avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1993 soluții astăzi
Forum Activitate jesyka

Activitate jesyka

La multi ani !!!!!!! l-a fiul mei i s-a intamplat ceva asemanator dar nu era vb de documentul de calatorie ci de bilet,am cumparat un bilet in data de 16 dec 2013,cu directia Bologna -Cluj-Napoca la compania wizzair,dar neprevazand ce avea sa se intample,respectiv in data de 21 /12 /2013 am am cerut anularea zborului,din motive medicale,calatoria trebuia sa aibe loc in data de 23 dec.2013.Am contactat compania si am facut o cerere de anulare a zborului,cerand rambursare pretului platit pe bilet.Vreo 2 zile am primit tot felul de mesaje prin care mi se explica ca fiul meu trebuie sa-si deschida un cont wizz si banii platiti vor ramane blocati acolo pentru o viitoare calatorie.Am vb cu fiul meu iar acesta a spus ca vrea returnarea banilor.Am trimis prin fax documentele referitoare la starea de sanatate a fiului meu ,acesta a suferit un transplant de celule stem la un Institut spital de hematologie ,fiind bolnav de cancer,transplantul la facut in 6 dec/2013 ,cand am rezervat biletul el era deja acasa dar s-a intamplat ca in data de 21 dec.2013 fiul meu a fost internat de urgenta cu febra 41 ,a stat in spital pana in data de 27 dec.2013 .AM CERTIFICAT CU DOCUMENTELE MEDICALE ,cerand pretul pe bilet,fiind de acord sa se retraga niste taxe cat de cat.Ne-am trezit ca din 160 de euro am mai primit 42 de euro ,iar raspunsul companiei wizzair ,a fost ca acestea santa taxele de rezervare si de anulare pe care a trebuit sa le suportam noi,deci pur si simplu jaf la drumul mare,o haiduceala eleganta,si inca un raspuns final acela ca orice client are dreptul la rambursarea pretului total dar trebuie sa faca anularea cu 14 zile inainte de ziua zborului.Degeaba am incercat sa le explic ,ca el nu are cum sa intre sub aceasta incidenta deoarece nu aveam cum pt ca timpul nu permitea de la data rezevarii la anulare 16-21 dec. asa ca anularea voluntara le-a convenit mai mult ,Noi eram vinovatii pt ca fiul meu se zbate intre viata si moarte si ciocoiii de la wizzair nu au considerat ca documentele trimise prin fax poate nu au o rezonanta anume,cred ca asteptau un certificat de deces,pt ca mi-au raspuns ca le pare rau pt starea fiului meu de sanatate ,au primit faxul dar asta e politica companiei ,mentionez ca el are o pensie de 270 de euro din care m-a rugat sa-i cupar biletul pt ca avea de gand sa mearga la prietena lui in Romania ,asa ca piratii aerului si-au impartit banii pe taxe ,e ceva aberant taxe de taxe de 120euro.Unde sa fac o plangere ca sa primeasca banii pe bilet inapoi deci nu poate fi tratat ca atare ca a fost vezi doamne la dentist el a facut terapie pt salvarea vietii si nu am prevazut ca va fi internat inainte de zbor ,va multumesc si va doresc numai bine ,poate cineva imi da un raspuns
din cate inteleg dumneavoastra santeti rezidenta in italia,inteleg ca inca aveti un contract de munca viabil fie el cum o fi ,dar ce nu inteleg este ca dumneavoastra vreti sa cereti ajutor social cui? sai indemnizatie de somaj ,ca sant doua lucruri diferite .Aajutorul social este o indemnizatie pt care trebuie sa te adresezi comunei de rezidenta din italia pe raza unde locuiti,,consta intr-o situatie mai precara de viata si trebuie sa indepliniti ceva criterii nu se da cu una cu doua se face o ancheta sociala sa vada cum traiti unde si ce venit aveti,indemnizatia de somaj vine de la INPS,pt a beneficia de somaj trebuie sa fi lucrat 9 luni fara intrerupere ssa fi avut platite toate cheltuielile catre stat si daca dv renuntati de buna voie la serviciu nu aveti dreptul sa primiti nimic,doar daca firma isi inchide sau restrange activitatea atunci primiti o hartie cu care trebuie sa va adresati INMS in termen de 30 de zile daca nu va conformati pierdeti dreptul,asa stau lucrurile in italia ,sper ca v-am fost de ajutor cu raspunsul ,numai bine