa fie reprezentat si autentificat la notar.

Va multumesc anticipat!
Buna ziua,

Ma confrunt cu o problema! Sotul meu este plecat din tara insa mi-a facut o procura notariala de reprezentare pentru a semna in numele lui orice act de la orice institutie, banca etc.
Problema pe care am intampinat-o este ca o banca x, a spus ca nu poate sa imi ia in calcul o astfel de procura facuta la notar dar specificat in continutul ei " orice banca", motivand ca trebuia procura speciala doar pentru banca respectiva.
Poate banca sa nu accepte procura notariala pe care o am? Daca exista un temei legal va rog frumos sa faceti referire la ei.

Va multumesc anticipat pentru sprijin si suport!
Răspuns la discuția Reclamatie mediator
Va multumesc pentru raspuns! Am intrat si eu pe site-ul Consiliului de mediere dupa ce am citit in Legea 192/2006, la art . 39. " Sanctiuni".

Problema mea a devenit delicata ca sa o numesc asa, dupa ce dl. mediator la care a apelat o anumita societate comerciala, mi-a transmis prima invitatie la mediere pe email si care pe langa attachament-ul respetiv cu textul scanat al invitatiei la mediere continea si corpul emailului in care eram amenintati ca daca nu raspundem si nu ne prezentam la locul si data solicitate in invitatie vor face plangere instantelor civile si penale.
Evident ca nu erau precizate si motivele invitatiei la mediere drept pentru care mi s-ar fi parut normal, conform legii sa se faca mai intai o sedinta de informare cu privire la avantajele si dezavantajele medierii in care sa se prezinte situatia din perspectiva partii care initiaza meierea.
Va mai povestesc si de faptul ca, mi-a fost transmisa invitatia pe email in ziua de Vineri seara orele 18, cu termen de 3 zile de raspuns, in conditiile in care eu am receptionat-o luni,cand m-am intors la serviciu si tot luni trebuia sa ma si prezint la locul si ora impuse de ei.Nu am mai putut decat sa raspund mailului si sa solicit o reprogramare a intalnirii atragandu-i dl mediator atentia ca ar trebui sa fie impartial conform legii si sa isi desfasoare activitatea in conditii de neutralitate drept pentru care am solicitat ca intalnirea sa aiba loc la sediul Biroului de Mediere si nu la sediul partii care o initiaza si pentru a fi siguri de data transmiterii si receptionarii corespondentei, i-am precizat faptul ca orice corespondenta sa se desfasoare in scris cu confirmare de primire, indicandu-i in acelasi timp adresa sediului social a firmei pe care o administrez si care este si stipulata in contractul intre mine si partea care a initiat medierea.Mentionez faptul ca dupa ce i-am raspuns pe email am trimis si cu confirmare de primire raspunsul meu.
Ca urmare a raspunsului meu, dl mediator a raspuns sec ca reprogrameaza intalnirea pentru ziua de joi 20 ian 2014, la sediul biroului dumnealui, in conditiile in care eu am solicitat o alta data.M-am prezentat ieri 20 ian 2014 la ora stabilita si la adresa din foaia cu antet a invitatiei la mediere si surpriza nu mi-a raspuns nimeni la usa. L-am sunat de 5 ori consecutiv si nu mi-a raspuns nici la telefon. Ca sa ma asigur ca sunt unde trebuie si la adresa care trebuie, m-am uitat din nou pe invitatie si am constatat ca acolo este locul si ora indicate si in acelasi timp am observat si faptul ca 20 ianuarie este luni si nu joi cum dumnealui a scris in invitatie.Cred ca dansul s-a uitat in luna februarie si a vazut ca ziua de 20 este intr-o zi de joi.
Am chemat pe colegul meu care era la masina, am scris un bilet pe care l-am semnat, stampilat si l-am asezat in usa, am facut poze atat usii cu biletul in care se vede ca m-am prezentat cat si vecinilor si la intrararea in scara si am plecat. Seara la ora 20, am primit mail de la dumnealui, fara sa pomeneasca de faptul ca a gasit bilet in usa, ca desi eu nu m-am prezentat, el mai face inca o invitatie in ziua de 28 ianuarie, mentionanad faptul ca m-a cautat de nenumarate ori si la usa sediului firmei si la Asociatia de proprietari unde are firma sediul social si ca numerele de telefon de pe site nu sunt alocate, in conditiile in care se poate demonstra ca sunt si functionale si daca ar fi sunat si la usa si la telefon cu siguranta ar fi gasit pe cineva.Inclusiv pe telefonul fix raspund chiar daca nu sunt in birou pentru ca am facut redirijare si oricine suna, eu pot raspunde de pe mobil. Mai mult decat atat, imi spune ca si la adresa de domiciliu a fost trimisa invitatie, o adresa la care eu nu locuiesc si pe care el sustine ca am declarat-o fara sa spuna unde si cand am declarat-o.Desigur, imi ataseaza mailului cu o noua invitatie nesemnata si stampilata in care sunt invitata la data precizata mai sus, dar la o alta adresa decat cea initiala.

Deja am scris mult....si nu doresc sa fac o polologhie din asta, insa ne vom mai intalni cu astfel de cazuri pe care eu le consider ca sunt lipsite de profesionalism. Interesul dansului exista pentru ca este sotul juristei de la firma care a initiat medierea.
M-a deranjat faptul ca s-a dus la Asociatia de proprietari sa intrebe de mine personal si nu de firma, faptul ca minte in ceea ce priveste declararea adresei din buletin, pentru ca eu am declarat adresa care spune dansul nicaieri, am domiciliul la aceeasi adresa de 3 ani si nu la adresa unde spune el ca as locui, acolo sunt doar proprietar.
Concluzionand, nu cred ca rolul unui mediator este sa ceara detalii personale despre administratorul firmei la Asociatiile de proprietari acolo unde acesta are proprietati, despre date cu caracter personal pe care le investigheza din surse proprii si le foloseste fara acordul meu.Datele noastre de contact au fost furnizate de partea care a initiat medierea si au ramas neschimbate cu atat mai mult cu cat in raspunsul meu oficial i-am indicat in mod direct cum pot fi contactata si se poate vedea foarte clar ca nu s-a schimbat nimic.
Dansul are o mare problema de incompetenta pentru ca nu s-a prezentat impreuna cu partea care a initiat medierea la locul si data stabilite tot de ei. Prezenta mea era optionala, conform legii, a dansilor era obligatorie. Voi sesiza Consiliul de mediere, pentru ca pe mine m-a deranjat metoda militieneasca, cred ca dansul din sectorul respectiv provine si nu permit nimanui sa se comporte in acest mod mai ales ca am demonstrat ca sunt de buna credinta.

Consider ca sunt foarte multi neaveniti care au adoptat aceasta profesie si care nu au habar cum se rezolva un asemenea conflict.

Imi cer scuze pentru lungimea textului, insa trebuiau detaliate toate aspectele care au dus la aceasta situatie.

Va multumesc anticipat pentru orice raspuns!
Buna ziua,
Nu stiu daca v-ati mai confruntat cu o astfel de problema, intrucat profesia de mediator este una noua, insa as vrea sa reclam un mediator pentru abuz si modul defectuos in care isi exercita profesia si nu stiu unde si cui anume trebuie sa ma adresez!